Predispitna nesanica: Pet jednostavnih savjeta za bolji san
![Predispitna nesanica: Pet jednostavnih savjeta za bolji san](https://media.studomat.ba/2023/12/side-view-woman-working-dark-bedroom-300x200.jpg)
Kvalitetan i dubok san noću može pomoći u gubljenju suvišnih kilograma i potaknuti lučenje hormona rasta (HGH), koji je odgovoran za pomlađivanje.
Čak 33% svog života provedemo spavajući, što znači da poboljšavanjem kvalitete sna unapređujemo jednu trećinu života, a time i preostale dvije trećine! Dobar i kvalitetan san ključan je za regeneraciju tijela i detoksifikaciju. Ako se to ne dogodi, često se budimo umorni, nervozni i razdražljivi.
To je dodatni razlog zašto trebamo više pažnje posvetiti kvaliteti sna. Nedostatak sna također može utjecati na naš imunitet i učiniti nas podložnima sezonskim gripama i prehladama. Nedostatak sna također loše utječe na hormone, što može dovesti do promjena raspoloženja, slabljenja mentalnih funkcija, razdražljivosti i lošeg raspoloženja.
Postavite vrijeme buđenja, a ne vrijeme odlaska na spavanje
Ako idete spavati u različito vrijeme svake večeri, stvarate mini jet lag, tvrde stručnjaci. Lako je odrediti vrijeme odlaska na spavanje, ali teže ga se pridržavati. Umjesto toga, pokušajte se svakodnevno buditi u isto vrijeme. To će vas trenirati da budete umorni u isto vrijeme svaki dan, obično oko osam sati prije buđenja.
Jedite najkasnije dva sata prije odlaska na spavanje
Izbjegavajte teške i obilne obroke kako bi tijelo imalo vremena probaviti hranu prije spavanja i lakše zaspati.
Izbjegavajte kavu, alkohol i nikotin nekoliko sati prije spavanja
Njihov stimulirajući efekt može trajati satima i ometati vaš san i proces spavanja.
Osigurajte da vaš prostor za spavanje bude udoban i prikladan za odmor
Spustite roletne kako biste zamračili prostoriju (to potiče lučenje melatonina, hormona spavanja). Prozračite sobu prije spavanja za unos svježeg zraka i malo ohlađivanje prostora. Stručnjaci preporučuju temperaturu od oko 17°C za spavanje. Ako je potrebno, koristite čepiće za uši ili slušajte umirujuću glazbu kako biste neometano zaspali.
Uključite fizičku aktivnost u svoj dnevni raspored
Redovno vježbanje poboljšava san noću i smanjuje pospanost tokom dana. Također, povećava vrijeme provedeno u dubokom snu. Čak i lagane vježbe poput desetminutne šetnje tokom dana mogu poboljšati kvalitetu sna. Pazite samo da ne vježbate neposredno prije spavanja i završite intenzivne vježbe najmanje tri sata prije spavanja.
STUDOMAT.BA