(za) pravo najveća nepravda

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Nexxxum
Posts: 30
Joined: 07 Jan 2010, 21:36

Da sumiramo....Svaka normalna drzava se hvali svojim pravnicima, a u filmovima ako hoces da si faca ili si pravnik ili doktor, ali jock kod nas.
A ko nam je to ustvari i uzor na fakultetu?
Ima profesora kojih me je stid. Profesor treba da je gospodin/gospođa, a neki znaju mamurni doci na predavanja, da ne kazem sto se drznu povisiti ton i upucivati nam neke prijetnje i nebuloze "necete vi nikad poloziti" "vi ste stoka, seljaci, klosari, budale..." Eh sad spojis to sa ljudima koji su upisali ovaj fakultet jer im je najblizi kuci ili zato sto mu je babo rekao da ce ga upisati i dobijes fuckyoultet.
denibih
Posts: 32
Joined: 01 Sep 2009, 21:51

[quote="pravnica"]
@BOSANACDADO - Ja se isto sjecam kad sam upisala fax, dolazim prvi put u "salu I godine" i imam sta da vidim...to mi je bilo prvo razocarenje... Bolju ucionicu ja imala u srednjoj. :)
A opnda jos jedan sok..broj studenata...i tako dalje i tako dalje...nije prestalo sve do 4. godine. :) :kava:
[/quote]

Realno i ja se slazem sto se ovoga tice 100% no ima jedan problem koji nije bas vele poznati studentima a to jeste da je ona zgrada fakulteta zasticena kao neki spomenik ili slicno i da se tu ne mogu raditi vece promjene. Ja sam imao inicijativu da se preko IPA fondova napravi amfiteatar, no dobio sam odmah tu informaciju da i ako fax dobije taj novac ne moze izvrsiti te izmjene. Onda ako dalje gledamo jedino sto je moguce je da se ono malo uljepša i da se malo moderna tehnologija uvede u ucionice,a sada da se uradi nesto da ljudima nije tijesno .. tesko, jer jedino da stavis manje stolica a sta onda kada pocnu predavanja rima, gradjanskog itd... gdje da ljudi stanu!?
To je po meni jedan velik problem, no treba preispitati mogucnosti sta da se napravi u ovakvim uslovima.
Legally Blonde
Posts: 462
Joined: 20 Feb 2009, 13:39

@deniBiH
Ok, ako je tako. Ali šta ih sprečava u tome da stave ugodnije klupe, i klupe i stolice i za one preko 175 cm visine, i 90 kg težine.. za to ne treba zidove pomjerati...  :mrgreen:
Ali, hajde...nisu nama to najveći problemi na faxu, a da su nedostatci...jesu sigurno.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Ma ne smiju bona ništa raditi, jer im onda zgradurina neće biti uvrštena na UNESCO-ov popis zaštićenih ''spomenika''. :mrgreen:

Joj sile i spomenika, tobe jarabi... :h055:
denibih
Posts: 32
Joined: 01 Sep 2009, 21:51

[quote="pravnica"]
@deniBiH
Ok, ako je tako. Ali šta ih sprečava u tome da stave ugodnije klupe, i klupe i stolice i za one preko 175 cm visine, i 90 kg težine.. za to ne treba zidove pomjerati...  :mrgreen:
Ali, hajde...nisu nama to najveći problemi na faxu, a da su nedostatci...jesu sigurno.
[/quote]

Pa ok, to se slazem i vjeruj da sam ja to u jednom dopisu koji se ticao studentskog standarda dotakao toga, no do sada nemam odgovora, ali mi se cini da sada u ovom trenutku ili nemaju novca ili priliku da urade to, jer zamisli da sada krenu renovirati .. pa gdje bi imali ispita i predavanja !! Tko zna, mozda na ljeto budu nešto mijenjali, kao sto je bilo za toalete, jer sam u tom dopisu predložio one tečne sapune i sušače za ruke i eto nije proslo 5-6 dana dobili smo ih, ali je druga prica sto se nasa neki konj da to opet pošara i razvali, pa da nakon 2 dana moraju izmijeniti jedan od sušača.

A Marcuse :) De kani se ironije i malo se informisi da fakultet koji pohađaš je najstariji u BiH ( poslije islamske teološke medrese ili kako se već zove, koja datira jos iz 1400 ili 1500 neke pa je samim tim jedna od najstarijih u svijetu), ali elem, mislim da je razumljivo da je zgrada zaštićena, barem meni jeste ;)
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Ma da je stara 2000 godina to mene ne interesuje. Šta treba, da mi za četiri godine studija oboli kičma? Ko će onda meni plaćati liječenje? Zgrada je zaštićena, a studenti koji u njoj studiraju nisu.

Gledaj im stolica, zavjesa, paravana i lustera... a mi se prebijamo i lomimo na drvenim stoličicama za predškolski uzrast.

