PF Sarajevo stvari koji vidite,a ne mozete nista...

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
kaligula
Posts: 50
Joined: 06 Sep 2010, 14:37

Jednom sam te već upozorio, a ti opet. Nećemo vrijeđanja i takvih epiteta, bez obzira o kome se radilo.

MTC
Last edited by kaligula on 11 Jul 2011, 15:42, edited 1 time in total.
Hannibal
Posts: 321
Joined: 04 Apr 2011, 14:02

I jos nesto povodom danasnjeg datuma da napomenem da je sramno to sto je samo 9 studenata sa naseg faxa od cca 5000 bilo u posjeti memorijalnom centru u Potocarima i Srebrenici 02.07.2011!Bruka!
dijana
Posts: 208
Joined: 22 Feb 2009, 21:51

Ne znam odakle da pocnem...
Ako zanemarimo izgled zgrade, prvenstveno mislim na onu skalameriju na ulazu a onda i na wc koji uspjesno izbjegavam otkako sam upisala fakultet, nije mi jasno kako se osobe, studenti, buduci akademski gradjani, ne mogu pridrzavati jednostavne zabrane pusenja na fakultetu. Ali ajde i sto puse, vec onako bezobrazno bacaju opuske po hodniku. Uzalud pisemo, jer neki ljudi se nikad nece nauciti osnovnoj kulturi i redu.
Ipak, vise mi smeta sam odnos profesora prema studentima. Pocevsi od bacanja indexa preko stola, pusenja za vrijeme ispita, nekvalitetnih predavanja koja se svode na diktiranje, jako malo posjeta vaznim ustanovama (cast izuzecima), potpunog oglusivanja na molbu da mi se ranije tog dana upise ocjena zbog opravdanih razloga, brojanja redova na ispitu umjesto citanja sadrzaja i tako u nedogled.
Takodjer, smatram da bi se trebao uvesti prijemni ispit i ograniciti/smanjiti broj studenata. Koliko se samo puta se desilo da ljudi na predavanjima sjede po podu i stoje za vrijeme predavanja.
Studentska sluzba-posebna prica.
I ako bi nekako mogli sale trece i cetvrte godine prebaciti u prizemlje, nije se lako penjati svaki dan na treci sprat  :haha: :haha: :mrgreen:
kp500
Posts: 615
Joined: 07 Jan 2010, 21:16

Ja se slažem sa Gabriellom, mislim da je ona ispravno razmišlja :D. Ne želim da budem bilo čiji advokat, ali kome smeta ima upravu fakulteta, pa prema njima može tako "oštar" biti, mada meni ovakva rasprava više liči na sirovo ponašanje, a ne na "oštru" raspravu. Iskreno meni ništa posebno ne smeta na fakultetu, ja tu idem da završim svoju obavezu polaganja ispita i ćao đaci. Na kraju krajeva ni izgled zgrade niti bilo šta nije sada ekstremno loše, da ne možemo odslušati predavanja i polagati ispite u njima. Slučajno znam za izgled nekih drugih fakulteta i u puno su lošijem stanju nego pravo. I na kraju složio bih se da treba uvesti rigorozan prijemni ispit kako bi se izfiltriraio i studentski kadar.
dijana
Posts: 208
Joined: 22 Feb 2009, 21:51

Ne znam da li se druga recenica tvog posta odnosi na moj komentar ili je opcenit komentar za dosadasnje postove ali ja sam iznijela svoj stav, odnosno ono sto vidim a ne mogu promijeniti. Svako ima pravo na svoje misljenje. Mogli bismo uciniti mnogo vise da poboljsamo stanje na fakultetu ali kao sto je vec neko napisao studenti su nezainteresovani. Ako je osnovni cilj odslusati predavanje i poloziti ispit onda nam bolje i ne treba, ustanova ispunjava uvjete.
Ipak, iako nas ima i previse, smatram da zasluzujem da se odnose prema meni uljudno.  :happy:
Belaj
Posts: 143
Joined: 14 Apr 2010, 16:15

Svugdje u svijetu su studenti pokretaci promjena, organizatori protesta, buntovnici, nova snaga... jedino kod nas samo gledaju da se slucajno nekome ne zamjere i idu linijom manjeg otpora. Takva nam je citava drzava. Nemoj slucajno da se usprotivis i dignes glas, da te prof. ne stavi na "crnu listu" pa ces klinac poloziti.  :f035:

Takodjer, smanjiti broj upisanih studentata. I napraviti neke kriterije pri upisu. Pa nije valjda da 5.0 prosjek Rudarsko tehnicke skole iz Sanice (lupam, da se ko ne uvrijedi) bude jednak 5.0 prosjeku iz Prve gimnazije pri upisu. Smijesno.

