1. Razjasnite šta se tačno očekuje od vas
Možda ne morate da odmah predate gotov projekat ili seminar već bi bio dovoljan plan ili početna skica. Pitajte šta se tačno u određenom trenutku traži od vas.
2. Koristite već postojeći materijal
Iskoristite već postojeće uratke na vašu temu, naravno uz naglašavanje autora, kako biste se zaštitili plagijarizma. Izborite se s potrebom da sve radite skroz iz početka.
3. Napravite obrasce
Za rutinske stvari napravite obrazac. Ako imate nekoliko seminara, napravite obrazac njihovog pisanja: šta istražujete prvo, kada kreirate sadržaj, kako obilježavate fusnote…
4. Razgovarajte
Kada dobijete zadatak da istražite određenu temu, umjesto da napravite formalnu prezentaciju i esej, pokušajte da zapišete bilješke i razgovarate s profesorom o podacima koje ste prikupili. Konsultacije bi mogle uveliko da pomognu jer ćete zasigurno čuti korisne informacije.
5. Vremenski ograničite posao
Unaprijed odredite koliko ćete vremena potrošiti na određeni zadatak i zatim se držite toga. Na primjer, ako imate naviku da preopširno istražujete o temi, ograničite se na sat vremena ili dva. Ovaj način rada, poznat kao time-boxing pomaže da se fokusirate.