Ukinuti aprilski rok i jedan ispitni termin u septembru?

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Ako sam nešto naučio za ove tri godine studiranja je da ne vjerujem svemu šta kaže gospoda sa studentske službe. Slična je situacija bila u oktobru 2009. kada su nam prvi put ukinuti rokovi. Na kraju se (doduše nakon desetominutnog protesta i blokiranja ulice) pokazalo da je sve bila jedna velika greška. Nadam se i vjerujem da će naš dekan, prof. Petrović riješiti ovaj problem i da ćemo nastaviti studirati po onom planu i programu po kojem smo i upisani i kako to Zakon propisuje. U slučaju da se situacija zakomplikuje, onda ćemo se boriti isto kao i u oktobru 2009.

[hr][/hr]

Za kraj bih samo izdvojio jedan od odgovora prof. Petrovića u projektu ''Pitajte dekana''.

Student je pitao: Znam da ste upoznati  s tim da su generaciji 2009/2010 ukinuti neki rokovi, da možemo prenijeti samo 1 predmet, pa nas zanima slijedeće: Zašto nam se ne može malo izaći u susret i olakšati da možemo polagati ispite sa naredne godine bez obzira imamo li ili ne čistu prethodnu godinu (pod uslovom da narednu godinu ne možemo upisati dok ne položimo predmet koji smo prenijeli  (Primjer: Prenesemo Institucije rimskog prava u II godinu, III ne možemo upisati sve dok taj ispit ne bude položen tako da se ne dogodi da neko Institucije rimskog prava prenese do IV godine  ) i tako nam barem dali šansu da možemo očistiti godinu. Nadam se da ćete pored odgovora malo i razmotriti ovo pitanje i pokušati naći neko rješenje. Hvala!

Dekan je odgovorio: Uvažene kolege, obavezan sam dosljedno primjenjivati zakonske propise, pa tako i one odredbe koje se tiču procesa studiranja. Upravo je ranije nedosljedno provođenje tih propisa i dovelo do toga da sada imamo ovoliko studijskih programa na našem Fakultetu. To je, takođe, dovelo i do toga da se naši diplomirani sudenti ne mogu blagovremeno upisivati na Master studij. Stoga vas molim da zajedno sa mnom poštujete zakonske propise i time doprinesete efikasnosti vašeg studija.

[hr][/hr]

U dijelu teksta koji je označen crvenom bojom dekan fino kaže kako imamo više studijskih programa. Pošto Zakon kaže da student ima pravo da završi studije po planu i programu po kojem je upisan svaki komentar je suvišan! U dijelu teksta koji je označen plavom bojom dekan poziva na poštivanje zakonskih propisa. Međutim, ako ovdje neko ne poštuje zakonske propise onda je to Uprava našeg fakulteta!

Još nešto, USP ima moju punu podršku i podršku epravo.ba portala u rješavanju ovog problema. Međutim, u slučaju da se ne poduzmu adekvatne mjere (a bojim se da nisu poduzete jer je već pet dana prošlo od ovog obavještenja o ukidanju rokova), studenti će se sami organizovati i boriti za svoja prava. I 2009. smo bez USP-a vratili rokove tako da nam ne bi bilo prvi put da se sami orgaizujemo i borimo za naša prava i za ono što nam po Zakonu pripada.
kp500
Posts: 615
Joined: 07 Jan 2010, 21:16

MTC ja bih sutra tebe delegirao da se brineš o zaštiti mojih interesa na fakultetu, svaka ti čast bićeš pravo dobar pravnik. Da li se zna neki okvirni datum kada bi se mogla ova situacija razjasniti, da li je to 23.3 kada bude prvi dan prijave ispita. Ne znam za vas ali ja stvarno ne mogu potpuno da se koncentrišem na učenje kada sve vrijeme znam da mi se nanosi ovakva nepravda
zdravko_l
Posts: 108
Joined: 21 May 2009, 19:53

treba im onu skelu razvaliti da im fasada na glavu padne....samo da im je para...cc
amaros
Posts: 124
Joined: 26 Sep 2009, 03:36

