1. Štednja po nivoima
Ukoliko ste nekada bili član teretane, već vam je jasan ovaj metod. Počinjete malim koracima, a onda postepeno prelazite na sve teže levele. Isti je slučaj sa štednom novca. Odredite prvobitni iznos novca koji ćete odložiti u štednu kasicu prve sedmice. Može biti jedna konvertibilna marka, dvije ili pet – svejedno je. Bit je u tome da već naredne sedmice povećate ušteđeni novac, za iznos prvobitnog odlaganja. Npr. ako ste prve sedmice odložili pet KM, sljedeće sedmice to povećajte na 10, sljedeće 15, i tako u nedogled. Rezultati će biti vidljivi na kraju godine, a budete li istrajni u pothvatu iznenadit ćete se ušteđenim iznosom.
2. Štedi dok kupuješ
Na prvi pogled, može djelovati paradoksalno, ali se ovo pokazalo izvrsnom metodom za uštedu. Bitno je ne praviti iznimke i ostati dosljedan započetom. Naime, potrebno je da u štednu kasu odložite 10% novca koji ste potrošili na svaku kupovinu. Na primjer, ako ste kupili hlače koje koštaju 30 KM, odložite 3 KM, ako se pak radi o iznosu od 150, onda odložite 15 KM. Rezultati nisu zadivljujući kao u prvom slučaju, ali su vrlo progresivni, ako ste nekontrolisan potrošač.
3. Plaćajte svoje pogreške
Ne, niste pogrešno pročitali. Pod naslovom plaćajte svoje pogreške podrazumijeva se da ih plaćate samome sebi. U ovom slučaju postižete dvojak efekat – rješavate se loših navika i grešaka, a ujedno čuvate određenu količinu novca. Ovaj način štednje može se učiniti zanimljivim. Pripremite sebi teglicu u koju ćete ubaciti nekoliko KM-ova svaki put kada propustite otići u teretanu, opsujete, ili zaboravite predati seminarski rad na vrijeme. Šta plaćate odluka je na vama. Naravno vrlo je bitno da ne varate i ne praštate si unaprijed određene pogreške.