Vodite li brigu o svom laptopu? Ovi savjeti mogu mu produžiti vijek trajanja
“Zahvaljujući” pandemiji kojoj se i dalje ne nazire kraj, prisiljeni smo pred ekranima provoditi previše vremena.
Ako smo nešto naučili u ovoj pandemiji, onda je to služiti se tehnologijom. I dok nismo svi postali čarobnjaci, naučili smo barem kako funkcionišu naši laptopi. Od toga koliko koji može podnijeti, pa do nekih zanimljivih kratica koje prije nismo toliko često koristili. Neki su nažalost naučili da je vrijeme za novi laptop, no to su tužne priče kojima ovdje nije mjesto.
I dok je jako dugo vremena mobitel mnogima bio glavni uređaj koji su najviše koristili, dinamika se promijenila i sada se najviše vremena provodi upravo na kompjuterima. Još ako imate laptop, nema šanse da ga ne nosite sa sobom iz prostorije u prostoriju. Postali su nova, produžena ruka nas i teško je zamisliti da ćemo u neko skorije vrijeme prestati toliko boraviti pred ekranima.
U vrijeme kada se koriste više no ikad, briga o njima je postala prioritet. Koliko često punite bateriju? Držite li ga cijelo vrijeme na punjaču ili testirate izdržljivost? Gledate li serije u krevetu sa ili bez podloge? Možda vam ova pitanja ne djeluju bitno, no upravo su to one stvari koje bi mogle doprinijeti boljem radu vašeg računala, piše srednja.hr.
Baterija
Ako imate laptop, onda znate koliko je frustrirajuće kada baterija samo prestane funkcionirati. Zamjena baterije je dosta skupa, no i dalje jeftinija od kupovine novog laptopa. U slučaju da vam laptop i dalje funkcionira, možete se naviknuti na žicu ili jednostavno uložiti u novu bateriju.
Kako biste spriječili da vam baterija prerano postane loša, dovoljno je pridržavati se nekolicine uputa koje donosi Alvarez Technology Group. Kao prvo, nemojte čekati da vam se laptop ugasi kako biste ga stavili na punjač – idealno je održavati bateriju na negdje između 40 i 80%. Preporučuje se i da ne ostavljate laptop da se puni, nakon što je došao do 100% – to bi samo moglo doprinijeti pregrijavanju, koje je veliki neprijatelj laptopa.
Ventilacija
Iako možda ne razmišljate o tome, prašina je svugdje oko nas. Ta prašina se uvlači u najsitnije rupe pa tako prodire i u unutrašnjost vašeg računala. Što više prašine ima u računalu, to je njemu teže hladiti se, pa samim time i funkcionirati. Visoke temperature su najveći neprijatelj računala, a pogotovo laptopa gdje je mjesto za rashlađivanje ograničeno.
Idealno bi bilo kada biste na godišnjoj razini odnijeli računalo na čišćenje, a do tada se pobrinite da ne unosite dodatnu prašinu. To se prvenstveno odnosi na laptope koje je bitno ne nositi na prašnjava mjesta, ili bilo koja gdje nemate čvrstu i čistu površinu na kojoj ga možete koristiti. Kod računala, samo pripazite gdje ga držite.
Čišćenje laptopa
Osim što može doći do problema s prašinom, računalo je bitno i ‘čistiti’. To ukratko znači da svako toliko napravite pregled datoteka koje imate u sustavu te brišete one nepotrebne. Za one ‘skrivene’ će vam trebati program koji se time bavi, kao što je na primjer CCleaner, koji dolazi i u besplatnoj verziji.
Potrebno je i da imate snažan anti-virus koji će se pobrinuti da ne skupite neki neželjeni program koji bi vam lako mogao u potpunosti uništiti računalo, i to nepovratno. Ako i dođe do tog najgoreg scenarija, nemojte očajavati već probajte popraviti, ali ne samostalno.
STUDOMAT.BA