PFSA: Treća godina | Opća diskusija...

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Eborg
Posts: 474
Joined: 15 May 2009, 20:11

Ne znam ima li razlike u samom studiranju, tj. da li tu ima bodova na prisustvo, zadaća, parcijala iz svakog ispita i slično.

Npr. na "staroj bolonji" je moguće kiksati na parcijalama pa dobiti 10 na ispitu, dok iz većine predmeta parcijala uopće nema. S druge strane, po bolonjskom procesu to nije moguće, treba uraditi za 10 da bi dobio 6 ako nisu dobro urađene parcijale koje su obavezne. E sad ne znam koliko se to kod nas primjenjuje.

Isto tako, vidim da se neki predmeti različito zovu (npr. Obligacije - opći i posebni dio naspram Obligacije I i II). Je li samo razlika u imenu kod predmeta ili ima i razlike u gradivu i metodologiji rada?

Pretpostavljam da je diploma ista.
Nejraaa
Posts: 374
Joined: 31 Dec 2010, 08:06

Razlika je samo u imenu, jer za razliku od starog sistema, na nas se od početka odnosila jednako kao na novu bolonju svaka promjena u gradivu. Tako da, stari sistem ne uči po novim zakonima, niti po novim knjigama, a mi boga mi odavno učimo uredno sve one nove knjige iz obligacija jednako kao i nova bolonja.
Što se parcijala tiče i to opet i dalje sve zavisi od samog profesora, iako ima više predmeta gdje je ponuđena opcija za polaganje preko parcijala nego ranije, a mislim da ti integralni test nema veze s bodovima s parcijala, mada realno male su šanse dobiti visoke ocjene, ili barem veće od 7 eventualno 8.
amila 181
Posts: 22
Joined: 30 Oct 2010, 16:57

Da li se skolarina moze platiti u ratama ove godine?
mmarijana
Posts: 145
Joined: 24 Jan 2013, 19:56

kolegice amila181,
Upravo sam ovo pitala na studentskoj u utorak i rekli su mi da moze samo je potrebno napisati molbu te je priloziti uz upisni materijal, i da nece biti problema :P
Nihooo92
Posts: 203
Joined: 27 Feb 2012, 11:54

[quote="Chola"]
Licno nemam takvih iskustava, ali pouzdano znam za druge ljude da je davao vise od 2 roka samo da poloze, kako ne bi radi njega gubili godinu, a to mu je potrebno naglasiti, i lijepo ga zamoliti, ako i ne bude dao odmah, samo treba biti uporan, popustit ce. Duve je hljeb na ovom faxu  :d055:
[/quote]
Slazem se,momak je legenda mislim na Duvnjaka
YoDona
Posts: 312
Joined: 12 Sep 2009, 10:00

meni je bio otsao ustav,onaj pozitivni dio cijeli iz ustavnog IIi trebalo mi je za uslov. bilo je jos studenata u istoj situaciji i profesor nam je zakazao termin bez problema. tako da nemoj se sekirati za to. kao sto je kolega rekao mozda ces ga trebati par puta zamoliti :) ali nemoj odustajati.
alyson
Posts: 21
Joined: 07 Sep 2013, 17:45

STUDENTI
DJECA
ŠEHIDA/POGINULIH BORACA, DJECA RVI I
DOBITNIKA RATNIH PRIZNANJA/ODLIKOVANJA
TREBAJU POPUNITI
OBRAZAC KOJI MOGU PREUZETI NA ŠALTERU STUDENTSKE
SLUŽBE , moze li mi neko reci zasto se ovo treba popuniti, jel ima neki popust, nesto? Hvala.
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Nema popust, ima da Ministarstvo plaća redovnim samofinansirajućim školovanje, ali samo ako prvi put upisuju tu godinu, ne i ako se obnavlja, ali ne znam jel zbog toga predajemo taj obrazac. Meni plaćaju, ali sam ja morala ići u Ministarstvo, predavati neke papire, čekati da vidim hoće li mi finansirati školovanje itd.
classic
Posts: 157
Joined: 30 Sep 2010, 23:55

Placa se i redovnim ???

I jos me samo zanima da li neko zna kada pocinje upis u slijedecu godinu prvi put?? (prvim godinama i obnovama to ranije bude koliko se sjecam)
Nejra4
Posts: 2880
Joined: 10 Nov 2010, 23:05

Pa redovnim se svakako plaća.
Ima obavijest na stranici fakulteta za upis.
Post Reply

Return to “III godina”