Ova ideja je potekla od Mišela Džentila, vlasnika knjižare i kafića Ex Libris iz Pola, koji je na ovaj način želio i da ohrabri djecu da čitaju, ali i da učini nešto korisno za planetu, prenosi mreza-mira.net.
– Nadam se da će moja inicijativa postati viralna i uticati na cijelu zemlju, rekao je on. Bilo bi to revolucionarno, ne samo za planetu, već i za obrazovanje djece i njihove izgleda za zapošljavanje.
Zanimljiv je i način prikupljanja knjiga za ovu akciju.
Naime, na jugu Italije postoji običaj koji se naziva „caffe sospeso“ ili „kafa na čekanju“. U pitanju je čin solidarnosti i humanosti gdje neko ko kupuje kafu naručuje sospreso. Ovo znači da ta osoba konzumira jednu kafu, ali plaća dvije. Drugu kafu će kasnije dobiti neka siromašna osoba koja dođe i kafić i pita da li imaju sospreso. Ovaj običaj je nastao u jednom radničkom kafiću u Napulju, a ubrzo se proširio i u mnogim drugim kafićima.
Na ovaj način Mišel Džentile prikuplja i knjige za svoju akciju. On to naziva “libro sospeso” ili „knjiga na čekanju“.
– Samo juče sam poklonio šezdeset knjiga na čekanju, kaže Džentile.
– Zamislite da to postane globalna igra u kojoj svako dijete na planeti može da zameni plastičnu bocu ili limenku za knjigu?
Iako je deprimirajuće što je pitanje problema plastičnog otpada na individualnim genijalcima i njihovim rješenjima, a ne na onima koji proizvode plastiku, ipak ohrabruje podatak da je u malom mjestu na jugu Italije sve više djece sa knjigama, a sve manje plastičnog otpada tamo gdje mu nije mjesto.
(STUDOMAT.ba)