PF Sarajevo stvari koji vidite,a ne mozete nista...

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
samsung11
Posts: 97
Joined: 08 Sep 2009, 00:33

Tema se bas konstruktivno razvija. I mislim da lijepo pisete. Zao mi je sto neko misli da sam ja na fax dosao da polazem ispite i dobijem diplomu. Ja sam dosao po obrazovanje, obrazovanje koje ce mi trebati, jer kad zavrsim necu raditi ko pripravnik kod cika Mise ispred McDonaldsa. Ako je samo do polaganja ispita i diplome ima Kiseljak.

Ja jedina dva predmeta koja sam naucio i sad ih  znam poprilicno su Nasljedno i Gradjansko. Zahvaljujuci prof. Melihi. Ostalo je jad i cemer. Niti prenose znanje, niti se ja na bilo koji nacin osjecam pametnije nakon sto polozim taj ispit. Ustav je plastican primjer toga, uci se napamet, bez ikakvog razumjevanja, razvlaci se studentima pamet, vrijeme potrebno za polaganje duze, nego recimo drzavnog ispita. A sve kod prof. koji za mene ima elemente paranoicne sizofrenije.

Studenti sute, to je mentalitet u nasem selu sa trolejbusom. Ja za 15 godina od rata ne znam da su se studenti za bilo sta organizovali i pobunili, od uslova na faxu, pa do recimo protesta ispred vlade zbog nekog dogadjaja ili desavanja.

Sve u svemu, sa faxom i ubuduce neka nam je Glavni na pomoci...
samosvoja
Posts: 129
Joined: 10 Feb 2010, 11:19

Meni smeta ona skalamerija na ulazu fakulteta. Kao da u stalu ulazim.. :/
ClEoPaTrA
Posts: 631
Joined: 06 Jul 2009, 00:33

Činjenica je da je mnogo toga izneseno, i naravno da su to sve veliki problemi...Međutim svi ste akademski građani, svi ćete aBd uskoro biti diplomirani Pravnici, uvažene osobe našeg društva, budući ministri pravosuđa, advokati, sudije, notari...Zbog svega toga, trezvenog razmišljanja, lijepih godina, života punog elana- kakav odnosno kakve vi prijedlog/e imate da se ovi problemi riješe, da li u konačnici ili djelimično?
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Ne znam da li je neko od vas sinoć gledao 3 dnevnik FTV i ona žena sto jwe bila zadužena za petciju kako bi se pružila podrška J.D. i izvršio pritisak na austrijsko pravosuđe kako bi se što prije vratio u BIH,i priča kako bi pravni fakultet kao institucija trebala da ucini više kako bi se što prije vratio u BIH.
:haha: :haha:Pošteno sam se ismijao,nedo Bog da od njih svi traže pomoć
Nejraaa
Posts: 374
Joined: 31 Dec 2010, 08:06

[quote="ClEoPaTrA"]
Činjenica je da je mnogo toga izneseno, i naravno da su to sve veliki problemi...Međutim svi ste akademski građani, svi ćete aBd uskoro biti diplomirani Pravnici, uvažene osobe našeg društva, budući ministri pravosuđa, advokati, sudije, notari...Zbog svega toga, trezvenog razmišljanja, lijepih godina, života punog elana- kakav odnosno kakve vi prijedlog/e imate da se ovi problemi riješe, da li u konačnici ili djelimično?
[/quote]

Koliko sam upratila dobar primjer mogucih konstruktivnih prijedloga i rjesenja je bio odnos s dekanom preko pitanja. Ali isto tako koliko sam upratila, nijedan od pojedinih vrlo pametnih prijedloga jos uvijek nije sproveden od strane dekana, niti je igdje na planu da se sprovede.
Tako da, dzaba nama rjesenja, kada nikome nije stalo da ih saslusa i jos bitnije SPROVEDE. (znam da ovo nije neki optimistican i koristan pogled na to sve, ali je realan.)
Last edited by Nejraaa on 15 Jul 2011, 00:16, edited 1 time in total.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Dekanovo odgovor na nasa pitanja je uvijek"vidjecemo,raspitaću se,pokušacemo riješiti to :h055:
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Tog projekta više nema i neće ga više nikada biti. Ako vas nešto interesuje imate dekanov e-mail i termine konsultacija.
dominion
Posts: 288
Joined: 19 Dec 2010, 15:12

Haha odavno ja cekam na dekanove odgovore na PITANJA BR. 5, mozda ih je nedje zaturio u fioci(ipak su nezgodna pitanja za odgovorit).
dzeni23
Posts: 100
Joined: 03 Jul 2010, 19:29

[quote="nuki_cika"]
Amcho
Ok je to sve sto si iznio,i ja sam ogorcen općim znanjem studenata pravnog fakulteta i da ima njih koji ne znaju ni kad je donesen ustav BIH,a kamo li da su pročitali Dejtonski ustav,da je nap.u javnosti i u medijima 1000 puta spomenut aneks 6 dejtonskog ustava kao njegov temelj,a da 90 posto ne samo studenata,nego populacije ne zna na sta se taj aneks odnosi.
Postoje te egzaktne nauke tj,nauke koje se ne mijenjaju ili se vrlo rijetko mijenjaju,pa zato se i mora uciti onako kako piše,jer ti kod tog dejtonskog ustava nema sta da razmišljas,citas i to je to.Ne možes ništa mijenjati(dok se ne sprovede revizija ustava)isto kao i sa historijom,sa onim glupim kodifikacijama itd-tu ne možes ništa novo dopunjavati ili ti sad nesto razmišljati kako,šta,dok sa nasljednim,stvarnim,to već poprima neku drugu dimenziju
[/quote]


Ja sam ogorcena na profesora Ustavnog prava, koji me je obarao 3 puta na nekim francuskim teoreticarima i na necemu sto je bitno za Hrvatski Ustav, a iz Dejtonskog mi je postavio jedno pitanje i nije me ni slusao sta pricam. Logicnije je bilo da me vraca na Dejtonskom  i Ustavu Federacije nego na tim teoreticarima, ali ne oni nas uce nebitnim stvarima. Dejtonski sporazum i Ustav Federacije sam ucila radi sebe.

Isto sto je teze bilo poloziti Ekonomsku politiku nego Krivicno pravo, pa gdje to ima.
Lisaa
Posts: 5702
Joined: 28 Dec 2009, 10:56

Znate sta je problem najveci? Sto smo svi jaki samo na RIJECIMA. Lako je pricati. Lako je reci e to to to to i to ne valja to to to to i to bi trebalo promijeniti. A pravi prijedlozi, prave AKCIJE, e toga nema. Nismo kolegijalni ali NIMALO. Nije problem u fakultetu problem je u NAMA. Jer DOPUSTAMO da nas gaze na raznorazne nacine a mi se samo zalimo jedni drugima, samo PRICAMO o tome kako je tesko i zapravo se mirimo sa situacijom koja vremenom postaje sve gora i gora...A NIKO ni da POKUSA poduzeti neki korak da se stanje stabilizuje. A zasto je tako? Moze li iko dati odgovor na to pitanje?

:h730jio:
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”