Promjene u USP-ovoj organizaciji?

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Post Reply
Legally Blonde
Posts: 462
Joined: 20 Feb 2009, 13:39

Prije svega, da napomenem...Ovo nije tema o tome koliko ste (ne)zadovoljni radom USP-a, nego jedan prijedlog s moje strane, cisto da vidim sta ostali studenti Prava u Sarajevu misle... Tema o radu USP-a se nalazi vec na forumu u sklopu jedne ankete...

Nego, ovako...
Danas pricam sa prijateljicom o tome kako je danas bio neuspjeli pokusaj sastanka ispred USP-a i sa USP-om, dekanom, nadleznim ministrom i sl... I iz njene price skontam da je propust na nasem fakultetu (vezan za koliziju i druge studentske zahtjeve, ali mahom koliziju) ustvari rezultat nekompetentnosti i neupucenosti ljudi iz USP-a koji su pregovarali sa dekanom.
Nas predsjednik USP-a je ustvari sam predlozio dekanu koliziju kakvu smo mi sada dobili, a bez da je iko konsultovao studente po bolonji, a njega i kolege mu iz USP-a to ne dotice, jer su oni svakako do 2015. sigurni na svom "starom rezimu" i "bezuslovnom upisu"...

I zbog takvih i slicnih situacija... moj prijedlog je... (posto se svaki student sa indexom PF SA smatra i članom USP-a)  pokrenemo inicijativu za izmjenu Statuta i da se pored strukture ljudi zaduzenih za stari sistem postave ljudi za bolonjce...
Ili barem...ako je predsjednik USP-a student po starom sistemu, onda da obavezno podpredsjednik/ca mora biti neko od "bolonjaca" ... tako bi se malo vise reda uvelo i studenti po bolonji bi dobili  predstavnike iz "svojih redova"???

P.S. Ja mislim da za pokrenuti ovu inicijativu treba samo 50 potpisa studenata Pravnog fakulteta sa validnim indexom.
PA????
Dama Pikova
Posts: 965
Joined: 22 Feb 2009, 00:19

Khm... potpredsjednica jeste bolonjac da ironija bude veća.
Što se tiče usp-a ja smatram da smo mi njima daaaaavno još trebali izglasati nepovjerenje. Ali eto ko mene pita  :kava:
Legally Blonde
Posts: 462
Joined: 20 Feb 2009, 13:39

A ne vidi... mene sto se tice, ako je stari sistem zadovoljan ljudima koji su sada u USP-u...neka ih...ali bolonjci ja mislim da u dobrom broju nisu. I da se barem do 2015. do kad ce "postojati" stari sistem biraju paralelno i clanovi USP-a za bolonjce... A moj prijedlog ovaj za podpredsjednika i predsjednika je bio vise kao to da se u Statutu USP-a to stavi kao obaveza...
No, sama cinjenica da ja tu djevojku sto je podpredsjednica niti ne znam...govori koliko se kod njih sve svodi na jednu osobu..tj. predsjednika...

I jos nesto...sto je meni nelogicno... Kako mogu biti uglavnom ljudi iz starog sistema zastupljeni u USP-u kada je sada, ralno vise bolonjaca na fakultetu??
LordRaven
Posts: 97
Joined: 23 Oct 2009, 17:31

ko je na onom forumu od usp-a procitao je moje postove povodom onih protesta gdje sam iznio sta je i kako bilo sa usp-om al na njihovom terenu džaba pričati. Ima jedna djevojka koju ja znam da je u usp-u predstavnica trece godine po bolonji i ono sto je istina jeste da niko od njih nema volje da ista radi vec su to prihvatili kad su vijdeli koliko nas se okupilo na sastanku. znaci rade iskljucivo za svoj interes a interes su im seminari i izleti koji se placaju iz budžeta. sta je bilo na proslom glasanju za članove to vecina zna da su se glasovi uzimali od svakog bez provjere index-a sto znaci da je mogao bilo ko glasati pa i slucajni prolaznici. Tako se postojeca postava odrzava odavno.
Mittnick
Posts: 7
Joined: 19 Sep 2009, 02:50

[quote="pravnica"]
Prije svega, da napomenem...Ovo nije tema o tome koliko ste (ne)zadovoljni radom USP-a, nego jedan prijedlog s moje strane, cisto da vidim sta ostali studenti Prava u Sarajevu misle... Tema o radu USP-a se nalazi vec na forumu u sklopu jedne ankete...

