Sistemsko zapošljavanje najboljih studenata

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
gaius
Posts: 16
Joined: 04 Sep 2009, 22:55

Nisam znao gdje staviti pa će završiti ovdje.. Dakle slučajno sam na web stranici zagrebačkog prava pročitao da su potpisali ugovor o sustavnom zapošljavanju najboljih studenata sa nekoliko institucija, ureda, pravnih subjekata.

To me ponukalo da pokušam inicirati nešto slično i kod nas. Ne samo radi sebe jer imam iznimno dobar posao. No ipak dijelom i radi sebe. Nije mi svejedno da li će sudije, službenici u organim uprave itd. na zahtjevnim mjestima biti ispodprosječni studenti sa štelom ili iznadprosječni studenti.

Svjestan sam infantialnih teza prisutnih u našoj struci po kojoj je "šestica bojja od desetke u praksi". No riječ je o protektivnim pristupima - štiti se vlastita nesposobnost. Iako su takvi izuzeci mogući, nikako nisu pravilo. No određen sistem mora postojati. Meni je rečeno da npr. u njemačkoj prioritetni kriterij pri prvom zapošljavanju je prosjek ocjena...

Dakle, uz potpisivanje sporazuma sa općinama, ministarstvom pravde, sudovima u pogledu volontera - najboljim bi se morao dati prioritet. Spoznaja o eventualnom kriteriju u prosjeku ocjena bi istovremeno mogla predstavljati i podsticaj još tokom studija.

Dakle ima li zainteresiranih da udružimo snage.. posebno me interesuju udruženja studenata.. možda bi umjesto borbe za socijalne rokove daleko produktivnije bilo nastupati u ovom pravcu.

Mišljenja?
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Teško će se neko kod Švabe zaposliti, a da pritom ne bude testiran. Svaka čast na prosjeku, ali ocjena nije mjerilo znanja i sposobnosti. Ako je neko toliko dobar, neće mu biti problem da neko vrijeme bude na ''probi''. :d055: Prof. Durmišević nekad davno reče... ''Frajer ima sve desetke, ali ja mu ne bi dao kokoši da čuva!'' :mrgreen:

Što se tiče USP-a... Od njih možeš očekivati pomoć jedino ako organizuješ neki party ili dernek. :p031:
Dama Pikova
Posts: 965
Joined: 22 Feb 2009, 00:19

Znam da će zvučati otrcano, ali ocjena ipak nije uvijek mjerilo znanja. Barem bih rekla iz mog dosadašnjeg iskustva. Uopće ne podržavam tezu da je prioritetno neko bolji od drugoga, pa bilo šestica od desetke u praksi, desetka od šestice u teoriji i obratno. Studentima je danas moto da što prije završe, bez obzira na prosjek. Ima izuzetaka naravno.
Bilo bi logično da najbolji studenti imaju prioritet prilikom zapošljavanja, jer je to praksa svih normalnih fakulteta, mada da budem iskrena, ni ne znam nekoga ko je bio uzoran student, diplomirao, a da je sada bez posla. Znam da u općinama znaju, prilikom uzimanja novih pripravnika itekako obraćati pažnju na prosjek.
Nije mi svejedno da li će sudije, službenici u organim uprave itd. na zahtjevnim mjestima biti ispodprosječni studenti sa štelom ili iznadprosječni studenti.
S ovim se slažem. Nekad se šokiram ko su nam sve sudije, advokati, pa i notari. Ali opet sve se svodi na to kako se neko pokaže sposobnim u praksi, bez obzira na prosjek.
gaius
Posts: 16
Joined: 04 Sep 2009, 22:55

durmišević je vrlo diskutabilan tip.. on dobro zna prosjek svog auditorijuma i ima jednu priču za široke narodne mase a opet neće šestičara dovesti sebi za asistenta :) nije da se ne bih možda i složio s njim oko nekog određenog tipa, ali ne reče ništa da taj zaključak znači da bi onda te iste kokoši valjda dao da čuva nekome ko ima prosjek 6..

