Živiničanke su biznise pokrenule u oblasti ugostiteljstva, zanata, poljoprivrede, uslužnih djelatnosti i proizvodnje eko povrća, a u narednih godinu dana kroz Fond će im biti pružena finansijska i mentorska podrška u pokretanju i održavanju biznisa.
Trenutni biznis za mnogo od njih bio je hobi koji su uz podršku Fonda pretvorile u prosperitetan biznis koji bi uskoro mogao ponuditi i nova radna mjesta.
– U početku sam pravila slatke namaze od malina koje sam sama proizvodila, a sada sam svim sezonskim radnicima osigurala stalna primanja. Nećemo više ovisiti o sezoni jer ćemo namaze i zimnice praviti tokom cijele godine, poručila je Kadira Ahmetović, jedna od korisnica fonda.
Podršku u pokretanju biznisa dobila je kroz Fond za preduzetništvo marginaliziranih žena koji je USAID-ov Program podrške marginaliziranim ženama (USAID/PPMG) pokrenuo u saradnji sa lokalnim zajednicama, a kojim se nastoje stvoriti prilike za održivi razvoj preduzetništva marginaliziranih grupa žena poticanjem na samozapošljavanje, te njihovo veće i lakše uključivanje u preduzetništvo i kreiranje novih radnih mjesta.
USAID/PPMG u saradnji sa Gradom Živinice osigurao je 100.000 KM za pružanje podrške u pokretanju i razvoju četrnaest biznisa za žene iz marginaliziranih grupa,
Preduzetnicce koje su danas predstavile domaće džemove, modnu odjeću sa tradicionalnim bh. Motivima ručno rađeni nakit u budućnosti bi trebale biti inspiracija mlađim naraštajima u preduzimanju inicijative i ulazak u svijet biznisa.
Podrška u razvoju biznisa pružena je ženama s invaliditetom, majkama osoba s invaliditetom, ženama iz ruralnih područja, žrtvama nasilja te nezaposlenim mladim ženama, a ugovori će već sutra biti potpisani i sa devet žena, korisnica Fonda u Žepču.
Rezultati dosadašnjeg djelovanja Fonda u 18 lokalnih zajednica u BiH vidljivi su kroz oko 160 pokrenutih biznisa koji i dalje rastu, značajno povećanje kućnog budžeta i otvaranje novih radnih mjesta.