A sto meni najvise smeta, a ne mogu promijeniti, jeste reputacija naseg fakulteta kao legla korupcije i sex skandala. Radi par kretena i kretenusa, moja posteno zaradjena diploma duplo manje vrijedi.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Problem naseg društva,pa samim time i pravnog fakulteta je što je vecina profesora produkt onog sistema(socijalizma) i sto ih je taj isti sistem navikao da rade kako njima najbolje odgovara,da se prebacuju iz firme u firmu kako oni hoće i kad oni hoće,da na nap.od 5 ljudi dvojca rade,a ona trojca sjede itd,da dolaze na posao kad oni hoće itd-to je jedan od osnovnih problema društva,pa i profesora sa pravnog fakulteta.
Nisu se prilagodili promjenama u društveno-političkom pogledu i dalje rade kako ih je taj stari sistem naučio,a to nije recept za uspjeh.
Shvatate,takvi ugledni i obrazovani  ljudi bi trebali biti pokretačka snaga društva,jer je meni apsurdno da svi takvi koji su se hvalili i koji se hvale ogromnim znanjem kojeg su sticali na fakultetima u tadašnje doba ne ucine ništa za dobrobit društva općenito
Pogledaj ti samo nijaza durakovica,on je ociti prdukt takvog sistema.Bio je jedan od najutjecajnih političara prije rata u SFRJ i tranziciskim promjenama se izgubio sa mape.Predavao je i na nasem fakultetu,pa su ga nogirali,a to su uradili samo zato što nije prihvatio promjene koje su nas zadesile,I svi takvi professori poput grebe,njega i još nekih imaju znanje,ali se ne trude da nam ga prenesu u onakvom obliku kako zahtijevaju danasnje prilike.

Mene ne zanima kao je pao berlinski zid(grebina priča),kako se duraković svađao sa miloševicem itd,Mene kao studenta zanimaju konkretne stvari iz kojih ću ja izvući neke zaključke koji će me motivisati da napredujem,da se još više angažujem itd.

Pola bi ja onih profesora odozgo već sutra nogirao sa fakulteta da imam ikakve ovlaštenja
Last edited by nuki_cika on 13 Jul 2011, 16:42, edited 1 time in total.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

Nuki_cika moram odmah reci da se slažem sa tobom u vezi profesora i ostalog što si naveo. Sve dok se kod nas Bolonja prilagođava profesorima, a ne profesori njoj nema ni napretka ni kvalitetnog školovanja kakvom mi težimo.

Međutim mislim da je najveci problemu u nama samima (mislim na studente) i nasem razmisljanju i nacinu kako se odnosimo prema instituciji u kojoj studiramo i ciju cemo diplomu sutra svi dobiti i predstavljati. Sramota je da nam se studiranje svelo na foru što lakše i sa manje truda da sto prije ispite polozimo. Ne kazem da nam to nije cilj, ali brate dragi smiješno je da nesto nabubamo napamet polozimo i nakon par dana ne znamo ni sta smo naucili niti nam sta ostane u glavi. Ima predmeta koje nam nikada nece ni valjati ni trebati u zivotu ( Metodologija, donekle Sociologija ...) ,ali predmeti poput Nasljednog prava, Stvarnog pa i na višim godinama Obligacija (osnova svega) Upravno pravo da ne nabrajam dalje svakako da ce nam koristiti i za takve predmete se treba potruditi da se samo ne nabuba napamet, vec fino nauci, shvati gradivo i da ostane u glavi neke osnove za neke buduce dane. Ne mogu da shvatim pojedine studente kad kažu da je Nasljedno pravo glupo, da je test "nigdje veze", a ustvari po meni je to najbolji nacin i sistem ocjenivanja i da se nauceno primjeni u praksi što sam do sada imao prilike da sretnem od ispita. Da su svi ispite na ovaj nacin vjerujem da bi puno lakše bilo studirati i zanimljivije nego dodjes na ispit i copy past knjigu-skriptu (sta je lakse za prepisati).  U testu imamo teoriju i zadatke i samo je bitno da se nauci sa razumijevanjem i da se zna primjeniti na konkretnom slucaju, ali kod studenata je problem sto vecina uci napamet, studentskim jezikom nabuba od a-ž i ko papagaji napišu ili prepricaju lekciju. Kad ga pitaš šta je primjera radi vulgarna supstitucija on iz stopa ti kaze definiciju, a ako kazes mu: "Ako Mujo nece ili ne moze da naslijedi, njegov dio ce dobiti Fata" isti taj ce te gledati ko da pricas na španjolskom. (Naglašavam nisam Nasljedno pravo jos polozio, da ne bude on dobio 6 i lako mu sad pricati i pametovati ;) )
Pobornik sam ucenja sa razumijevanjem i zato predmete poput Ustava ne mogu da smislim ocima jer su me od malih nogu tjerali da znam sta ucim i da ne bubam. Ali ako se tako samo može položiti onda nije problem, sjest cu i nabubati. :p031:

