Pitajte dekana... No. 5

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
mcgrath
Posts: 10
Joined: 29 Aug 2010, 14:32

Postovani...

Cinjenica da studenti II godine u Tuzli nemaju predavanja je jako ne korektna i bezobrazna.. Iz razloga sto i mi placamo sve kao i drugi studenti iz drugih gradova a nemamo predavanja... Kada izlazimo na ispit to je cista lutrija, niti znamo kako ce nas ispitivati niti ko ce nas ispitivati. Jedan termin dodje profesor, drugi termin asistent. Ili neka nam smanje kriterije tokom ispitivanja ili da imamo predavanja i vjezbe kao svi ostali normalni fakulteti!?

Rad studentske sluzbe pravnog fakulteta u Tuzli je po misljenju vecine studenata jako losh... Kada god nesto imamo da pitamo, odgovor je skoro pa uvjek u povisenom tonu i informaciju su tipa: "Ne znam ja, kako bi ja to mogla znati... nikada nemamo informacije o ispitima i rezultatima na web stranici.

Molim vas, da nam barem malo olaksate, jer smo zaista sad u nezavidnoj situaciji.
Hvala.
Amcho
Posts: 4378
Joined: 12 Nov 2009, 18:39

1. Poštovani profesore, na pitanje koje smo postavili u prethodnoj temi vezano da nam se omoguci polaganje ispita sa naredne godine u koliko nije ociscena prethodna godina  odgovorili ste nam sljedece:

Uvažene kolege, obavezan sam dosljedno primjenjivati zakonske propise, pa tako i one odredbe koje se tiču procesa studiranja. Upravo je ranije nedosljedno provođenje tih propisa i dovelo do toga da sada imamo ovoliko studijskih programa na našem Fakultetu. To je, takođe, dovelo i do toga da se naši diplomirani sudenti ne mogu blagovremeno upisivati na Master studij. Stoga vas molim da zajedno sa mnom poštujete zakonske propise i time doprinesete efikasnosti vašeg studija.


Zanima me gdje tacno pise u zakonskim propisima da ne mozemo polagati, ako isti clan-ovi postoje da nam ih citirate bili bi zahvalni.  U slucaju da postoje i da striktno pise onda cemo postovati zakonske propise i necemo traziti. Ali po onom sto sam mogao procitati u zakonu o visokom obrazovanju nista se po pitanju ove teme ne spominje i ne zabranjuje, pa se pitam zasto nam se onda ne omoguci da polazemo ispite sa naredne godine uz uslov da moramo poloziti preneseni ispit da bi mogli upisati narednu godinu. Tako da vjerujem da bi mnogima olaksali u slucaju da prenesu neki predmet da lakse polazu ispite, da ociste godinu i da mogu upisati narednu, jer se do sada u praksi pokazalo da u više od 90% slucajeva da studenti koji prenesu neki ispit obicnu tu godinu i obnove. Nadam se da ce te odgovoriti direktno i razmotriti ovo pitanje.



2. Redovno profesore Petrovicu citamo u vasim odgvorima da ce te rado razmotriti nasa pitanja, prijedloge i ideje, na direktna pitanja zaobilazite odgovore i obicno prebacujete  na prodekana prof. Grbo itd. Prilikom vaseg imenovanja na mjesto dekana vecina studenata je imala pozitivno misljenje o vama, smatrali smo da cemo dobiti pravog dekana i da ce se stvari na fakultetu pomaknuti sa mrtve tacke i da ce te ovaj fakultet uciniti boljim i ljepsim za studiranje kako i zasluzujemo. Ali iskreno studenti nikako da vas vide na djelu, da dobijamo prave odgovore na postavljena pitanja, puno obecavate malo radite, problemi sa studentskom sluzbom odavno postoje, na to vam ukazujemo svaki put,  ali prave akcije i vaseg angazmana po pitanju problema  nikako da vidimo i nekako nam se cini kao da ste i vi pod necijom kontrolom i da sto bi htjeli i zeljeli da napravite ne mozete napraviti. Nadamo se ce te uvaziti nase kritike i razumijemo da ima dosta problema i stvari da se rijesi sto je ostalo i napravljeno od strane proslog dekana i da je bilo i biti ce opstrukcija od odredjenih ljudi i struja na fakultetu, ali isto tako zelimo da malo vise posvetite paznje nama studentima i pomognete u  rijesavanju problema na fakultetu.
AdiMali
Posts: 171
Joined: 29 Jan 2010, 15:45