hajde da to usmjerimo u dva pravca:
1. ja ne znam niti jednog kolegu iz moje ili kasnijih generacija a koji je imao prosjek 9,10 a da je bilo ko ko ima prosjek 6 bolji i od njega u praksi.. da budem još precizniji - ja sam imao visoku prosječnu ocjenu na dodiplomskom a izuzetnu visoku na postdiplomskom.. i niti jedan sa ocjenom 6 mi na sudu ne može parirati.. naprosto ne može... ocjena je u pravilu odraz intelektualnih sposobnosti - izuzetno rezultat ulizivanja i štrebanja..

ali pošto ja nisam profesor historijsko-pravnog predmeta - moja se ne "pika" - šta ja znam o uspješnoj implementaciji prava u osmanskom carstvu u 17. vijeku :) ja radim u praksi i znam kako ti ljudi rade u praksi.. prema tome znao sam reakcije pa sam odmah i pomenuo..

2. no ja ne govorim o tome da to treba biti ultimativni ili apsolutni kriterij.. riječ je o prvom zapošljavanju.. najprije kada su u pitanju javne službe.. ocjena nije nešto što će ti bez izuzetka pokazati da li će zaista neko biti sjajan u praksi.. uvijek imaš ekstreme i na jednoj i na drugoj strani.. no ako nije ocjena - onda šta bi moglo biti? duge noge, kratka suknja, plave oči, tata na poziciji, sposobnost čuvanja kokoši procjenjena iz historijsko-pravnog ugla?

po kojem kriteriju nekome treba dati prvu priliku da pokaže za šta je sposoban? linea recta?

dakle šta treba biti objektivan kriterij?? VSTV već poznaje taj kriterij za prijem stručnih saradnika (ali ne i sudija)... objektivni provjerljivi kriteriji su nešto što bi svi pravnici morali pozdravljati a ne pozivati se na tumačenje profesora koji za pravo i praksu predaje posve irelevantan predmet (no hard f.).

i da.. zašto nešto hrvatima valja.. njemcima valja.. a bosancima "nije pokazatelj znanja"?
elSaik
Posts: 480
Joined: 21 Feb 2009, 18:38

Jer nije isto imati sve desetke u Njemačkoj, Hrvatskoj i BiH.

Naravno da postoji razlika između nekoga sa 6,0 i nekoga sa 10,0 (čak je i između 6,0 i 7,0 evidentna razlika), ali između 8,0 i 10,0 su nijanse. Ja znam dosta ljudi koji odlično poznaju materiju i barataju sa istom, ali kojima je, recimo, mrsko dolaziti redovno na predavanja ili raditi nekakve zadaće, testove, i zbog toga na završnom ispitu ne mogu dobiti više od 7, maksimalno 8, a neko ko možda i slabije zna, ali ima bodova sa testova, zadaća, eseja, dobije 8-9.  :) Pa recimo, meni je iz Uvoda u nauku o pravu i državi ocjena povećana sa 8 na 9 zbog seminarskog koji je samo bio skraćena verzija teksta iz knjige. I sad da ja zbog toga dobijem posao a neko drugi ne - k'o što bi se reklo u jednom vicu: đe je tu logika?  :)

Što se teme tiče, ja sam za to da se gleda ocjena, ali uz nekakav dodatni prijemni test ili praktičnu provjeru.
LordRaven
Posts: 97
Joined: 23 Oct 2009, 17:31

Jedna je istina i to da materija koja se trazi za visoku ocjenu na nasem fakultetu nije mjerilo onog sto se trazi u praksi. Hocu da kazem da se kod nas trazi za 10 ucenje skoro svega sto je napisano u knjizi a logicno je da samo trecina ima veze sa određenom konkretnom materijom koja ce nekad trebati. Svaka cast studentima sa visokim prosjekom,za to treba trud i vrijeme i određen način učenja ali nikako nemislim da treba prosjek biti mjerilo prilikom zapošljavanja vec probni ili testni rad ili neki drugi vid testiranja. Mora se uzeti u obzir da za jedno radno mjesto je potreban i određen karakter i odnos prema strankama i kolegama tako da za efikasan i kvalitetan rad ni blizu nije najpotrebnije teorijsko znanje. Žalosna je istina i to da 50% tih uzornih studenata uopste nije socijalna i drustvena sad ja vas pitam da li hocete takve ljude da rade na vasem slucaju ili problemu?
gaius
Posts: 16
Joined: 04 Sep 2009, 22:55

ma sve je to divno i krasno.. ali šta koristiti kao kriterij.. i da dodatno pitanje - otkud vam saznanje o tome šta se traži u praksi.. ja koliko mogu zaključiti vi ste još uvijek studenti..

