Ključ kod vježbi za mozak je da, da bi bile učinkovite, moraju zahtijevati da u njima aktivno sudjelujete.
Svi se ponekad susrećemo sa situacijom da zaboravljamo na detalje, da se teško možemo skoncentrisati na neki zadatak ili da ne uspijevamo održati fokus.
Održali su se ne zbog dokaza, već ponavljanjem i vjerovanjem.
Novo istraživanje pokazalo je da lokus metoda prisjećanja sitnih detalja koju koristi Sherlock Holmes, poznatija i kao palača uma, zaista može pomoći u poboljšanju pamćenja.
Svi znamo nekoga ko je uvijek negativan, osobu koja čini se nikad nije zadovoljna.
Kako se mozak ne bi ulijenio, treba ga stalno vježbati, potrebni su mu stalni poticaji i novi zadaci jer rutina ‘ubija’ vitalnost moždanih funkcija.
Većina nas misli da video-igrice imaju negativan utjecaj na mozak, prvenstveno u pogledu izazivanja nasilja, gubljenja pažnje i stvaranja ovisnosti. Međutim, istraživanja su pokazala drugačije.
Starost mozga je relativan pojam. Isto kao i starost čovjekovog duha, ona se ne mora uvijek poklapati sa našom biološkom starošću.
Koliko često si počeo raditi na nekom projektu s puno entuzijazma i onda polako osjetio da gubiš motivaciju? Rad kojem si se radovao odjednom prestaje da predstavlja užitak, počinje da ti se nameće kao obaveza, moranje?! Onda se zapitaš šta nije u redu?!