Poštovani

Kako sam upoznat i kako sam shvatio ja kao vanredan student mogu polagati ispite iz godine u kojoj sam upisan bez da sam obavezan odslusati predavanja, te me tom prilikom zanima da li je to tacno, te ako jeste zbog cega nemam mogucnost da prijavim te ispite preko isss-a u januarskom-februarskom roku, i da li ce biti mogucnost prijaviti te ispite za rok u aprilu?
Hvala
Last edited by AdiMali on 01 Feb 2011, 00:27, edited 1 time in total.
cool
Posts: 268
Joined: 04 Jun 2010, 14:06

Poštovani prof. Petrovic, iskoristio bih ovo pisanje prije svega da Vam se iskreno zahvalim jer ste s pojedinim profesorima s kojima studenti imaju najvise "problema" sto se tice ispita, obavili razgovor, situacija se znatno promijenila na pojedinim predmetima, prije svega mislim na Institucije rimskog prava na kojem je znatno veca prolaznost nego prehodnih nekoliko godina.  I htio bih Vas jos pitati da li je moguce uvodjenje novih izbornih predmeta, student sam druge godine, volio bih da na trecoj ili cetvrtoj godini imamo mogucnost odabira izbornog premeta koji se tice pomorskog prava.
Last edited by cool on 26 Jan 2011, 19:17, edited 1 time in total.
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

Postovani profesore Petrovic,

Obracam Vam se sa jednim pitanjem: Kome idu novci sa studentske sluzbe?

Naime, ja sam po ko zna koji put dosla u situaciju da placam odredjenu potvrdu, u danasnjem slucaju, revers i to dvije konvertibilne marke (potvrde su, koliko me sjecanje sluzi, tri konvertibilne marke).
Za revers sam dobila obicni bijeli papir na kojem trebam napisati ime i prezime, broj indexa i dokument koji podizem. Taj isti bijeli papir nije imao nikakav pecat, broj protokola ili bilo koju oznaku po kojem je on jedinstven, drugim rijecima, mogu ga i ja kopirati i prodavati za iste novce.
Druga stvar koja me je izrevoltirala je to sto za te dvije konvertibilne marke nisam dobila nikakav racun!
Ako cete vec, postovani profesore, na ovakav nacin od studenata uzimati novce, bilo bi dobro da uvedete fiskalne kase, a ne da studenti daju na kafu, vec zaposlenim radnicima studentske sluzbe, koji su uredno placeni za taj posao koji svakako lose obavljaju.

S postovanjem,
M.
Last edited by zaljepljena on 26 Jan 2011, 20:20, edited 1 time in total.
Vily
Posts: 186
Joined: 15 Oct 2010, 17:24

[quote="bilijar"]
Postovani,
Imao sam priliku raditi u inostranstvu i nauciti Engleski jezik odlicno.  Vrativsi se u BiH primjetio sam da ovdje svi "govore" Engleski jezik ali u stvari niko ne zna smislenu recenicu sastaviti  pogotovo sa nekim pravnim terminima. Primjetio sam da se ispiti iz Engleskog jezika i na 3. i na 4. godini polazu "na cudan nacin" i da ocjene u stvari ne govore nista o znanju stranog jezika. 

