Koje su razlike između studiranja na državnom i studiranja na privatnom fakultetu?

Pri upisu fakulteta u Republici Hrvatskoj pred budućim studentima redovnoo se nađe zahtjevan zadatak – šta odabrati. Uz brojne studijske programe na državnim fakultetima i fakultetima širom zemlje, mladima su ponuđeni i studijski programi koji se održavaju na privatnim fakultetima, uz plaćanje.

Ima li smisla izdvajati poveće novčane svote ako isti smjer možeš studirati o državnom trošku? Koje su razlike između studiranja na državnom i studiranja na privatnom fakultetu? Što su im prednosti i nedostaci? Odgovore na ova pitanja saznali su kroz razgovor sa studentima, a u sklopu serije članaka (Javne) tajne studijskih programa.

– Glavna razlika u odnosu na sveučilišta je način predavanja. Rad se temelji na manjim skupinama, interaktivnom razgovoru između profesora i studenta, što zasigurno utječe na zainteresovanost i komunikacijske vještine svakog pojedinca. Potiče se postavljanje pitanja i rješavanje nejasnoća. Sam program temelji se na onom američkom. Iako je sama ekonomija društvena nauka, naša predavanja u većini se slučajeva odnose na zadatke i zaključivanje, rekla je Filipa, studentica ekonomije i managementa na privatnom fakultetu.

Kao još jednu prednost studiranja na privatnom fakultetu, ističe upoznavanje drugih kultura i običaja, učenje od stranih predavača i saradnju sa studentima iz cijeloga svijeta. To omogućuje program međunarodne studentske razmjene.

– Ljetne škole u zemlji i inostranstvu omogućuju nam da tokom ljeta polažemo predmete te si tako olakšamo iduću studentsku godinu. Također, studenti već od prve godine mogu plaćeno raditi u praksi, što nam pruža maksimalnu uključenost u poslovni svijet, dodaje Filipa.

Studentica ekonomije na državnom fakultetu – Marija, otkrila je kako je ekonomija bila njen prvi izbor pri odabiru studija, a o studiranju na nekom od privatnih fakulteta, kaže, nije ni razmišljala.

– Mislim da, u vezi studiranja privatno, kod nas još uvijek ima puno predrasuda. Vani je to normalno, ali kod nas je još ustaljeno ono mišljenje „platiš – prođeš“. Da budem iskrena, i sama smatram da je lakše proći godinu na fakultetu koji „masno“ platiš nego na državnom, priznaje Marija.

Cijeli članak možete pročitati ovdje.