Molba za prijem u radni odnos ili zaposlenje jeste uvid u tvoj životopis i tvoja ponuda firmi ili kompaniji kojoj se obraćaš. Bilo da molbu za prijem u radni odnos šalješ kao posebno pismo, ili kao propratno pismo uz tvoj CV obrazac, veoma je važno da molba bude profesionalno i koncizno napisana. Sama molba za zaposljenje treba jasno da izrazi sve vaše sposobnosti, kompetentnosti za datu firmu/kompaniju kao i potencijalni doprinos firmi kojoj se obraćate, savjetuje japoduzetnik.com.
Kako kvalitetno napisati molbu za zaposlenje?
Dobro napisana molba treba da odiše notom profesionalizma i sigurnosti. Evo nekoliko savjeta kako da baš tvoja molba za prijem u radni odnos, poslodavcu privuče pažnju.
Svaka molba za zaposlenje treba da se sastoji od 3 poglavlja:
- Uzglavlje koje se odnosi na tvoje podatke i podatke o firmi ili preduzeću kojem se obraćaš;
- Centalno poglavlje čini obrazloženje zbog čega pišeš molbu;
- Posljednje poglavlje se odnosi na pozdrav i priloge koje dostavljate.
- Gornji lijevi ugao treba da ispune tvoji lični/kontakt podaci kao što su:
- Ime i prezime;
- Adresa stanovanja;
- Kontakt telefon;
- e-mail adresa.
Ispod toga na desnoj strani treba da stoje podaci o firmi/komaniji kojoj se obraćate:
- Naziv firm/kompanije/organizacije ili preduzeća;
- Adresa;
- Kontakt osoba.
U ravnini podataka o organizaciji sa lijeve strane treba da stoji mjesto i datim pisanja molbe za zaposlenje.
Centralno poglavlje treba da se sastoji od:
- NASLOVA, tačnije PREDMETA pisanja molbe npr: PREDMET (prijava za radno mjesto): naziv pozicije radnog mjesta na koji se prijavljujete;
- SREDIŠNJEG DIJELA gdje trebaš opisati kako si saznao/la za oglas za posao (ukoliko je konkurs javno objavljen navedi naziv sajta ili novina u kojima si probnašao oglas za posao); ukoliko se samoinicijativno prijavljuješ za posao u nekoj firmi ili kompaniji navedi koji je razlog toga;
Takođe ovo poglavlje treba da bude ispunjeno informacijama o tvom radnom iskustvu, o tvojim kvalifikacijama, znanju, vještinama i sposobnostima koje su relevantne za obavljanje vrste posla za koju se prijavljuješ. Od koristi će biti i da navedeš sve kurseve, projekte i programe na kojima ste učestvovali radi ličnog i poslovnog usavršavanja. Važno je da naglasiš da si spreman/na da i dalje kroz posao, poslovne obaveze i zadatke proširuješ svoje znanje, ali i razvijaš poslovne vještine i sposobnosti. Oboji ovo poglavlje sa ubjeljivim dokazima zašto si baš ti kandidat koeg firma traži.
Posljednje poglavlje molbe za zapošljavanje treba da sadrži završne riječi poput „Srdačan pozdrav“, „S poštovanjem“, „Unaprijed zahvalan/na“ i slično.
Pored toga na samom dnu pisane molbe navedi sve dokumente koje prilažeš uz molbu za prijem u radni odnos.
Sretno!