Sex, drugs 'n' turbo-folk... iz dana u dan na Pravnom fakultetu SA

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Ako se već radi na uvođenju nekog reda, vraćanju ugleda itd. Pravni fakultet Sarajevo mora, ako već nije, pokrenuti disciplinski postupak protiv tih studentica i isključiti ih sa Fakulteta.
emina2206
Posts: 278
Joined: 17 Sep 2009, 13:20

Svako moze odbiti ponude ili profesora ili studentica. Znaci, ja da sam imala dokaz i snimljen razgovor onaj dan, prvo bih mu inspekciju slozila, policiju i sve zive digla na noge, a prethodno bi dobio batine od mog oca kom nisam smjela ni reci, ne bi li se zavrsilo tako...
Samsung, Nuki, i svi ostali imaju pravo, i ovdje krivicu itekako dijele studentice koje su pristale na sve, i koje su zeljele osigurati sebi laksi i brzi nacin ciscenja ispita, i da im je sve islo  po planu, ovo bi jos uvijek bila "javna tajna".
A dobro se sjecam, kad sam Rim polagala, i kad se pocelo samo pricati o ovome kad je Lucic rekao:" E sad cemo vidjeti kako cete i koliko ce vas polagati, kad ste vec digli halabuku na mene" , i sve redom poobarao. Cisto izivljavanje.
Sad ce, radi spasavanja svoje "cijenjene pozadine", biti prica i prica, a posebno ukopavanja svih ostalih da skrenu paznju sa sebe, i tako u krug. Da imam kakav carobni stapic, skupila bih sve generacije i studenete i teleportirala van fakulteta, pa nek predaju i zavode jedni druge, izmedju sebe, i da ona vrata fakulteta budu zakljucana zbog najvece sramote koju njeni studenti dozivljavaju!
Belaj
Posts: 143
Joined: 14 Apr 2010, 16:15

Mislim da se prica vrti u krug... a pogotovo sto pojedinci uopste ne citaju ranije komentare, pa se stalno ponavljaju iste stvari.
samsung11
Posts: 97
Joined: 08 Sep 2009, 00:33

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Ako se već radi na uvođenju nekog reda, vraćanju ugleda itd. Pravni fakultet Sarajevo mora, ako već nije, pokrenuti disciplinski postupak protiv tih studentica i isključiti ih sa Fakulteta.
[/quote]

Profesori nastave primat plate, sepurit se po faksu. Studente iskljuciti? Zrtva postaje jos i progonjena!

Fakultet je davno morao neke stvari, ali nije. Stoji  zaledjen u '85 i sa gradivom, i sa profesorima i sa infrastrukturom! A podsjecam te da su dok je saltaga bio dekan, u sefu fakulteta nasli milion maraka, neprijavljenih i neoporezovanih. Nazalost, onaj fakultet je odavno samo zgrada i hodnici.

Jednostavno, mozemo mi te studentice nazivati kako hocete, ali profesori su ti koji su ultimativni autoriteti. Mislim, haj postavimo situaciju ovako, meni kao muskarcu dodje profesorica X i ponudi mi diplomu kroz njen krevet. Ne kazem da bi pristao ali...primamljivo to zvuci...jer kod nas je cilj diploma, a ne obrazovanje.
Belaj
Posts: 143
Joined: 14 Apr 2010, 16:15

Kad citas ove komentare steknes dojam da je cijeli fakultet leglo korupcije i nemorala. Ja mislim da je to nekih 10-20% profesora i studenata. Od sireg kruga ljudi koje znam niko nije niti nudio niti dobio ponudu za sex/placanje ispita. Svaki, pa i najtezi ispit se moze fino spremiti i poloziti.

Nije ni cudo sto je najveca korupcija na prvoj godini. Fakultet upisu mnogi koji su tu zalutali. Odatle i silna halabuka oko Rimskog prava kao najtezeg ispita. Pa teze je Ustavno poloziti, da ne kazem Obligacije i Privredu... Jednostavno ogroman broj studenata koji umjesto da padnu 10x i ispisu fakultet, plate ispit. A nemoralni profesori im to omoguce.
Gabrielle
Posts: 1291
Joined: 27 Oct 2009, 21:34

[quote="samsung11"]
Profesori nastave primat plate, sepurit se po faksu. Studente iskljuciti? Zrtva postaje jos i progonjena!

