PF Sarajevo stvari koji vidite,a ne mozete nista...

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

[quote="Belaj"]
Takodjer, smanjiti broj upisanih studentata. I napraviti neke kriterije pri upisu. Pa nije valjda da 5.0 prosjek Rudarsko tehnicke skole iz Sanice (lupam, da se ko ne uvrijedi) bude jednak 5.0 prosjeku iz Prve gimnazije pri upisu. Smijesno.
[/quote]

Pa baš sam ovo htjela sad napisati. Stvarno nema smisla da neko završi šklj školu (nemoj da se neko uvrijedi, samo sam realna) sa 5.0 prosjekom i da se upiše na fax pored osoba koje su u Prvoj, Drugoj, Trećoj gimnaziji, Bošnjačkoj itd imali 4.5/4.6. Sramota.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

O tome neki dan napisah dug post, ali prije nego što sam potvrdio objavu predomislim se i izbrišem ga. Uglavnom, treba se uvesti prijemni ispit. Test i esej iz B/H/S jezika + test opšteg znanja. Sramota je da jedan pravni fakultet nema prijemnog ispita nego ga može upisati ko god hoće.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Zato je potrebno uvesti prijemni kako bi se izbjegla diskriminacija,ali kao što svi znamo pošto se ovdje sve gleda kroz lovu to bi za njih bio težak korak zato što bi se značajno smanjila novčana sretstva koja su se godinama kupila od studenata-to je jedini i osnovni razlog vjerujte mi
Bas je jednom neko postavio pitanje o mogućnosti uvođenja prijemnog ispita kako bi se svi stavili u ravnopravan položaj pri upisu i petrovicev odgovor je bio"ove godine to nije moguće,ali od naredne postoji mogucnost,što opet znači da nije sigurno i da će od naredne godine biti prijemnog
Koliko su oni gladni za parama najbolje se vidjelo ove godine gdje su primali samo 50 redovnih studenata,a ako uzmemo u obzir da interesovanje kao i svake godine bilo veliko pri upisu i ove godine će biti u velikom suficitu.
I onda razmislimo da li to koincidira sa sloganom"obrazovanje gradi BIH" :h055:

Što se tice tih škola,upravo zato bi i trebalo uvesti prijmeni,jer uglavnom ti gimnazijalci pokleknu i na fakultetu(ne znam zbog čega,izgube volju ili nešto drugo).
Ne znam,ja nisam završio gimnaziju,ali  bitno je životno znanje koje sami izgrađujemo.Vjerujte mi,ja da sam se oslanjao samo na školu ne bi znao ni 5 posto onoga što danas znam. :)
Sve zavisi šta nas konkretno zanima,tako da ako je neko u gimnaziji automatski ne znaci da je pametniji od onoga koji je u nekoj tehničkoj školi.
Obrazovanje nam služi da nas izgradi kao ličnosti i pripomogne,ali mi smo ti koji drže konce u svojim rukama.
Last edited by nuki_cika on 17 Jul 2011, 20:10, edited 1 time in total.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

[quote="nuki_cika"]
... jer uglavnom ti gimnazijalci pokleknu i na fakultetu(ne znam zbog čega,izgube volju ili nešto drugo). ...[/quote]

Ne znam kako dođe do ovog zaključka. :D
ClEoPaTrA
Posts: 631
Joined: 06 Jul 2009, 00:33

Taj zaključak je totalno neutemeljen i izveden iz nekih nepoznatih premisa koje u stvarnosti dovode do skroz drugačijih pokazatelja...Radna navika, volja, kultura, želja su glavni elementi odnosno vodilje ka diplomi. (H)
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