Mislim da se sami studenti trebaju organizirat jer USP (bojim se) nece nista poduzeti.Sjetite se samo tko je izborio oktobarski rok-sami studenti bez ikakve pomoci USP-a.Nažalost,ja trenutno nisam u Sarajevu ali mislim da je krajnje vrijeme da se ukljucimo jer ovo "ubrzo" od strane USP znači čisto ignorisanje nasih prava i potreba.
Hajmo se konacno ujediniti na ovom forumu i između sebe dogovoriti i pokrenuti na svoju ruku jer mislim da smo dovoljno inteligentni,elkoventi,obrazovani a sigurno i veci borci od USP-a jer tko ce se boriti za nas ako mi sami necemo.
Last edited by amaros on 21 Mar 2011, 19:34, edited 1 time in total.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Pričekajmo još do sutra, jer je prvobitno taj sastanak najavljen za utorak. Sutra ćemo vjerovatno imati više informacija o svemu ovome. Ja ću ići na fakultet da vidim da li je bilo tog sastanka i da saznam više informacija. Ako će neko od vas također biti na fakultetu neka mi se javi putem privatnih poruka, pa da se dogovorimo i zajedno odemo u USP.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

[quote="zdravko_l"]
treba im onu skelu razvaliti da im fasada na glavu padne....samo da im je para...cc
[/quote]
Jesi lud
Kao što možete vidjeti nama se cini jedna velika nepravda.Eto sad bi i studenti mogli biti krivi zato što nam na fakultetu ima nekoliko studijskih programa,a nisu svjesni da su oni svojom nesposobnošću doveli do toga.
Ta nova uprava bi prvo trebala da rješava mnogo vece probleme oko bolonjskog nacina studiranja(jer mi nismo ni B od bolonje),pa tek onda da nam ukidaju rokove ako nađu za shodno.
S obzirom da su pola onih koji su glasali za ovaj zakon o Visokom obrazovanju u parlamentu pjevaci i neki drugi estradni umjetnici onda vam je jasno i kakav je zakon.

Problem u obrazovanju(pa opcenito i u državi)je da oni donose zakone koje nije moguce primjenjivati,jer zato nisu stvoreni adekvatni uvjeti.
Last edited by nuki_cika on 21 Mar 2011, 22:20, edited 1 time in total.
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

prije svega izrazavam svoje nezadovoljstvo radom USP-a, u slucaju da ne uspiju vratiti studentima zakonom zagarantirani aprilski rokove treba zatraziti raspustanje USP-a koji po mom skromnom misljenju uopce ne zastupaju prava studenta, a potom sto je prije moguce, najbolje vec u srijedu, poci s potpisivanjem peticije i organiziranjem prosvjeda. Ovo stanje na fakultetu doista nema smisla, ne zna se ni tko pije ni tko placa, a profesor Petrovic je po meni veliko razocarenje, mnogo smo ocekivali od njega, a na kraju njemu kao i njegovom prethodniku "uvazenom" profesoru Saltagi smo bili i ostali zadnja rupa na sviralu. Nisam skuzio neke pomake ka boljem kako je dosao na mjesto dekana.
Last edited by cool on 21 Mar 2011, 23:33, edited 1 time in total.
am3l
Posts: 210
Joined: 27 May 2009, 02:05

[quote="zdravko_l"]
treba im onu skelu razvaliti da im fasada na glavu padne....samo da im je para...cc
[/quote]
kolega nema smisla da se rusi , vama bi najbolje bilo da ucite i da se ne zamarate
vicky
Posts: 213
Joined: 04 Jun 2009, 14:42

A ljudi hajd malo ohladite od USP-a i sačekajte sutra. Sastanak će se održati, ako ne budemo zadovoljni odlukom vidjet ćemo šta i kako dalje, ali ćemo djelovati odmah. USP-ovci su tražili sastanak s dekanom još u četvrtak ali je ovako zakazano, a iskreno, ne vjerujem da su baš oni birali termin. USP je reagovao odmah kad su saznali za ovo i to znam iz prve ruke, tako da ne pretjerujte svi odmah. Najlakše je ovako, ud'ri na prvog ko naiđe. Ne stajem za i protiv nekoga, ali ako je iko kriv za ovo što se dešava, to sigurno nije USP.

I ne, nisam član USP-a.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Slažem se sa tobom, ali kada se piše obavještenje onda se pišu konkretne informacije. Kada i gdje, a ne uskoro i ubrzo. :)

Ja sam već rekao da ih apsolutno podržavam, ali ruku na srce ovdje ima i njihove odgovornosti. Oduka od 08.07.2010. godine. je dostavljena USP-u i nikako mi nije jasno kako tada niko od nadležnih nije reagovao. O tome sam već pisao ovdje.
Locked

Return to “Događanja na fakultetu”