Fakultet je davno morao neke stvari, ali nije. Stoji  zaledjen u '85 i sa gradivom, i sa profesorima i sa infrastrukturom! A podsjecam te da su dok je saltaga bio dekan, u sefu fakulteta nasli milion maraka, neprijavljenih i neoporezovanih. Nazalost, onaj fakultet je odavno samo zgrada i hodnici.

Jednostavno, mozemo mi te studentice nazivati kako hocete, ali profesori su ti koji su ultimativni autoriteti. Mislim, haj postavimo situaciju ovako, meni kao muskarcu dodje profesorica X i ponudi mi diplomu kroz njen krevet. Ne kazem da bi pristao ali...primamljivo to zvuci...jer kod nas je cilj diploma, a ne obrazovanje.
[/quote]

Pa kolega je vjerovatno podrazumijevao i oštriju kaznu za profesore. A zašto od njih praviš tolike žrtve? Zato što su nastavile pružati usluge profesorima? Može te neko natjerati jednom, ali na tolike godine kontinuiranog seksualnog općenja nisu bile primorane.
Uostalom, mislim da se tema već lagano počela crpiti.. baš priča ide u krug..
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Senat je profesorima izrekao isključenja i ukore na osnovu ovih članova Etičkog kodeksa Univerziteta u Sarajevu. Pročitajte pažljivo ove članove, a onda se zapitajte koliko profesora i asistenata (ne)poštuje ovaj Kodeks.

Član 2.

Univerzitet svakom članu/članici akademske zajednice ima obavezu osigurati uživanje svih ljudskih prava koja se ostvaruju unutar te zajednice, te druga prava koja jamče Ustav i drugi pozitivni propisi u Bosni i Hercegovini. Svi članovi/članice Univerziteta trebaju biti poštovani i uvažavani kao osobe u skladu sa pravima koja proizilaze iz poštivanja njihovog života, integriteta i dostojanstva. Univerzitet je dužan da svim svojim članovima prizna pravo i omogući uslove za nesmetan profesionalni razvoj i usavršavanje, u skladu sa mogućnostima, te u mjeri kojoj pravo jednog člana zajednice ne zadire u isto pravo drugog člana zajednice. Svi članovi/članice Univerziteta imaju obavezu i odgovornost prema drugima u smislu poštenog, iskrenog i nepristrasnog ponašanja, uzdizanju profesionalnog i stručnog rada, a sve u svrhu zajedničkog dobra svih članova/članica Univerziteta, kao i akademske zajednice u cjelini.

Član 3.

Načelo jednakost i pravednosti čini osnov ponašanja svakog člana/članice Univerziteta i podrazumijeva isključenje svakog vida diskriminacije, zlostavljanja, iskorištavanja ili uznemiravanja. Univerzitet ima dužnost da osigura uslove rada za ostvarenje načela jednakosti i pravednosti i koji će svim članovima/članicama akademske zajednice  osigurati jednake uslove za ostvarivanje profesionalnih obaveza, iskazivanje intelektualnih sposobnosti, te napredovanja. Članovi/članice univerzitetske zajednice ne smiju zloupotrebljavati svoj autoritet i ne smiju dopustiti da lični interesi i odnosi umanje efekte objektivnog i profesionalnog prosuđivanja i tako ugroze etičko i profesionalno obavljanje radnih obaveza.

Član 5.

Univerzitet očekuje od članova/članica univerzitetske zajednice da odgovorno, profesionalno i etički besprijekorno ispunjavaju  svoje obaveze prema studentima/studenticama, kolegama/kolegicama i ostalim zaposlenim/zaposlenicama na Univerzitetu. Obaveza članova/članica univerzitetske zajednice  je  da poštuju kriterije stručnosti i uspješnosti, da  se stalno  stručno usavršavaju unutar svog interesno-profesionalnog područja i da svoj rad utemeljuju na načelima saradnje i zajedništva u profesionalnim odnosima u cilju što boljeg iskorištenja univerzitetskih resursa.

