Loš šef narušava radnu atmosferu, uzrokuje mentalne zdravstvene probleme i stvara stres kod zaposlenika. Uz to, može imati poguban utjecaj na samopouzdanje zaposlenika, a u početnoj fazi karijere može utjecati i na profesionalni i lični razvoj osobe. Loš šef može biti i glavni razlog napuštanja posla, a mnogi su se susreli s njim barem jednom u svojoj karijeri.
Iako danas postoje zakoni protiv mobbinga, s obzirom na naše pravosuđe i finansijsku situaciju, tek se rijetki zaposlenici zaista odluče podići tužbu protiv šefa koji im je svojim ponašanjem i odnosom zagorčavao život.
Osam činjenica o lošim šefovima
Lily Herman, urednica i social media manager te suosnivačica The Prospecta također se bavila problemom loših šefova koji negativno utječu na zaposlenike. Herman je prikazala i 8 uznemirujućih činjenica o lošim šefovima.
- Tri od četiri zaposlenika smatra kako su njihovi šefovi najgori i najstresniji dio posla.
- 50 posto zaposlenika koji smatraju da ih šefovi ne cijene, planiraju u sljedećoj godini pronaći novi posao.
- Procjenjuje se kako američke kompanije godišnje potroše 360 milijardi dolara na zdravstvenu zaštitu zaposlenika koji odlaze na bolovanja zbog loših šefova.
- Zaposlenici s lošim menadžerima su među najmanje produktivnim radnicima.
- 60 posto zaposlenika u američkog federalnoj vladi nesretno je. Ne zbog male plaće, malih beneficija ili nedovoljno slobodnih dana, već zbog toga što imaju loše šefove.
- 65 posto zaposlenika radije bi novog šefa umjesto povišice.
- 35 posto zaposlenika reklo je da im šefovi nisu dali bonus kada su im bili dužni dati.
- 44 posto zaposlenika je u svojoj karijeri bilo emocionalno ili fizički zlostavljano od šefa.