" naš mali fakultet u našoj maloj Europi"

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Eborg
Posts: 474
Joined: 15 May 2009, 20:11

@denibih: Samo da stave gramatiku i pravopis kao kriterij u obliku eseja vidio bi se napredak. Moja neka želja: esej na historijsko-sociološku temu plus test općeg znanja (politika, geografija, književnost itd.) kao prijemni ispit. Uostalom, ne vjerujem da USP ili bilo koja organizacija može utjecati na dekana da to promijeni, ako se ne varam to regulira kantonalno ministarstvo koje je nadležno za obrazovanje tako da bi neki legitiman oblik "protesta" mogao ići u saradnji USP-a i SPUS-a.

A ako ćemo realno o konkretnoj temi, pravni fakulteti širom Evrope su uz medicinu i razni inžinjering najcjenjeniji fakulteti. Vidim po drugim ljudima iz zapadno-evropskih zemalja, kada kažem da studiram pravo dobijem ohrabrenje i stav: "Pa bravo, kod nas je to vrlo teško upisati i studirati!" Na Balkanu a pogotovo u BiH imamo potpuno suprotno stanje gdje je gotovo sramota upisati pravni fakultet koji je a priori izgleda postao rezervisan za one koji upadaju tu jer ne mogu nigdje drugo ili ne znaju šta će drugo odnosno instant-studenti koji to jedino mogu i završiti zbog raznih malverzacija. Imam osjećaj da u BiH imamo više pravnih fakulteta nego fabrika, logično da kvantitet neće donijeti kvalitet.

Što se tiče usporedbe sa fakultetima u Zagrebu i Beogradu mislim da još nismo dosegli taj nivo, ako ništa nivo profesionalnosti i akademskog nivoa, da ne govorim o znanju. Ovdje prvenstveno govorim o svojim iskustvima koje sam imao kroz rad u ELSA BiH i o kontaktu sa ELSA Croatia i ELSA Serbia. Ako ćemo uzeti Zagreb kao neku referentnu tačku, treba istaći da ti ljudi razmišljaju kao mladi evropski pravnici gdje gledaju da se obrazuju što više po evropskim centrima u vidu raznih takmičenja, apliciraju za stipendije u evropskim fondovima, pišu eseje i naučne radove itd. dok kod nas imamo uglavnom jadnike koji se boje podići glas za bilo šta ne bi li ne daj Bože naljutili profesora i svi smo za to krivi, apsolutno svi. Neće to niko riješiti za nas. Ipak, u Srbiji se može pronaći sličan sindrom kao kod nas sa brukom privatnih univerziteta po provincijama gdje sve češće odlaze studenti koji iz ovog ili onog razloga ne mogu pronaći svoje mjesto ili mir na državnim pravnim fakultetima.
denibih
Posts: 32
Joined: 01 Sep 2009, 21:51

[quote="Eborg"]
@denibih: Samo da stave gramatiku i pravopis kao kriterij u obliku eseja vidio bi se napredak. Moja neka želja: esej na historijsko-sociološku temu plus test općeg znanja (politika, geografija, književnost itd.) kao prijemni ispit. Uostalom, ne vjerujem da USP ili bilo koja organizacija može utjecati na dekana da to promijeni, ako se ne varam to regulira kantonalno ministarstvo koje je nadležno za obrazovanje tako da bi neki legitiman oblik "protesta" mogao ići u saradnji USP-a i SPUS-a.

A ako ćemo realno o konkretnoj temi, pravni fakulteti širom Evrope su uz medicinu i razni inžinjering najcjenjeniji fakulteti. Vidim po drugim ljudima iz zapadno-evropskih zemalja, kada kažem da studiram pravo dobijem ohrabrenje i stav: "Pa bravo, kod nas je to vrlo teško upisati i studirati!" Na Balkanu a pogotovo u BiH imamo potpuno suprotno stanje gdje je gotovo sramota upisati pravni fakultet koji je a priori izgleda postao rezervisan za one koji upadaju tu jer ne mogu nigdje drugo ili ne znaju šta će drugo odnosno instant-studenti koji to jedino mogu i završiti zbog raznih malverzacija. Imam osjećaj da u BiH imamo više pravnih fakulteta nego fabrika, logično da kvantitet neće donijeti kvalitet.