Član 11.

Nastavnik/nastavnica je dužan pridržavati se slijedećih načela obavljajući ulogu učitelja u akademskoj zajednici, i to:

•  tačnost i preciznost, reprezentatitvnost, aktuelnost sadržaja predmeta i osiguranje primjerene pozicije predmeta unutar studija;
•  omogućavanje studentu/studentici optimalnog i djelotvornog postizanja ciljeva predmeta;
•  obezbijediti jednake mogućnosti unapređenja znanja za sve studente/studentice;
•  temeljni zadatak nastavnika/nastavnice je da doprinese intelektualnom razvoju studenta/studentice, bar u okviru njegovog predmeta i profesionalnog domena, te izbjegavanje svakog oblika djelatnosti koji bi mogao dovesti do ometanja ovog procesa;
•  osiguranje evaluacije i ocjenjivanja studenata/studentica koje je zasnovano na valjanosti, otvorenosti,  pravdenosti i objektivnosti i koje mora biti pravovremeno, što podrazumijeva javnost i transparentnost ispita i vježbi;
•  poštovanje digniteta svojih radnih kolega/kolegica u cilju ostvarivanja zajedničkog cilja u interesu napredovanja studenata/studentica;
•  realizacija i poštovanje obrazovnih ciljeva, strategija i standarda institucije na kojoj radi u svrhu napredovanja studenata/studentica;
•  onemogućavanje uslovljavanja pristupanja ispitu van konteksta nastavnog plana i programa (kupovina vlastitog udžbenika i sl.);
•  prihvatanje konstruktivne kritike, mišljenja studenata/studentica o svojoj obrazovnoj i nastavnoj kompetenciji.
samsung11
Posts: 97
Joined: 08 Sep 2009, 00:33

http://www.radiosarajevo.ba/novost/5732 ... ni-saltaga

Evo jedan tekst naseg kolege o cijelo aferi.

@Gabrielle,
dok se prof. ne odstrane sa fakulteta trajno i iz akademske zajednice, sjena ovoga ce uvijek stajati iznad nas. I ovo je i nasa sramota.
I ja sam da se i studenti iskljuce, ali prvo profesori.
Ovako stvarno nema smisla...
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Demokratski pravnici: Zamrznuti rad Pravnog fakulteta u Sarajevu

Udruženje demokratskih pravnika predlaže da se u rješavanje problema na Pravnom fakultetu u Sarajevu aktivno uključe Nastavno-naučno vijeće, Upravni odbor Fakulteta, asocijacija studenata i dekan tog fakulteta.

"Moguće je tražiti i druga efikasna rješenja. Jedno od njih je da se suspenduje upis i rad fakulteta u narednoj akademskoj godini. Ukoliko do toga dođe studenti ne bi trebali da imaju posljedice. Njih bi u tom slučaju trebalo preusmjeriti na susjedne pravne fakultete da, o trošku Pravnog fakulteta u Sarajevu, tamo realizuju svoja prava i obaveze", saopćeno je iz Udruženja. 

Podsjećaju da je Pravni fakultet u Sarajevu jedna je od najstarijih visoko-školskih i naučno-obrazovnih institucija u BiH,  prepoznatljiva akademska institucija ne samo u BiH, već i u regiji.

"Sticaj nesretnih okolnosti imao je za posljedicu da se pored ličnih trauma naruši i ugled te institucije. Pojedinačna rješenja ma koliko bila stroga, dugoročno ne rješavaju problem", ističe se.

(FENA)
Ovi nisu normalni. Bolje im je da suspenduju svoje udruženje i više ne izvaljuju ovakve gluposti.
ally mcbeal
Posts: 790
Joined: 20 Jan 2010, 12:23

slazem se s kolegom...sta sve necemo cuti, odnosno procitati.
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”