Posebno mi smeta sto dosta studenata ne vodi racuna o svom obrazovanju, opcenito o tome da u periodu kada nema ispita da se procita kakva dodatna literatura (ne mora biti pravna) da radimo na svome edukovanju, ucimo i svakim danom napredujemo u svakom pogledu. Garantujem da dobrih 90% studenata nikad nije uzelo Dejtonski ustav onako radi sebe da pogleda o cemu je rijec, sta u njemu piše prije nego su morali radi spremanja nekog ispita što je sramota jer je to osnov i temelj naseg pravnog sistema. Ali nismo svi isti i zato svako radi onako kako misli da treba i da je najispravnije. :mig:

Ovo je neko moje licno mišljenje i vidjenje stvari na nasem fakultetu, tako da ne trazim niti ocekujem da se svi slozite sa mnom i nema potrebe da sada bude 10 replika na ovo napisano. Svako ima pravo na svoje mišljenje. :mig:
Nejraaa
Posts: 374
Joined: 31 Dec 2010, 08:06

amcho, super si ti to napisao, ali da se ne nagradjuju studenti koji strebaju napamet (prolaznom ocjenom za pocetak, a onda i visokom ocjenom da stvar bude gora), takvih strebera ne bi ni bilo. to se najbolje vidi na trecoj godini gdje mase i mase studenata strebaju predmete napamet i onda izlazi na srecu dok ne polozi i ne ubode jednom ko i corava kokos sto nekad ubode. ja se sjecam s obligacija jedne kolegice koja me nakon ispita pita sta smo ono mi imali na testu jel tužbu ili ugovor, a svi koji su, eto barem pratili predavanja, ako nista drugo znaju da je ooooooooogromna razlika u samom definisanju pojma tuzbe i ugovora i da je za jedno inteligentno bice to dvoje nemoguce od prve ne razlikovati. ali eto, ta kolegica je uredno polozila obligacije.  :bravo: sutra kad joj dodje stranka i kaze da zeli tuziti nekoga, mozda mu napise ugovor, ali hej koga briga.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Amcho
Ok je to sve sto si iznio,i ja sam ogorcen općim znanjem studenata pravnog fakulteta i da ima njih koji ne znaju ni kad je donesen ustav BIH,a kamo li da su pročitali Dejtonski ustav,da je nap.u javnosti i u medijima 1000 puta spomenut aneks 6 dejtonskog ustava kao njegov temelj,a da 90 posto ne samo studenata,nego populacije ne zna na sta se taj aneks odnosi.
Postoje te egzaktne nauke tj,nauke koje se ne mijenjaju ili se vrlo rijetko mijenjaju,pa zato se i mora uciti onako kako piše,jer ti kod tog dejtonskog ustava nema sta da razmišljas,citas i to je to.Ne možes ništa mijenjati(dok se ne sprovede revizija ustava)isto kao i sa historijom,sa onim glupim kodifikacijama itd-tu ne možes ništa novo dopunjavati ili ti sad nesto razmišljati kako,šta,dok sa nasljednim,stvarnim,to već poprima neku drugu dimenziju
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”