Peticija za bolje uslove studiranja

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Post Reply
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Na fakultetu će do 13. oktobra trajati potpisivanje peticije za bolje uslove studiranja (kolizija, plaćanje školarine u ratama, socijalni rok itd.)
Kolege potpise sakupljaju na predavanjima, pa ih potražite na fakultetu ili se raspitajte u prostorijama USP-a.

Više o zahtjevima možete pročitati u obavještenju objavljenom na USP-ovoj stranici, koje kopiram ispod.
Obaviještavamo studente da je u srijedu, 29.09.2010.godine, održan sastanak sa dekanom na kojem se raspravljalo o slijedećim pitanjima:

1. Prenosa dva ispita za generacije upisane prije 2009/2010 godine, zbog pojave špekulacija o nemogućnosti prenosa dva ispita - zahtjev odobren te je dekan pismeno obavijestio studentsku službu

2. Problem ukidanja plaćanja školarine na rate - dekan će razmotriti naš zahtjev te će o tome odlučiti u narednom periodu

3. Zahtjev za pomjeranje roka upisa u narednu akademsku godinu je odobren (dok se ne riješe pitanja plaćanja školarine)

4. Mogućnost kolizije (na osnovu Zakona o visokom obrazovanju/prečišćeni tekst("Službene novine Kantona" br.22/10) · odluka će se donijeti na idućoj sjednici nastavno- naučnog vijeća

5. Bezuslovan upis za studente koji studiraju po starom režimu · razmotrit će se na idućoj sjednici nastavno · naučnog vijeća

6. Mogućnost polaganja ispita sa naredne godine, ukoliko student prenese ispit sa prethodne godine- razmotrit će se na idućoj sjednici nastavno- naučnog vijeća

7. Oktobarski rok · zahtjev će se razmotriti na idućoj sjednici nastavno- naučnog vijeća

8. Ujednačavanje kriterija i načina ispitivanja - razmotrit će se na idućoj sjednici nastavno- naučnog vijeća

9. Ponovno objavljivanje konkursa za upis na II ciklus studija - nije u nadležnosti dekan


Izvor: http://usp.ba/
Emy
Posts: 7
Joined: 16 Jul 2009, 16:25

Zanima me da li ce i studenti U Tuzli..naravno odjeljenja Vaseg fakulteta biti u mogucnosti potpisati ovu peticiju:)
Unaprijed hvala......
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Ne bih znao tačno reći, jer ja nisam organizator ove peticije i samo prenosim obavještenje studentima. Možda da se vi sami u Tuzli organizujete, sakupite potpise i proslijedite kolegama u Sarajevu.
esmiraa
Posts: 67
Joined: 13 Aug 2009, 16:24

Kada ce se odluciti u vezi sa placanjem skolarine, s obzirom da nam je uplata koliko sam ja upoznata do 15.10.2010.? zahvaljujem na odgovoru
Sting
Posts: 14
Joined: 25 Jun 2009, 21:48

MarcusTulliusCicero wrote: Na fakultetu će do 13. oktobra trajati potpisivanje peticije za bolje uslove studiranja (kolizija, plaćanje školarine u ratama, socijalni rok itd.)
Kolege potpise sakupljaju na predavanjima, pa ih potražite na fakultetu ili se raspitajte u prostorijama USP-a.

Više o zahtjevima možete pročitati u obavještenju objavljenom na USP-ovoj stranici, koje kopiram ispod.
Obaviještavamo studente da je u srijedu, 29.09.2010.godine, održan sastanak sa dekanom na kojem se raspravljalo o slijedećim pitanjima:

1. Prenosa dva ispita za generacije upisane prije 2009/2010 godine, zbog pojave špekulacija o nemogućnosti prenosa dva ispita - zahtjev odobren te je dekan pismeno obavijestio studentsku službu

2. Problem ukidanja plaćanja školarine na rate - dekan će razmotriti naš zahtjev te će o tome odlučiti u narednom periodu

3. Zahtjev za pomjeranje roka upisa u narednu akademsku godinu je odobren (dok se ne riješe pitanja plaćanja školarine)

4. Mogućnost kolizije (na osnovu Zakona o visokom obrazovanju/prečišćeni tekst("Službene novine Kantona" br.22/10) · odluka će se donijeti na idućoj sjednici nastavno- naučnog vijeća

5. Bezuslovan upis za studente koji studiraju po starom režimu · razmotrit će se na idućoj sjednici nastavno · naučnog vijeća

6. Mogućnost polaganja ispita sa naredne godine, ukoliko student prenese ispit sa prethodne godine- razmotrit će se na idućoj sjednici nastavno- naučnog vijeća

7. Oktobarski rok · zahtjev će se razmotriti na idućoj sjednici nastavno- naučnog vijeća

8. Ujednačavanje kriterija i načina ispitivanja - razmotrit će se na idućoj sjednici nastavno- naučnog vijeća

9. Ponovno objavljivanje konkursa za upis na II ciklus studija - nije u nadležnosti dekan


Izvor: http://usp.ba/

Danas je pokrenuta peticija na Pravnom fakultetu u Sarajevu.
Molimo sve zainteresovane da dodju sutra, ili narednih dana ove sedmice na fakultet kako bi je potpisali, i kako bi zajedno ostvarili navedene zahtjeve.

Za dodatne informacije obratite se inicijatoru Dzenan Alic, to mozete uciniti i putem facebook-a na:

http://www.facebook.com/home.php?#!/pro ... 0176641762

Unaprijed se zahvaljujem
Last edited by Sting on 05 Oct 2010, 17:59, edited 1 time in total.
enna
Posts: 69
Joined: 15 Sep 2009, 20:31

Ja cu samo reci svaka cast USP-u i nasim studentima. :d055: Zaista se bore. I isto tako, nije nas fax uopce toliko los koliko smo svi mi to uzvikali. Na kraju ispada sto god zahtijevamo nekako nam se i odobri.  :bravo:
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

@Sting

Nemojte da potpisivanje peticije bude ograničeno i da se može potpisati samo još sutra. Meni je rečeno da će se potpisivati do 13. oktobra.
Zalijepite papire na vrata USP-a (kao što je prošle godine urađeno) i nek' se raja tu potpisuje, da se ne ganjamo po fakultetu.
RomanLaw
Posts: 26
Joined: 09 Apr 2010, 19:06

Peticija će se potpisivati do 16:00 sati, utorka 12.9.2010. Sa kolegom sam zajedno sastavio ovu peticiju. Cilj je da 1000 studenata potpise ovu peticiju. Ukoliko bude vise zainteresovanih broj se moze povecati, jer danas prvog dana peticije, sakupili smo cak 326 potpisa.

Nadamo se da ce ovo uspjesno biti izvedeno.

P.S. Molimo kolege koji su zainteresovani za peticiju, da sutra u 13:30 sati budu na drugom spratu kod rektorata, te da se odazovu na ovu peticiju.

Da bi uspjeli mora nas biti sto vise.
Last edited by RomanLaw on 05 Oct 2010, 17:56, edited 1 time in total.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

ja potpisala  :mrgreen:
Dzenan Alic
Posts: 12
Joined: 05 Oct 2010, 17:52

Zamolio bih sve studente koji su upoznati sa potpisivanjem peticije da obavjeste i ostale studente Pravnog fakulteta u Sarajevu.
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”