Image
TinkerBeLL
Posts: 340
Joined: 11 Mar 2009, 07:57

[quote="denibih"]
A Marcuse :) De kani se ironije i malo se informisi da fakultet koji pohađaš je najstariji u BiH ( poslije islamske teološke medrese ili kako se već zove, koja datira jos iz 1400 ili 1500 neke pa je samim tim jedna od najstarijih u svijetu), ali elem, mislim da je razumljivo da je zgrada zaštićena, barem meni jeste ;)
[/quote]

Samo zato sto nosi epitet zasticen, najstariji, treba biti i neuslovan?
Niko ne predlaze rusenje do temelja, ali neka osvjezenja i minimalne pomake ka necemu sto se zove cistoca i udobnost, svakako da trebamo.

Poslije 2h sjedenja u onim tzv. klupama, osjecam se paralisana od struka nadole. Grijanje koje vise ne radi nego sto radi. Sala koja ima 300 sjedecih mjesta ima 30 vjeshalica za jakne (valjda ovih 250 studenata dolazi golo na fakultet i bez torbi, mashuci rukama). Kantina koja lici na birtiju za vesele kamiondzije i propale talente Grand parade. Sve je to u duhu davnina :p031:
denibih
Posts: 32
Joined: 01 Sep 2009, 21:51

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Ma da je stara 2000 godina to mene ne interesuje. Šta treba, da mi za četiri godine studija oboli kičma? Ko će onda meni plaćati liječenje? Zgrada je zaštićena, a studenti koji u njoj studiraju nisu.

Gledaj im stolica, zavjesa, paravana i lustera... a mi se prebijamo i lomimo na drvenim stoličicama za predškolski uzrast.

Image


[/quote]

Sto naopako okreces stvar... Jesam li rekao da se slazem da bi ucionice mogle biti uslovnije ??
Ali hajde zamisli da se urede uslovnije.. eto onako kao citaone npr. pa sta mislis koliko bi studenata stajalo na predavanjima. Meni se cesto desavalo da stojim na predavanjima i pored ogromnog broja sjedista, pa hajde zamisli da se uredi ovako kao na slici koju ti saljes.. Koliko ljudi sjedi tu ?? Jedno 20 .. a koliko ljudi dolazi na predavanja 200.. De malo u glavi stvori sebi prostorno uredjenje i skontati ces da je to problem koji se tesko moze rijesiti. Jedino sto bi se moglo, da se renovira i da se tehnolosi dovede u red. Da oni prozori se zamjene da se klupe obnove i mozda nekim udobnijim zamjene, ali sada neki luksuz se ne moze ocekivati i na kraju, to sto si poslao je svecana sala rektorata koji nema veze sa pravom i koji po mom mishlenju treba biti ovakav kakav jeste jer se tu ljudi moji primaju predsjednici drzava, kada dodju u posjetu nasem univerzitetu.
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Gužve na predavanjima ima samo na početku semestra, a kasnije su sale poluprazne tako da ta teorija o ''gubljenju dragocjenog prostora'' ne pije vode. Niko ne traži luksuz i kožne fotelje, nego samo PRISTOJNE uslove za rad i praćenje nastave. Ovo što sada imamo je daleko od pristojnog i uslovnog.

Meni su važniji studenti koji godinama sjede na ofucanim drvenim stolicama, nego ''predsjednici država'' koji dođu u desetominutnu posjetu!
denibih
Posts: 32
Joined: 01 Sep 2009, 21:51

[quote="MarcusTulliusCicero"]
Gužve na predavanjima ima samo na početku semestra, a kasnije su sale poluprazne tako da ta teorija o ''gubljenju dragocjenog prostora'' ne pije vode. Niko ne traži luksuz i kožne fotelje, nego samo PRISTOJNE uslove za rad i praćenje nastave. Ovo što sada imamo je daleko od pristojnog i uslovnog.

Meni su važniji studenti koji godinama sjede na ofucanim drvenim stolicama, nego ''predsjednici država'' koji dođu u desetominutnu posjetu!
[/quote]

OK, slazem se da na nekim predavanjima ima po 10 studenata i da bi se tada moglo srediti sve sto trazimo, i realno i ja bih bio sretniji da imamo udobnije kako stolice tako i stolove. Glupo mi je da sada mene ovdje napadas oko ovog pitanja a ja jedini u USPu koji je dekanu predlezio da apliciramo na IPA fondove da bi se ovo pitanje rijesilo. Sto znaci pokusao sam da ucinim nesto konkretno i cinio sam, ali sada vise nije do mene jer ne mogu ni ja ni USP aplicirati na IPA fondove da dobijemo to sto trazimo. Ali da se vratim na pocetak, ok je za prostor ako imamo predvanja kao ustav itd. a sta kada dodje gradjansko, gdje od pocetka do kraja semestra ljudi nemaju gdje sjediti ili naslijedno... Mislim da me kontas, samo eto ako imas kakav konkretan prijedlog predlozi ga pa da vidimo sta konkretno se moze raditi, ovako prepucavanje ne vrijedi nista.
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”