MTC
Nemojte se ti i kleopatra naci uvrijeđeni,ali to se ne odnosi na sve gimazijalce da pokleknu na fakultetu.
Ja izvodim zaključak ako si završio gimnaziju da moras imati i neke prednosti na fakultetu uključujući i sam upis na fakultet što je naravno meni pogrešno.
Svi se slažete da se nap.prosjek 5,0 u nekoj tehničkoj školi ne može porediti sa prosjekom recimo 4,7 u nekoj od gimnaziji,jer je gimnazija jača i teža.Možda jeste teža,ali to ne znaci da ako neko dođe iz gimnazije da je pametniji od onoga koji dođe iz tehničke skole.
Zato je potreban primjemni kako bi se svi stavili u ravnopravan položaj pri upisu i tačno bi se znalo da li ti iz tehničkih škola zaslužuju da upišu fakultet.
Belaj
Posts: 143
Joined: 14 Apr 2010, 16:15

Nemoj uvoditi pamet kao kriterij. Mnogi ljudi su pametni/inteligentni ali ne ostvare svoj potencijal. Objektivno mjerilo je ocjena. Isti prosjek ocjena gimnazije i strucne skole se ne moze jednako vrednovati, pogotovo pri upisu na pravni fakultet, koji zahtijeva uglavnom opce i drustveno orjentisano obrazovanje.

Prijemni ispit svakako. Ali to ne odgovara fakultetu. U tom slucaju manje para od vanrednih studenata ;)
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Valjda će uvesti prijemni,ali opet mislim da neće smanjiti broj vanrednih i samofinansirajućih studenata i ako je i to neophodno,nego mi je nesto naupalo dok sam ovo napisao :)
Za sve ovo vrijeme koliko sam na faksu ja sam stekao dojam da nas profesori ne znaju motivisati da se počnemo zanimati za njihov predmet ili to jednostavno neće.
Jedino profesorica koja po meni zaslužuje dužno poštovanje je Meliha,i ona je jedina koja se potrudi svojim kvalitetnim predavanjima da se zainteresuješ za njen predmet i jedan od rijetkih(ako ne i jedini)profesor na pravnom fakultetu koji implementira bolonju onako kako bi trebalo i koliko dozvoljavaju predviđene okolnosti i pokazuje da to mogu i drugi,ali NEĆE i jedina je max.posvecena svoom poslu koji obavlja i ako je vanredan profesor i ako radi u još jednoj firmi nema joj se zaista ništa zamjeriti.
Meni njena predavanja nikad nisu bila dosadna,za razliku od drugih profesora gdje zaspiš nakon 10 minuta :mrgreen:
Što bi se neko od njih zamarao kad može doći,ispredavati ono malo jada sat dva i tu se sva priča završava.
Ne znam,ali ja imam osjećaj da nas profesori ne znaju motivisati dovoljno,pa izgubimo volju za sam predmet i sve se svodi na to da uzmeš knjigu ili skriptu naštrebas,položiš,staviš u vetrinu da skuplja prašinu.To po meni nije idealan put do diplome.Trebaju nesto više učiniti da potstaknu studenete da se neki važni predmeti pročavaju i analiziraju još za vrijeme studiranja.
Tu bi se oni sad vadili da nedostaju sretstva kako bi dobili bolje uslove za studiranje,više prakse itd,ali dosta se toga može postići uz malo truda.
Dalje,knjige nasih profesora ne treba ni komentarisati,jer ni jedna ne zavređuje potrebnu pažnju izuzev možda obligacija i k.p.p.Ono ostalo jad i čemer :(
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Kakve veze ima što je vanredan profesor? :D Čuj nema joj se šta zamjeriti, isto kao da radi džabe na fakultetu. Ako aludiraš na to da nema vremena jer radi u još X firmi, pun je biro ljudi koji su sposobni da predaju.

O njenim predavanjima i organizaciji ispita ne bih ovom prilikom. Samo bih pozdravio raju koja je visila na vješalicama i pekla se na radijatorima kako bi pored pješadije iz prvih redova uspjeli da dođu do nekog boda na aktivnost. :d025:
ai mei
Posts: 214
Joined: 24 Feb 2010, 18:44

@MTC

Bravo! :bravo:  :d055:
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”