Šta je potrebno da naš fakultet bude bolji?

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

Kad bi tjerali mak na konac mogla bi se napisati i knjiga o inovacijama potrebnim u nasoj ustanovi. Komotno bi mogli primjeniti moto americkih plakara - "od poda do plafona, od zida do zida."

Elem, necu spomenuti nista sto vec niste rekli, ali pocevsi od samog ulaza u zgradu, slika je zastrasujuca. Narocito u ovim ionako hladnim i depresivnim zimskim danima, kad zakoracim tamo dodje mi da pobjegnem glavom bez obzira. Osvjetljenje je sablasno, a ni boja ambijenta nije vesela. Ubija u pojam. Ne kazem da treba praviti cirkus u duginim bojama, ali moze se ocuvati ta A-U tradicija i krecenjem u neku lijepu, jednostavnu boju.

Neudoban amfiteatar je prica za sebe. Nekad s ceznjom gledam u prljavi pod i mislim da bi udobnije bilo sjediti na njemu nego u onim tzv. klupama. Ali izgleda da je vazno da tu ostanemo na nivou predhistorije, ali da se modernizacija vrshi sigurnim korakom po mjerilima kantine, ako se ono uopste moze tako nazvati. Pocastila ih jednom svojim prisustvom i nikad vise. Izvor shunda i kicha. Za potpun dojam kafane i kariranih stolnjaka, nedostaje nam samo jos konobarica sa bujnim poprsjem koja ce pucketati balone od zvake dok uzima narudzbu. Bilo bi lijepo da se kantina malo dovede u red, mozda cak i izmjesti, neko je spomenuo podrum...Cak mislim da bi mozda i neka mini trafikica na fakultetu lijepo poslovala, jer mnogi pozele kupiti zvake, maramice, cigare, casopis, dopunu za mobitel, pa i sokic i grickalice s obzirom na shiroki spektar ukusne hrane u kantini.

Eh nasa vjecita muka, omiljena nam studentska, mjesto gdje se informisemo i zavrsavamo papirologiju dobijajuci nervne slomove gratis. Heh, ova podjela shaltera bila bi vise nego olaksavajuca okolnost. Neko je spomenuo diskrecionu liniju i cuvara da zavodi red, eh ja bih to zamijenila nekim pultom na kojem ce se prodavati apaurini i lexiliumi, ucinkovitije bi bilo. Toliko ljubaznosti na jednom mjestu, da prosto ostanete u shoku i usta otvorenih do poda. Definitivno bi trebalo vishe higijene dovesti i u toalete, napuniti posude za sapun istim, i drzace papira takodjer. Ovako sluze samo za ukras, i to prljav.

Da ne bude sve negativno, imamo mi potencijala da se naprave lijepa i pozitivna chuda od nase zgrade na Obali, samo jos da se nadje malo zelje i finansija na odgovarajucim mjestima i kod odgovarajucih ljudi. Kako se kaze - ko hoce nadje nacin, a ko nece - nadje razlog :)
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Jutros ne radi grijanje u sali II godine, a vani -10.
[/quote]
Divota !! Kad jedan osvane bez prozora ::D (Jos malo pa ce se raspasti)
Nexxxum
Posts: 30
Joined: 07 Jan 2010, 21:36

[quote="alenko_sa"]
[quote="MarcusTulliusCicero"]
Jutros ne radi grijanje u sali II godine, a vani -10.
[/quote]
Divota !! Kad jedan osvane bez prozora ::D (Jos malo pa ce se raspasti)
[/quote]

Sekundu smo odvojeni od toga da nam donesu sporet a da se mi snalazimo za drva i cumur, umjesto zakona lijepo ogrev na rame i hajde na fax.


Sto se tice "ocuvanja A-U građevine", ne znam da se kad sta sacuvalo neradom, sjecam se prosle godine stavili trake ispred fakulteta "paznja obrusava se". Trebamo kao u onoj reklami coca-cole helikopterom upadati na predavanja.

Ispiti-presmijesni su. Ako izađes na usmeni gospoda piju kahvicu i pusu dim od cigare u tebe. Izađes pismeno moras imati srece da si iste nacionalnosti kao prof ili asistent, uvođenje sifri je mislim najbolja ideja do sada, ne gube mi se godine zivota radi isfrustriranih nacionalista, Inace ne bi bilo lose one kamere sto su ispred sala staviti unutra pa da se snimi malo kako ko predaje, koliko a pogotovu sta se sve govori studentima ne znam odakle im sloboda da onoliko "laju" na nas. Ne bi bilo ni lose usmene ispite snimati, mislim vise koristi nego snimati stepenice ili hodnik, ako nista znali bi da nas nece oboriti taj dan jer se nisu naspavali ili jer nemas dekolte do pupka, ili zato sto prof koji je navodno pisao tu svoju knjigu tvrdi da to sto odgovaras uopste nema u njoj.

