ELSA Sarajevo: Održana “Klinika iz međunarodnog i evropskog prava ljudskih prava”
Evropsko udruženje studenata prava (ELSA) Sarajevo je drugu godinu zaredom organizovalo i realizovalo pravnu Kliniku iz međunarodnog i evropskog prava ljudskih prava.
Prepoznajući potrebu obrazovanja studenata prava o Evropskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, te prakse Evropskog suda za ljudska prava, ELSA Sarajevo organizuje pravnu Kliniku kao vid neformalnog obrazovanja.
Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava ima posebno mjesto u Ustavu BiH. Sudska praksa Suda u Strasbourgu je obvezujuća za sve sudove u BiH. S obzirom na nedostatke u formalnom obrazovanju koji se ogledaju u vrlo siromašnom obrazovanju o pravu ljudskih prava Vijeća Evrope te nepostojanju adekvatne pripreme za tim Univerziteta u Sarajevu za Regionalno takmičenje u ljudskih pravima u organizaciji Civil Rights Defenders-a, ELSA Sarajevo je odlučila da uz tehničku podršku Pravnog fakulteta organizuje ovu pravnu kliniku. Ukupni fond časova jeste 29. U ak. 2015/2016.g. 25 studenata je učestvovalo na 13 predavanja i dvije vježbe. Predavači su bili istaknuti pravnici iz prakse, sudije ustavnih sudova i Evropskog suda za ljudska prava, advokati i predstavnici akademske zajednice.
Predsjednik ELSA-e Sarajevo, Harun Išerić, je 23.9.2015.g. potpisao sa dekanom Pravnog fakulteta, gosp. Borislavom Petrovićem, Sporazum o implementaciji zajedničkog projekta „Klinika iz međunarodnog i evropskog prava ljudskih prava“. Sporazumom je Pravni fakultet preuzeo obavezu obezbjeđivanja tehničke podrške Klinici, a ELSA Sarajevo sprovođenje konkursne procedure te dodjelu certifikata polaznicima.
Klinika je počela 19.10.2015. godine predavanjem sutkinje Ustavnog suda BiH, Valerije Galić na temu: „Zaštita ljudskih prava u ustavnopravnom poretku BiH“.
Predavanja su održala sljedeći predavača na sljedeće teme:
- Jasna Bakšić-Muftić, prof. dr na Pravnom fakultetu UNSA, „Sistem zaštite ljudskih prava u svijetu“,
- Belma Skalonjić, Ured zastupnika Vijeća ministara BiH pred Evropskim sudom, „Put aplikacije: od poštanskog sandučeta do izvršenja presude,“
- Elma Veledar-Arifagić, advokatica, „Uvjeti dopustivosti aplikacije“,
- Aleksandra Martinović, sutkinja Ustavnog suda FBiH, „Pravo na slobodu i sigurnost ličnosti“,
- Nedim Ademović, advokat i profesor Ustavnog prava na fakultetima u Bihaću i Zenici, „Sloboda misli i savjesti“,
- Mato Tadić, sudija Ustavnog suda, „Zaštita vlasništva“,
- Midhat Izmirlija, doc.dr na Pravnom fakultetu UNSA, „Zabrana diskriminacije“,
- Faris Vehabović, sudija Evropskog suda za ljudska prava, „Evropski sud za ljudska prava – ustavni sud Evrope?“,
- Miodrag Simović, sudija Ustavnog suda BiH, „Pravo na pravično suđenje“,
- Emir Kovačević, „Sloboda religije u presudama Evropskog suda za ljudska prava“,
- Margarita Caca Nikolovska, sudija Ustavnog suda BiH, „Pravo na odbranu“,
- Mirza Hebib, dipl.iur., Rad na hipotetičkom slučaju“,
- Mirsad Ćeman, predsjednik Ustavnog suda BiH, „Izazovi u primjeni sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava – da li je vrijeme da sudska praksa i de iure postane izvor prava u BiH?“.
Šest polaznika Klinike će predstavljati Pravni fakultet na X Regionalnom takmičenju u oblasti ljudskih prava, u maju 2016. godine u Hrvatskoj.
(STUDOMAT.ba)
STUDOMAT.BA