– Probali smo da riješimo pitanje vakcinacije u Sarajevu, ali kako nismo uspjeli, zajedno sa Medicinskim fakultetom u Beogradu smo organizovali vakcinaciju ovdje, rekao je za Blic Mak Čampara iz Udruženja studenata medicine univerziteta u Sarajevu
Studenti Medicinskog fakulteta u Sarajevu došli su organizovano na Beogradski sajam kako bi se vakcinisali protiv koronavirusa.
Njihov dolazak je rezultat dogovora Medicinskog fakulteta iz Sarajeva i Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, kao i Kancelarije vlade Republike Srbije.
134 buduća ljekara otišli su ovom prilikom u srpsku prijestolnicu, po podacima Aleksandra Đurića, predsjednika Studentskog parlamenta Medicinskog fakulteta.
On najavljuje da će u Beograd uskoro doći još jedna grupa.
Akademci iz Sarajeva su oduševljeni organizacijom i pozivaju mlade da se vakcinišu. Oni su na vakcinacionom punktu najviše birali vakcinu proizvođača Pfizer/BioNtech.
Uslov za pohađanje nastave je vakcinacija
Mlade Sarajlije su na Beogradski sajam došle autobusima. Iako su kasnili i prevalili veliki put, raspoloženje među studentima medicine raznih godina bilo je odlično. Vakcinacijom oni rješavaju sebi veliki problem – dokaz o vakcinaciji u Sarajevu je ujedno i uslov za pohađanje praktične nastave i praksu u zdravstvenim ustanovama.
Mak Čampara iz Udruženja studenata medicine rekao je za Blic da je to što nisu mogli da se vakcinišu u Bosni bio veliki problem.
– Problem je što za pohađanje vježbi morate biti vakcinisani, a to u Bosni nismo mogli da organizujemo. Zajedno sa Medicinskim fakultetom u Beogradu smo riješili taj problem, kaže on.
Dodaje i da nema dileme da li mladi treba da se vakcinišu.
– Kao budući ljekari mi smo bili u obavezi da se vakcinišemo. Vakcinacija je način da se stane na kraj pandemiji i da nemamo više strah hoćemo li zaraziti nekog iz naše familije, dodaje.
Sa njim se slaže njegova koleginica Ema Smajlović. Ona kaže da su bezuspješno pokušali da se vakcinišu u matičnoj zemlji, a kako to nisu uspjeli, prihvatili su priliku koju im je pružio Univerzitet u Beogradu.
– Pokušali smo tamo da se vakcinišemo ali nismo bili prioritetni. Uprava je stupila u kontakt sa Medicinskim u Beogradu i izašli su nam u susret, dodaje studentkinja.
Ona, kao i Mak, misli da je jako bitno da se mladi vakcinišu i poziva i svoje kolege, kao i mlade u Srbiji, da to učine.
– Definitivno bi mladi trebalo da se vakcinišu. Najprije zbog svojih najbližih, a onda i zbog cijelog društva. Pozivam sve mlade da se vakcinišu.
Lalit Haurani, polu Jordanac polu Bošnjak kaže da nije osjetio ništa prilikom vakcinacije.
– Nisam osjetio ništa. Sve je prošlo u najboljem redu. Poručio bih kolegama da se ničeg ne boje već da dođu da se vakcinišu.