U Sarajevu su danas predstavljeni projekti Centra za napredne tehnologije (CNT) koji su realizirani u protekle četiri godine od osnivanja ove institucije.
S vizijom zadržavanja mladih kadrova u zemlji, projekti CNT-a su realizirani u partnerstvima sa domaćim istraživačima, inženjerima, naučnim institucijama i kompanijama.
Posebno je važno što proizvodi i prototipi koji nastaju kao rezultat bh. naučnika mogu naći svoju široku primjenu kako za civilnu upotrebu tako i u namjenskoj industriji. Jedan od ciljeva CNT-a je kompletan rad uskladiti sa svim relevantnim standardima, uključujući i NATO standarde, te postati mjesto certifikacije drugih institucija.
– Ponosim se što smo postali mjesto okupljanja multidisciplinarnih stručnjaka koji su zajedničkim radom uz veliki entuzijazam kreirali dodatnu vrijednost i nove prilike u našem društvu. Centar je dokazao da imamo kreativne, stručne ljude koji prate svjetske trendove i u prilici su to znanje ponuditi Bosni i Hercegovini i staviti nas u tehnološku utrku sa mnogo razvijenijim zemljama, istakao je Ensar Mulaosmanović, direktor CNT-a.
Posebno se zahvalio svim institucijama i partnerima koji su u proteklom periodu sarađivali sa Centrom.
– Nabavka opreme je ključ uspješnog funkcioniranja ovakvog centra zbog čega smo kreirali mrežu partnerstava kako bismo osigurali kontinuiranu opskrbu svim potrebnim materijalima, zaključio Mulaosmanović te izrazio očekivanje podrške nadležnih institucija u opremanju postojeće CNT laboratorije kako bi adekvatno pratila naučno-istraživački razvoj, prenosi Klix.
U proteklom periodu realizirane su konstrukcije dronova različite namjene, istraživani su materijali poput volframa i titanijuma, te mogućnosti primjene njihovog praha u medicinske i druge svrhe, goriva ćelija koja pretvara hemijsku u električnu energiju će biti posebno važna u procesu dekarbonizacije društva, kao i istraživanja u vezi sa litijum-jonskom baterijom sa grafenskom a ne grafitnom katodom. Među projektima je i konstrukcija Red Dot nišana, te laserskog daljinomjera i drugih koji će svoju primjenu naći u namjenskoj industriji.
Poseban poticaj daljem razvoju CNT-a će biti Centar za razvoj poduzetništva koji bi trebao početi sa radom unutar ove institucije početkom slijedeće godine.
– Centrom za razvoj poduzetništva zaokružujemo naš sistem podrške razvoju poduzetništva mladih u Kantonu Sarajevo jer osim finansijske podrške, grant sredstava koja obezbjeđujemo kroz naš program poticaja pokretanja startup biznisa mladih, sada nudimo i sve druge usluge kroz resursne i edukativne servise, konsultantske i istraživačko / projektne servise, kao i servise za korporativno poduzetništvo, istakao je Adnan Delić, ministar privrede Kantona Sarajevo.
Kako je istakao država mora mladima ponuditi alternativu koju traže izvan granica naše domovine.
– Upravo zato Centar za razvoj poduzetništva i poslovni inkubator jedan je od projekata CNT-a koji je posebno značajan u segmentu podrške mladima. Sve zajedno treba doprinijeti jačanju poslovnog ambijenta, otvaranju novih, konkuretnih radnih mjesta i zadržavanju mladih stručnjaka u našoj zemlji, zaključio je Delić.