Što se tiče usporedbe sa fakultetima u Zagrebu i Beogradu mislim da još nismo dosegli taj nivo, ako ništa nivo profesionalnosti i akademskog nivoa, da ne govorim o znanju. Ovdje prvenstveno govorim o svojim iskustvima koje sam imao kroz rad u ELSA BiH i o kontaktu sa ELSA Croatia i ELSA Serbia. Ako ćemo uzeti Zagreb kao neku referentnu tačku, treba istaći da ti ljudi razmišljaju kao mladi evropski pravnici gdje gledaju da se obrazuju što više po evropskim centrima u vidu raznih takmičenja, apliciraju za stipendije u evropskim fondovima, pišu eseje i naučne radove itd. dok kod nas imamo uglavnom jadnike koji se boje podići glas za bilo šta ne bi li ne daj Bože naljutili profesora i svi smo za to krivi, apsolutno svi. Neće to niko riješiti za nas. Ipak, u Srbiji se može pronaći sličan sindrom kao kod nas sa brukom privatnih univerziteta po provincijama gdje sve češće odlaze studenti koji iz ovog ili onog razloga ne mogu pronaći svoje mjesto ili mir na državnim pravnim fakultetima.
[/quote]

Ja mislim da prijemni ispit ipak spada u nadleznost fakulteta odnosno u autonomiju jedinica univerziteta tako da ipak mislim da se to moze sprovesti u relaciji USP-Dekanat.
No djelom se slazem sa tobom da treba uvesti test opceg znanja ali pored toga bi uveo cak test opceg znanja o pravu. Pa dobro i gramatika je jako bitna no tu zatvaramo vrata jednim djelom populacije, jer evo mislim ja realno nisam bas najbolji sa gramatikom, ali to ne iz razloga sto sam ja bio lijen u osnovnoj i srednjoj vec iz razloga sto sam od kraja 1993 pa sve do skoro 2004 bio u inostranstvu gdje nisam imao puno sa bosanskim jezikom, no ipak vratio sam se u II razredu srednje sa bas nikakvim znanjem bosanske gramatike, tako da realno nebi mogao upisati pravo da je bio taj kriteriji i ako mozda druge reference ( Historija, sociologija, filozofija . itd ) ispunjavaju 100 % uslove koje su trazene.
ja ipak mislim da se ovdje tak moze uvesti i pravilo da se na pravo mogu upisati samo ljudi koji su zavrsili gimnaziju, jer realno neko ko je zavrsio veterinarsku nema sta traziti na pravu, neka upise veterinu ili radi kao veterinarski tehnicar.

Elem, ja cu fakat vidjeti da uvazim tvoj stav ukoliko UO USP-a bude za da pokrenemo ovo pitanje.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Pored eseja ubaciti i jedan test na dopunjavanje i zaokruživanje. Tako bi se izbjegle eventualne manipulacije u davanju i oduzimanju bodova.

Bosanski jezik - esej.
Test opšte kulture - zaokruživanje i dopunjavanje.
Dama Pikova
Posts: 965
Joined: 22 Feb 2009, 00:19