Bilo bi lijepo i da se jednom godisnje nakon sto dadnemo silne pare za upis objave u sta se to sve ulaze jer ovaj fakultet nije privatni, pa imamo pravo znati u sta je nas novac ulozen kad nam se ulaz obrusava na glavu i nemamo postenih stolica a na klupu moze stati rokovnik velicine hemijske olovke.

Broj studenata tezi beskonacnosti, i samo da se jedan esej treba pisati u vidu nekog prijemnog ne bi ni pola dzigare predalo papire.
Licno kada sam dosla da vidim jesam li primljena djevojka koja je u Gorazdu zavrsila medicinsku je primljena redovno, pitam se na osnovu cega, je li oni uopste imaju historiju 4 godine koja se kao boduje? Strebas 12 godina nemas socijalni zivot da se obrazujes i imas predznanje za  fax jer mislis biti neko i nesto i onda ... nemas stele pa se ni ne upises ili ti kozu ogule da naplacas upise ili 'pak zavrsis fakultet kad ti je vec vrijeme da se penzionises.
Nije ni cudo sto se poubijase u tramvajima, svi ogorceni nepravdom pa kad se sila tih ljudi zatvori u mali zagusljivi prostor ... booom
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Danas su predstavnici epravo.ba portala imali sastanak sa dekanom. Sa ove teme su sakupljeni sljedeći postovi i prezentovani dekanu.

· Profesori trebaju biti dužni odgovoriti na e-mailove studenata u roku od 7 dana.
· Web stranica fakulteta nalazi se u veoma lošem stanju. Redizajnirana je, ali to je najmanji problem. Najveći problem je njeno redovno ažuriranje!
· Studentska služba treba kako kadrovsku tako i infrastrukturnu reorganizaciju.
· Uvođenje brojeva i diskrecione linije na studentskoj službi.
· Stolice u salama su male i neudobne, što ozbiljno narušava zdravlje studenata i onemogućava kvalitetno praćenje nastave.
· Nastaviti i još strožije kontrolisati zabranu pušenja.
· Internet salu ograničiti tako da bude onemogućen pristup MSN-u, Facebooku, Derneku i sličnim portalima, te da se softverski onemogući puštanje video i audio sadržaja.
· Wireless internet za sve studente unutar zgrade fakulteta sa ličnim passwordima.
· Kantinu izmjestiti ili u podrum ili negdje drugo i omogućiti normalnu ishranu.
· Higijena i funkcionisanje toaleta.

Dekanu je rečeno da ima veliku podršku studenata, te da će portal epravo.ba podržati sve akcije koje će poboljšati stanje na fakultetu.

Za početak je dogovoren i projekat koji se zove ''PITAJTE DEKANA''. Više o tome možete pročitati na sljedećem linku: http://epravo.ba/dogadanja-na-fak ... te-dekana/
Eborg
Posts: 474
Joined: 15 May 2009, 20:11

SVAKA ČAST!  :d055: :d055: :d055:

Ponosan sam što sam dio ovog projekta zbog ovakvih stvari!  :d055: :d055: :d055:
Tassa
Posts: 120
Joined: 07 Oct 2009, 15:50

Stvarno svaka cast.Nadam se da cemo napokon moci svoje stavove, pitanja , zelje i pozdrave :mrgreen: direktno uputiti onome kome su isti namjenjeni. :d045:
ally mcbeal
Posts: 790
Joined: 20 Jan 2010, 12:23

Zgrada je doista u ocajnom stanju, niko nije rekao da se onako divna gradjevina treba srusiti, ali ne bi skodilo makar interijer malo srediti. Ipak za mene je elementarno da se odnos zaposlenih bilo profesora,asistenata,ili zaposlenih u studentskoj sluzbi prema nama studentima barem malo promijeni. Kad moram na studentsku, sve mi se zgadi, pitam se koje li ce "ljubazno stvorenje" biti "od pomoci"....treba jos samo da nas pocnu tuci kada dodjemo da nesto upitamo,kao da smo mi tu zbog njih,a ne oni zbog nas... :tassa: :f055:
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”