Konkurs za stipendije za studiranje na švicarskim univerzitetima
Najzanimljivije manjinske zajednice Balkana
Osim standardnih balkanskih zajednica za koje ste vjerovatno svi čuli na Balkanu postoji mnogo etničkih manjina koji imaju raznovrsnu kulturu i veoma neobične nacionalne nošnje.

2. POMACI

Pomaci je termin kojim se označavaju slovenski muslimani koji naseljavaju Bugarsku, sjeveroistočnu Grčku, sjeverozapadnu Tursku i Makedoniju. Pomaci se danas najčešće smatraju potomcima Bugara koji su se preobratili u Islam tokom vladavine Otomanskog carstva na Balkanu.
Populacija: 1.000.000
3. JANJEVCI

Janjevci se izjašnjavaju kao Hrvati i nastanjuju prostor Kosova. Vjeruje se da ova zajednica potiče od trgovaca koji su emigrirali iz Dubrovačke republike i zapadne Bosne i Hercegovine, a zatim se nastanili na ovom području u XIV vijeku, kada je današnje Kosovo bilo dio srednjovjekovne Srbije. Govore prizrensko-južnomoravskim dijalektom štokavskog narječja.
Populacija: 10.000
4. MIJAKSI

Mijaksi su etnička grupa Makedonaca koji žive u zapadnoj Makedoniji, na području rijeke Radika, u regionu Mijačija. Mijaksi se bave prvenstveno uzgojom životinja, a poznati su po svojoj eklesijatičkoj arhitekturi, rezbarstvu, oslikavanju ikona i drugim bogatim tradicijama, kao i po karakterističnom dijalektu galičnik makedonskog jezika.
Populacija: 30.000 – 60.000
5. PANONSKI RUSINI

Rusini u Panoniji ili jednostavno Rusini, su slovenska nacionalna manjina u Srbiji i Hrvatskoj. Zvanično se smatraju zasebnom nacionalnošću. Takođe se smatra da su dio sjevernih Rusina, koji uglavnom žive u Ukrajini, Slovačkoj, Poljskoj, Rumuniji, Češkoj republici i Mađarskoj. Panonski Rusini smatraju da je njihova verzija rusinskog jezika zasebni jezik.
Populacija: 16.583
6. BOSANSKI POLI

Poli su jedna od sedamnaest konstitucionalno priznatih etničkih manjina u Bosni i Hercegovini. Došli su na ovo područje tokom austrougarske vladavine u Bosni i Hercegovini i naselili se ponajviše na sjeveru države, donoseći nove tehnologije i vješte ratnike. Potomci bosanskih Pola koji su se odselili u Poljsku održali su pojedine tekovine bosanske kulture, kao što su pjesme, recepti i jezik. Dok je 1930. godine populacija bila 30.000, nakon Drugog svjetskog rata ona je iznosila oko 15.000.
Populacija: 1.000
7. ŠOKCI

Šokci su etnička grupa Južnih Slovena koji se izjašnjavaju kao Hrvati. Govore dijalektom staroštokavskog narječja koje gotovo isključivo oni upotrebljavaju i koji je srodan bunjevačkom dijalektu. Žive u Hrvatskoj, Srbiji i Mađarskoj. Za razliku od Bunjevaca, slovenskog naroda katoličke vjeroispovesti sa istog područja, Šokci se izjašnjavaju kao Hrvati a ne kao zasebna grupa, tako da im se ne zna tačan broj.
Populacija: nepoznato
8. BUNJEVCI

Bunjevci su etnička grupa koja živi ponajviše u Bačkoj u Srbiji (Vojvodina) i južnoj Mađarskoj (Bacs-Kiskun, pogotovu u regiji Baja). Smatra se da potiču iz zapadne Hercegovine, odakle su emigrirali u Dalmaciju, pa zatim u Liku i Bačku u XVI i XVII vijeku. Godine 1990. bili su zvanično priznati kao nacionalna manjina u Srbiji. Bunjevci u Bosni i Hercegovini i Srbiji, kao i oni u Hrvatskoj, najčešće se izjašnjavaju kao Hrvati.
Populacija: 18.000
9. TORBEŠI

Torbeši su nacionalna manjina u okviru zajednice makedonskih muslimana. Vijkovima su bili kulturološki izdvajani od većine pravoslavnih hrišćana u Makedoniji. Torbeši su poznati po oslikavanju freski, rezbarstvu i mozaicima.
Populacija: 40.000 – 100.000
« PRETHODNA STRANICA