Nego, ovako...
Danas pricam sa prijateljicom o tome kako je danas bio neuspjeli pokusaj sastanka ispred USP-a i sa USP-om, dekanom, nadleznim ministrom i sl... I iz njene price skontam da je propust na nasem fakultetu (vezan za koliziju i druge studentske zahtjeve, ali mahom koliziju) ustvari rezultat nekompetentnosti i neupucenosti ljudi iz USP-a koji su pregovarali sa dekanom.
Nas predsjednik USP-a je ustvari sam predlozio dekanu koliziju kakvu smo mi sada dobili, a bez da je iko konsultovao studente po bolonji, a njega i kolege mu iz USP-a to ne dotice, jer su oni svakako do 2015. sigurni na svom "starom rezimu" i "bezuslovnom upisu"...

I zbog takvih i slicnih situacija... moj prijedlog je... (posto se svaki student sa indexom PF SA smatra i članom USP-a)  pokrenemo inicijativu za izmjenu Statuta i da se pored strukture ljudi zaduzenih za stari sistem postave ljudi za bolonjce...
Ili barem...ako je predsjednik USP-a student po starom sistemu, onda da obavezno podpredsjednik/ca mora biti neko od "bolonjaca" ... tako bi se malo vise reda uvelo i studenti po bolonji bi dobili  predstavnike iz "svojih redova"???

P.S. Ja mislim da za pokrenuti ovu inicijativu treba samo 50 potpisa studenata Pravnog fakulteta sa validnim indexom.
PA????


[/quote]

Te promjene sto ih predlazes su dakako nuzne i razumne ali se nazalost nece jos dugo desiti, a evo i zasto. Naime, kad je U pravu pokretao, tj sazivao skupstinu za koju je trebalo 50 potpisa (mi smo ih skupili vise) imali smo velikih probelma, jer svi ti studenti kad im kazes sta je i protiv koga je, kazu - ma necu ja, nemoj mene, pred kraj sam faxom, nemoj da me ganjaju... Tek kad im kazes da ne moraju doci na skupstinu, i da cemo mi snositi svu odgovornost onda se potpisu i stave broj indexa. Znaci to je prepreka broj jedan. (idealna rima za tu prepreku se nalazi u pjesmi BS: "Zapitaj se dokle, kakav si to covek, ponizan i plasljiv, zivis bez slobode!") Prepreka broj dva je kad dodjes na skupstinu, do koje ce sigurno doci dok predlazes izmjenu, vidis da imas mlade ali nesigurne bolonjce koji su mahom prva i druga godina i dosli da se bore hrabro, i onda treca i cetvrta godina stari sistem, kojekakve vodje sektora za sport i slicni, koji su redovni u teretanama, kako lupaju snazno za binom i govore sta ko treba radit, koga treba slusati.. ovaj ono, onaj ono, svi naravno dosli tu vec opredjeljeni i da izadju za pola sata odatle i naravno sve to postane cirkus. Ti odes kuci, zapitas se i kazes... to je to... :f035:
Legally Blonde
Posts: 462
Joined: 20 Feb 2009, 13:39

DA, razumijem ja sta ti pricas...Ali, zar kod nas nije za sve manje-vise isto? MOZE, ali nemoj mene... ili moze, potpisat cu ali nemoj da se ja pojavljuem igdje...Nije to ni tako cudno s obzirom da smo mi studenti cudna sorta...nerijetko stanemo na pola, i ne izguramo do kraja sto smo trebali...pa onda ni ostali, manje hrabri ne zele da se bore za polovicne stvari i rjesenja...
Malo je lidera...  :|
Mittnick
Posts: 7
Joined: 19 Sep 2009, 02:50

[quote="pravnica"]
DA, razumijem ja sta ti pricas...Ali, zar kod nas nije za sve manje-vise isto? MOZE, ali nemoj mene... ili moze, potpisat cu ali nemoj da se ja pojavljuem igdje...Nije to ni tako cudno s obzirom da smo mi studenti cudna sorta...nerijetko stanemo na pola, i ne izguramo do kraja sto smo trebali...pa onda ni ostali, manje hrabri ne zele da se bore za polovicne stvari i rjesenja...
Malo je lidera...  :|
[/quote]

Pa jeste, sve je isto i dok taj mentalitet sveukupne mase ne bude drukciji isto ce nam i biti i isti ce nam USP ostati. Lidera moze biti i puno, ali ne moze lider sam.. Pa citava redakcija je bila lider, nije jedan covjek, svi smo radili govorili, trubili, molili ljude da dodju, dignu glas... Ali djaba.. Nije to samo stvar sa studentima, to je jedna dublja socioloska bolest u nasem sveukupnom drustvu :(
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”