Upoznajte Maju, dobitnicu Zlatne značke UNTZ: Završila studije sa prosječnom ocjenom 9,96

Studentica Ibričić je završila studije sa prosječnom ocjenom 9,96.
Maja Ibričić je mlada i uspješna djevojka iz Tuzle. Diiplomirala je na Politologiju, usmjerenje Međunarodni odnosi i diplomatija, na Univerzitetu u Tuzli. Trenutno pohađa Evropski regionalni master Demokratija i ljudska prava u Jugoistočnoj Evropi, koji koordiniraju Univerzitet u Sarajevu i Univerzitet u Bolonji.
Dobitnica je Zlatne plakete za studenticu generacije na Univerzitetu u Tuzli, kao i više nagrada za akademski uspjeh. Već dugi niz godina aktivna je u oblasti zaštite okoliša, omladinskog angažmana i ljudskih prava, a učestvovalaje i na brojnim međunarodnim konferencijama kao govornica i panelistica.

Stipendistica je Fondacije Hastor već dvije godine. Članica je UNICEF U-Report Koordinacionog Odbora kao i Centra za ekologiju i energiju.
STUDOMAT želi promovisati mlade i uspješne ljude u Bosni i Hercegovini dajući im zasluženi prostor u medijima. Rubrika Moja kriiila donosi pozitivne priče iz Bosne i Hercegovine i regiona. Širimo pozitivnu energiju i predstavljamo uspješne mlade ljude koji kroz svoje priče govore o tome šta njima tokom studiranja i karijere “daje kriiila” i pomaže im u njihovom “pilotiranju” kroz životne avanture.

Maja je u razgovoru za STUDOMAT otkrila nešto više o sebi, svojim daljim planovima u životu, ali je podijelila sa nama i savjete za sve one koji žele upisati Politologiju na Univerzitetu u Tuzli.
Diplomirala si Politologiju na Univerzitetu u Tuzli. Kako si znala da je ovaj fakultet pravi izbor za tebe?
– Oduvijek me zanimalo kako politika oblikuje društvo, kako međunarodni odnosi utiču na svakodnevni život i na koji način možemo doprinositi pozitivnim promjenama kroz diplomatiju i vlastiti aktivni angažman na različitim poljima. Politologija kao Bachelor studij mi je omogućila da istražim ove teme, razvijem analitičke vještine i proširim znanja koja su mi pomogla u daljem angažmanu. Trenutni studij iz oblasti demokratije i ljudskih prava dodatno upotpunjuje moje znanje, s posebnim akcentom na izazovna vremena kada je u pitanju tematiziranje ljudskih prava, demokratije, geopolitike i identiteta. Pored toga, moj je cilj promovisati povezanost između ljudskih prava i čiste, zdrave i održive okoline za sve.

Koji su tvoji savjeti za mlade koji žele upisati ovaj fakultet?
– Svi koji žele razumjeti svijet kroz prizmu politike, diplomatije i međunarodnih odnosa, trebali bi razmisliti o upisu. Interdisciplinarni studij omogućava da proširimo vlastite horizonte i kritički posmatramo svijet oko nas. Ključni savjet je da ne ostanu samo na teoriji – uključivanje u projekte, aktivizam, istraživanja, debate i konferencije može značajno obogatiti iskustvo i otvoriti nova vrata. Umrežavanje sa drugima je krucijalno kako bismo priskrbili nova znanja, obogatili postojeća i svoja iskustva podijelili sa drugima.
Koji su tvoji planovi za budućnost?
– Moj cilj je nastaviti se baviti istraživanjem i praktičnim radom na polju ljudskih prava, diplomatije, zaštite okoliša i održivog razvoja. Planiram završiti master studije i nastaviti sa daljnjim usavršavanjem, bilo kroz akademske ili profesionalne angažmane. Voljela bih imati priliku u budućnosti dijeliti svoja znanja i za fakultetskom katedrom. Značajno mi je biti pokretačica promjena u svojoj zajednici i državi zajedno sa drugim ambicioznim mladim ljudima, radeći intenzivno na promovisanju kulture aktivizma iz različitih oblasti, a za bolje sutra svih nas.
Planiraš li ostati u Bosni i Hercegovini?
– Ostati u Bosni i Hercegovini je izazov, ali izazov koji sam odlučila prihvatiti. Smatram da ima mnogo prostora za djelovanje, usavršavanje i promjene. Takav put nije lak, ali je važno prepoznati prilike gdje kao mladi ljudi u Bosni i Hercegovini možemo napredovati. Lično sam imala priliku biti nagrađivana od strane Grada Tuzla, Tuzlanskog kantona i Federacije Bosne i Hercegovine što pokazuje da postoji podrška i vrednovanje vrijednih studenata u Bosni i Hercegovini. Pasivnost nam ne donosi ništa, stoga je stvari nekada neophodno uzeti u svoje ruke i boriti se za svoje mjesto u društvu.

Razlika između studentskog života i života nakon fakulteta?
– Studentski život nosi slobodu, zabavu i priliku za usavršavanje kroz akademske i vanakademske aktivnosti. Nakon fakulteta, odgovornost postaje veća – potrebno je primijeniti stečena znanja, prilagoditi se radnom okruženju i kontinuirano se razvijati kako bismo bili konkurentni na tržištu rada. Uz manje studentskih kafa, koje su prednost studentskog života.
Šta je tebi tokom studija davalo “krila”? Tvoja motivaciona poruka za studente je…?
– Najviše me motivisalo to što sam znala da svojim radom mogu doprinijeti pozitivnim promjenama, bilo kroz istraživanja, aktivizam ili javne nastupe. Podrška mojih najbližih i prijatelja je neizostavan faktor kroz cijeli put. Biti pozitivan primjer drugima iskrena je motivacija. Moja poruka studentima bi bila: iskoristite svaki trenutak za učenje, druženje, budite proaktivni i ne bojte se izazova – oni su prilike za rast. I ako nešto ne ide onako kako bismo željeli, važno je da ipak ide.

Knjiga, film i serija kao preporuka?
– Knjiga: Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty – Daron Acemoglu and James A. Robinson. Film: Apocalypto. Serija: Better Call Saul.
STUDOMAT.BA