Prijemni ispit bi stvarno mnogo toga promjenio po pitanju kvalitete studenata od starta. Onda bi se možda i profesori udostojili da brucoše (a nisu to samo brucoši) tretiraju kao ljudska bića, kao studente koji su tu željni znanja, a ne jer im je otac ili majka "sredio" upis, ili nisu znali šta će od sebe, a onda vremenom, možda čak i kao ravnopravne kolege. Po mom mišljenju ponižavanje i ismijavanje ni u vojsci ne razumijem, a još manje na jednoj ozbiljnoj ustanovi kao što je fakultet.
Što se tiče bosanskog jezika, to stvarno treba biti pod moranje, jer kako ozbiljno shvatati sutra nekog kolegu koji npr. u svojim rješenjima ne zna razlikovati ije i je, č i ć, pisati negaciju odvojeno od glagola i sl. Niko ne traži da pravnici znaju sintakse, foneme, već neke osnovne stvari + test općeg znanja.
Osjetila bi se razlika sigurno.
aycoola
Posts: 6
Joined: 03 Mar 2010, 23:30

Najveci problem u zadnjih 15 godina na Pravnom fakultetu je neogranicen broj upisanih studenata, razlog - upisnine/novac!!!
Godisnje se za upisnine (upis novih, obnova itd.) uplati oko 2 miliona KM!! - Gdje su te pare? Svi znamo kako u kakvom je stanju sama zgrada, a da ne kazem bezobrazluk, neotesanost, nekulturu, neljubaznost onih koji su "tamo" zbog nas, a ne mi zbog njih..

Nista manji problem, po meni, je nevjerovatna cinjenica da na 99% predmeta bude samo jedan profesor!!!??? Pa samim tim se stvara "monopol" i gubi objektivnost. Zna se sta "vlast" radi od ljudi, a vlast je moc..
Cak na Pravnom fakultetu u Rijeci postoji vise profesora na jednom predmetu i oni se nadmecu ko ce biti uspjesniji u svom radu, a znamo kako to ide kod nas..
Legally Blonde
Posts: 462
Joined: 20 Feb 2009, 13:39

Kao sto sam vec gore i navela, stvarno kod nas ima problema mali milion...
Ali i studenti nece da se upoynaju ni sa svojim pravima ni sa obavezama...
Mi neki pravnici, a desava se da ne mozes ljudima objasniti da svoje zahtjeve prema fakultetu moraju definisati u okviru zakona...
:d055:
Moraju se i ovi iz uprave nauciti da rade odgovorno, ali i mi da ne odustajemo kad imamo zakonsko uporiste...kada odustajemo,  dajemo im povoda da ne rade... :@ (H)
Anna
Posts: 210
Joined: 29 May 2009, 15:36

zahvaljujuci takvim pojedincima iz nekih "lijevih" skola,ni ja nisam bila primljena u redovne bez obzira sto sam bila odlicna 4 godine srednje skole,medjutim na listi redovnih sam vidjela dosta onih sa manjim prosjekom od mene koji su primljeni,i to mi je bilo prvo razocarenje na ovom fakultetu..medjutim zahvaljujuci prosjeku sam se ipak uspjela prebaciti u redovne mada se ni tome nisam nadala..i definitivno podrzavam ideju uvodjenja prijemnog ispita,kako bi se bar ova nepravda pri upisu suzbila koliko je moguce  :mig:
Eborg
Posts: 474
Joined: 15 May 2009, 20:11

Ja se često pitam da li recimo asistenti uopće čitaju naše seminarske radove. Slomimo se da napišemo nešto i istražujemo da bi na kraju isti otvorio rad i postavio pitanje iz prve stranice na koju naleti i to je to.  :rolleyes1:
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Slomiješ se dok uradiš kvalitetan rad, a na kraju dobiješ istu ili lošiju ocjenu od nekoga ko je rad uradio za pola sata copy/paste metodom.

Image
Legally Blonde
Posts: 462
Joined: 20 Feb 2009, 13:39

Iz mog iskustva. Kad odradim kvalitetno rad (sto je bilo prve 3 god. faxa...) imam osjecaj da ne vrednuju trud i da sam se mogla mnogo lakse "provuci"... a kad se desi da uradim nesto na brzinu asistent/ica ustanu na lijevu pa ospu paljbu...  :bravo: :bravo: To sam ja !  :h055:
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”