znanje iz svih pozitivno pravnih predmeta je upravo ono što se traži u praksi.. ove objektivno neprovjerljive kategorije (odnos prema strankama, itd.) ne možeš koristiti..

hajde da razgovaramo kao pravnici.. šta je objektivno provjerljiv kriterij koji će eliminirati nepotizam, korupciju, štele.. ja mislim da drugog, osim prosjeka, sada nema.. a naravno da će se onda u praksi potvrditi kao dobar ili ne.. a svi dobri studenti su bili i jesu dobri praktičari.. loši studenti su u pravilu loši i praktičari..

a izostanak objektivnih kriterija dovodi do mnoštva problema.. sudije se biraju po ko zna kakvim kriterijima.. u ustavni sud ode suada palavrić, ćeman.. mislim ono.. halo po kojim kriterijima.. tako je u svemu ostalom.. zapošljava se po babi i stričevima a ne po bilo kakvim, a kamoli objektivnim, poštenim, kompetitivnim kriterijima..

i da.-. uvijek prednost da se pokaže treba dati najprije dobrom pa onda lošijem studentu.. šta je problem uopšte sa tom tezom? ili je toliko lakše uzdati se u iskvaren sistem nego u grijanje stolice.. priče o nezasluženim ocjenama su bull shit.. da nisam studirao možda bih i nasjedao.. samnom su studenti polagali na ispitu.. pa kad izađe to oštećen, to nepravda, to sve znao.. a unutra šuti ko bista ive andrića..

i onda.. da stvar bude žalosna.. ti i takvi se svi fino uhljebe.. a dobri studenti obijaju pragove u potrazi za poslom.. ma šta poslom.. u potrazi za prilikom..

ali eto.. nešto me nagnalo da pokrenem temu iako sam otprilike znao reakcije.. nažalost sad ću se povući u užitak svog zahtjevnog i vanrednog plaćenog radnog mjesta.. a ako se ikad dokopam vlasti, makar na 5 minuta, to će mi biti prva mjera u pogledu zapošljavanja pripravnika i volontera.. a do tada će najčešće pitanje na ovom forumu biti: imal ko skriptu, koja pitanja pita - ne pita.. itd.. itd.. nije ni čudo što nam je država takva kakva jeste.. no hard feelings..
elSaik
Posts: 480
Joined: 21 Feb 2009, 18:38

'Ajde molim te još koji put spomeni da imaš posao.
Dama Pikova
Posts: 965
Joined: 22 Feb 2009, 00:19

Ma ja uopće ne znam o kakvim dobrim, a nezaposlenim studentima mi pričamo  :dunno:
Ako je riječ o prosjecima 9-10 onda ti ljudi zaista nađu posao puno brže nego ostali. I kao što rekoh u općinama se njima daje prednost, to znam iz prve ruke. Za ostale institucije ne znam zaista. Štele da ima, ima sigurno, ali da baš među nezaposlenim sjede kući devetke i desetke, ne vjerujem.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

''Kad sam krenuo u gimnaziju, već nisam odlikaš. Vrlo dobar, u prvom. U drugom, kehnem na polugodištu. U trećem propadnem na godinu. Nemam šansu ni za popravni, jer imam tri keca, koja bi se dala riješiti, ali se ne da riješiti to što i iz vladanja imam kečinu. Izgleda da sam se u gimnaziji sasvim predao pubertetu'', priča Abdulah Sidran. (http://www.nezavisne.com)

:p031:
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”