Politehnički fakultet UNZE: Uručene nagrade za učesnike studentskog takmičenja “CodeSmash Hackathon”

Dodijeljene nagrade u vrijednosti od 1000 do 2500 KM.
Danas je na Politehničkom fakultetu Univerziteta u Zenici održano svečano uručivanje nagrada za učesnike studentskog takmičenja “CodeSmash Hackathon” koje je Politehnički fakultet organizirao 26.4.2021. godine u saradnji sa kompanijom Softray Solutions d.o.o. Sarajevo.
Na ovom takmičenju su studenti odsjeka Softversko inženjerstvo razvijali aplikacije za podršku procesu vakcinacije u BiH.
Politehnički fakultet ove godine obilježava desetu godišnjicu postojanja, a sada je već prepoznatljiv u regionu po kvalitetnim studijskim programima, te je prerastao u fakultet sa najvećim brojem studenata na Univerzitetu u Zenici.
Ovaj fakultet iznimnu pažnju ukazuje obavljanju studentske prakse, te je ove godine 27 studenata odsjeka Softversko inženjerstvo obavljalo praksu u kompaniji Softray Soolutions d.o.o. Sarajevo.
Upravo ovo studentsko takmičenje je nastalo kao rezultat te prakse, te se pokazalo kao odlična ideja za rješavanje konkretnih problema u društvu, pogotovo u ovo vrijeme pandemije COVID-19 virusom.
Rektor Univerziteta u Zenici, prof.dr.sc. Damir Kukić, je u svoje ime uputio iskrene čestitke nagrađenim ekipama, kao i menadžmentu Politehničkog fakulteta zbog organiziranja i podrške ovakvog koncepta saradnje između obrazovnih ustanova i realnog sektora, te ralizacije studentske prakse na ovakav način.
– Ovo the tipičan primjer simbioze teorije i prakse u kojem trebaju ići svi univerziteti u Bosni i Hercegovini, a posebno univerziteti koji u domenu svog interesovanja imaju tehnike. Prošle godine je Ministarstvo prepoznalo ovaj vid izvođenja nastave i u svakom slučaju će ga dalje podržavati, nagrađivati i stimulisati. Ministarstvo je i ove godine planiralo sredstva za nagrade najboljim studentima, ne samo na ovom fakultetu, nego i na drugim fakultetima na kojima studenti osvajaju vrijedne nagrade i na taj način promovišu bosanskohercegovačko društvo, kazao je prof.dr.sc. Spahija Kozlić, ministar za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona.
Kako je danas istaknuto svi takmičarski timovi su razvili aplikacije koje se mogu koristiti u procesu vakcinacije na području kantona, ali i Bosne i Hercegovine, te je stručni žiri imao težak zadatak prilikom odabira najboljih rješenja.
– Sada je na nadležinim kantonalnim i državnim institucijama da prepoznaju značaj ove aplikacije i iskažu potrebu za njom, istakao je dekan prof.dr.sc. Sabahudin Jašarević.
Ostali sponzori koji su podržali organizaciju takmičenja su: UniCredit banka, te Institut za zdravlje i sigurnost hrane. Osim ovih sponzora, kao medijski sponzori, drugi Code Smash hackathon podržali su:
RadioSarajevo.ba, RTV Ze, Zenicablog.ba i Zenit.
Konačan plasman izgledao je ovako:
- mjesto Tim Epsilon – nagrada 2.500,00 KM
- mjesto Tim Delta – nagrada 1.500,00 KM
- mjesto Tim Beta – nagrada 1.000,00 KM
Spisak studenata po ekipama je sljedeći:
Alpha α
- Adnan Alagić
- Semin Hasić
- Ajdin Čivić
- Harun Kusić
- Jasmin Alimanović
Beta β
- Ahmed Mujić
- Amina Mujezinović
- Edna Kićo
- Harun Smriko
Gama γ
- Haris Hrustić
- Alem Hodžić
- Almir Bunjaku
- Edna Pašanbegović
Delta δ
- Harun Kaknjo
- Aida Mujčinović
- Muhamed Malkoč
- Amar Bećirović
Epsilon ε
- Ajna Fetić
- Hana Šehić
- Emir Varupa
- Dženan Bejdić
- Harun Sma
STUDOMAT.BA