- Naziv projekta: “Stop maltretiranju”
- Datum projekta: 21.08.2021 – 28.08.2021. (6 mjeseci)
- Domaćin: „Udruženje za napredno suvremeno obrazovanje Volvox – Bitola“
- Organizacija koja šalje: „BRAVO“
- Mjesto: Kruševo, sjeverna Makedonija
- Dob sudionika: 18 – 30
- Broj sudionika: 4 + 1
- Radni jezik: Engleski
- Rok za prijavu: 25.07.2021.
Ovaj projekt finansira Evropska komisija kroz program Erasmus Plus. Ova publikacija odražava samo stajalište autora i Europska komisija ne može se smatrati odgovornom za bilo kakvu upotrebu informacija sadržanih u njoj. Prema Erasmus + pravilima, organizatori snose putne troškove, smještaj i hranu. Kao dio ESC-a osigurani su smještaj, hrana, džeparac i plaćeni lokalni prijevoz.
U školama i društvenim mrežama nasilje je najviše zastupljeno. U školskim klupama i dvorištima, između predavanja, na dugim pauzama, ali i izvan obrazovnih ustanova – psovke, premlaćivanja, ponižavanje i ismijavanje vršnjaka. Vršnjačko nasilje je svakodnevna pojava, ali o tome se malo govori. Fenomen nasilja sve je češći, opasnost dolazi od lažnog dojma normalnosti, jer ga većina ljudi prihvaća kao uobičajenu komponentu svakodnevnog života. Nasilje ne uključuje samo fizičko nasilje i ne događa se uvijek u očima učitelja, pa su mogućnosti za djelovanje ograničene. Djeca i mladi koji su žrtve nasilja vršnjaka mogu imati ozbiljne i trajne učinke na njihovo mentalno, ali i tjelesno zdravlje. U najgorem slučaju, dugotrajno maltretiranje također može završiti samoubojstvom za žrtve. Što prije bude spriječeno zlostavljanje, to će biti bolje za žrtvu, ali vlasti vjeruju da sustav ne prepoznaje znakove maltretiranja i da vlasti odgovaraju kad je prekasno.
Realizacijom ove razmjene mladih, veći će se naglasak dati mladima koji će sudjelovati u aktivnostima, proširit će znanje koje će steći, a time će doći i podići
Svijest mnogih drugih mladih ljudi. Naučit će da se nasilništvo često smatra oblikom fizičkog ili psihološkog nasilja i da ima različite uzroke od ostalih vrsta nasilja, a također mogu zahtijevati različite strategije prevencije. Sudionici će razumjeti kako usporediti nasilje i nasilje.
Ciljevi projekta su:
- Razumjejevanje kako ponašanje nasilja može izgledati i kako poduzeti mjere za sprečavanje svih oblika nasilja
- Poboljšanje strategija i odgovora na slučajeve maltretiranja koji će se baviti uzrocima maltretiranja i pomoći u izbjegavanju bilo kakvih ponavljanja
- Naučiti koristiti posebne strategije za adresiranje, izvještavanje i praćenje ponašanja nasilja kad se ono dogodi
- Prepoznati značaj prolaznika u epizodi nasilja znajući kako intervenirati u ponašanju nasilja kad se dogodi;
- Znati kako pratiti i izvještavati o ponašanju nasilja;
- Znati kako donijeti pozitivan izbor kada svjedočite ili imate iskustvo maltretiranja;
Više informacija o konkursu i prijavi pronađite na linku.