Pitajte dekana... No. 5

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Sanja
Posts: 707
Joined: 03 Oct 2009, 02:17

Poštovani,

Interesuje me da li je moguće organizovati neki dodatni rok iz predmeta Krivično pravo I za studente koji polažu kod profesora Tomića? Većina studenata je sad položila jedan dio (krivičnu odgovornost ) ili samo test a ne cijeli ispit,i zbog tog drugog dijela koji je ostao mi nismo u mogućnosti da polažemo Krivično II  u ljetnom semestru,što znači da u junskom roku nećemo moći izaći na Krivično II  jer nismo upotpunosti riješili Krivično pravo I ,kao što je već poznato popravni rokovi za predmete iz prvog semestra su u julu,što nam ostavlja samo jedan rok i jednu mogućnost da položimo u isti dan 1000 strana.Prošle generacije nisu se susretale sa ovim problemom jer su imale aprilski rok u kojem su mogli rijesiti Krivično I.
Last edited by Sanja on 03 Feb 2011, 16:47, edited 1 time in total.
Hegel
Posts: 66
Joined: 19 May 2009, 12:10

Poštovani,

zanima me kada ćete ispuniti obećanje da će naš Pravni fakultet dobiti modernu web-stranicu, koja će biti blagovremeno ažurirana i na kojoj će biti dostupne sve relevantne informacije vezane za studij. U poređenju sa web-stranicima drugih pravnih fakulteta u BiH (regiju da i ne spominjem), stranica Pravnog fakulteta u Sarajevu je sramotno loša i nezavidno neprofesionalno urađena.
master
Posts: 4
Joined: 26 Sep 2009, 17:12

Obzirom da prof.Duvnjak ima takav način provjere znanja, koji je, mogao bih reći veoma haotičan i predug, što dovodi studente do praktično apsurdne pozicije u sistemu školovanja i zaostajanja za drugim visokoškolskim ustanovama istoga tipa, dakle govorim o Univeriztetima koji imaju privatan karakter, gdje polaganje istih predmeta ide mnogo prihvatljivijim tokom, i bojim se da će Pravni fakultet u Sarajevu izgubiti dobar broj studenata, tj. koji će se prebaciti baš iz toga razloga, "mrcvarenja na ispitima", zato Vas molim da kao Dekan jedne visokoškolske ustanove povedete računa o uposlenicima i razgovarate na temu: Uvođenje polaganja ispita iz Ustavnoga prava u dvije verzije, 1. Usmenom provjerom (kao i do sada), i 2. Pismenom provjerom (mislim da bi prolaznost bila mnogo veća), studenti bi mogli birati načine polaganja, upisom na prijavnice-"usmeno"-"pismeno", mislim da ideja nije nemoguća, naprotiv izvodljiva je, ukoliko Vi budete ustrajniji, a poznavajući Vaš način rada mislim da bi već od narednog ispitnog roka takav način provedbe, bio moguć, 
Srdačan pozdrav!
tina.
Posts: 205
Joined: 12 Sep 2009, 17:29

Jedno od najucestalijih pitanja je svakako vezano za pusenje na fakultetu. Molim vas ucinite nesto po tom pitanju.
dominion
Posts: 288
Joined: 19 Dec 2010, 15:12

Interesira me da li je moguce polagati ispite sa druge godine ukoliko se ispiti sa prve godine(koju obnavljam) ociste sad u januarsko-februarskom roku?

Student sam 2009/2010 generacije.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Nisam dekan, ali ćeš odmah dobiti odgovor. Nije moguće. Kolizija na našem fakultetu ne postoji.
dominion
Posts: 288
Joined: 19 Dec 2010, 15:12

Ma slucajno sam nesto cackao :D na isss-u i udjem na izbor kolizionih ispita i tamo vidim da mogu da izaberem ispite sa druge godine, al vjerovatno je to zbog toga sto je isss pravljen za Univerzitet u Sarajevu tralalla a ne samo za Pravni fakultet, pa se to ne odnosi na nas. Cini mi da se diskutovalo ranije na ovu temu al eto samo sam htio da provjerim. Hvala na brzom odgovoru.
bambi_88
Posts: 355
Joined: 23 Sep 2009, 11:19

Poštovani dekanu,
zanima me kako se od generacije 2009/2010. očekuje da očiste u januarsko-februarskom i junsko-julskom roku 10 pa nadalje predmeta. Jel Vi doista mislite da je to realno očekivati? Dosta fakulteta koji dosljednije od nas provode Bolonju organiziraju svojim studentima septembarski rok ili ljetnu školu koja pruza studentima još jedan dodatan rok. Pozivate se na zakon a ako se ne varam po Bolonji svaki fakultet mora ima ljetnu školu. Isto tako mislim da ne griješim kada kazem da na drugim fakultetima druge parcijale se polazu prije redovnih rokova tako da studenti imaju mogućnost ako ne završe do recimo decembra da ispolazu parcijalno ispite imaju redovne rokove.

Druga stvar... mozete li nam razriještiti dilemu studenti koji su upisani do 2008/2009. i prije koji sada studiraju zajedno s generacijom 2009/2010. kojoj su ukinuti aprilski i septembarski rokovi imaju pravo na svoje rokove i dalje bez obzira da li obnavljaju drugu godinu ili su je prvi put upisali s njima ili i nama mislite ukinuti te rokove?
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

[quote="bambi_88"]
Druga stvar... mozete li nam razriještiti dilemu studenti koji su upisani do 2008/2009. i prije koji sada studiraju zajedno s generacijom 2009/2010. kojoj su ukinuti aprilski i septembarski rokovi imaju pravo na svoje rokove i dalje bez obzira da li obnavljaju drugu godinu ili su je prvi put upisali s njima ili i nama mislite ukinuti te rokove?
[/quote]


Dilema je ta razrijesena odavno, a ona glasi:


Studenti studiraju po onom sistemu kako si upisani, ako si imala  sve rokove prilikom upisa i na I godini imati ces do kraja školovanja ;)
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

To je regulisano članom 79. Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo.
[align=center]Član 79.
(Retroaktivna primjena)
[/align]

(2) Student ima pravo da završi studij po nastavnom planu i programu koji je važio prilikom upisa tog studenta, odnosno prije stupanja na snagu ovog Zakona, uz obavezu da započeti studij završi najkasnije do 30.09. 2015. godine.
Locked

Return to “Događanja na fakultetu”