Pitanje je jednostavno.  Za sto nam sluzi i Bolonja i sva druga uvezivanja sa bjelosvjetskim fakultetima ako Engleski ili Njemacki tecno i bez greske govori mozda 2 ili 3 studenta na 4. godini?  Hoce li nasi studenti ili buduci pravnici sutra na nekim seminarima u Evropi voditi sa sobom prevodioce da razumiju o cemu se govori? Zasto se ucenje stranog jezika  (Engleskog, Njemackog ili Francuskog) ne digne na nivo koji ovaj dio razvoja buduceg Europskog pravnika zasluzuje?  Siguran sam da se slazete sa mnom kada konstatiram da bi bilo dobro kada bi svaki student 4. godine trebao da ima vise od osnovnog znanja jednog od svjestkih jezika.  Danas biti pravnik u Evropi , u BiH, a govoroti samo jedan jezik je jednostavno nedovoljno i neprihvatljivo nizak standard. Molim vas poduzmite nesto u vezi sa ovim problemom, koji ce ako se bude nastavio ignorisati samo i dalje srozavati ugled naseg fakulteta.
[/quote] Ako se neko usavrsio Engleski jezik ne treba se truditi da nama ostalim jos i taj ispit gorak bude pored svih drugih  koje ucimo jos treba da i Engleski usavrsavamo !!!! Kome bude potrebno ima kurs. Upisali smo Pravo a ne Engleski.
bilijar
Posts: 48
Joined: 17 Oct 2010, 18:57

@Vily

Uopste mi nije namjera otezati bilo kome studiranje. To je zlonamjeran komentar.  Zelio sam skrenuti paznju na neadekvatno i nedostatno znanje bar jednog svjetskog jezika kod skoro svih studenata.  Ubjedjen sam da je, kao sto sam rekao, nedopustivo nizak standard dozvoliti nekom da diplomira a da nema bar "vise od osnovnog znanja" jednog od stranih jezika. Ako ti ne vidis tu problem, onda mi je iskreno zao sto tako plitko i kratkovido razmisljas. Pitanje sam postavio jer zelim da nas fakultet u nekom sljedecem rangiranju visokoslkolskih ustanova ne bude na nekom 300-tom mjestu u Evropi, kao sto je to bio prije godinu dana. 
Last edited by bilijar on 27 Jan 2011, 16:09, edited 1 time in total.
angel666
Posts: 56
Joined: 27 Jan 2011, 16:01

Poštovani

Zašto se ispiti koji se najčešće prenose u naredne godine kao npr rimsko pravo stavljaju na zadnje rokove, tako da ništa drugo ne možemo polagat,pa studenti sve rokove propuste zbog predmeta koji su prenijeli.Je li to način na koji izlazite studentima u susret?

Pošto na većinu pitanja odgovarate sa "obratite se prodekanu" slažete li se da napravimo rubriku Pitajte prodekana?

Kad vec placamo 1000KM godinu, 60KM komisijske ispite (na kojima jedva da prisustvuje asistent a kamoli tri profesora), razne formulare i isss koji nikad ne radi, mozemo li zauzvrat dobit bar 1% ljubaznosti od strane pojedinih profesora koji lijece svoje frustracije na studentima kad imaju los dan ? Bilo bi jako lijepo da ne moramo imati tremu kada se trebamo obratit nekim ljudima na fakultetu koji su placeni da rade svoj posao (pocevsi od studentske sluzbe do profesora, a tek asistenata).
Last edited by angel666 on 10 Feb 2011, 10:09, edited 1 time in total.
Velmy87
Posts: 28
Joined: 21 May 2010, 15:11

Postovani profesore meni ste odgovorili kako za srudente 2god iz Tuzle koji nemaju predavanja(sto nije korektno jer placamo skolarinu kao i svi ostali) saljete asistente da im pomognu prilikom spremanja ispita, ali to nije tacno jer je jedino asistentica rimskog prava dolazila i pomagala studentima koji su prenijeli rimsko pravo spremanje ispita. Kako stalno isticete da se drzite zakonskih propisa,da li je i to po zakonu da mi budemo uskraceni za predavanja,odlazak na sud itd...? Da li je po zakonu i to da student bude uskracen za ispitni termin u Tuzli iz jednog predmeta i da na isti mora ici u Sarajevo,placati autobusku kartu(o svom trosku) samo zato sto prof nece da dodje u Tuzlu radi 2-3 studenta,zasto nam bar niste platili autobuske karte jer mi smo platili skolarinu i imali smo pravo na taj ispitni termin???
MarcusTulliusCicero
Posts: 3963
Joined: 20 Feb 2009, 00:49
Contact:

Produžit ćemo rok za postavljanje pitanja do 10. februara.
Locked

Return to “Događanja na fakultetu”