Prijemni ispit

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Da li ste za uvođenje prijemnog ispita?

Da
101
82%
Ne
22
18%
 
Total votes: 123
zlatokosa
Posts: 421
Joined: 01 Oct 2009, 12:39

Ja sam ZA uvodjenje prijemnog ispita...  mislim da je stvarno bezze kad ja,  koja sam zavrsila gimnaziju i imala prosjek 4.6- budem primljena kao redovan  samofinansirajuci  student,  u odnosu na nekog ko je imao prosjek 5.0 , u nekoj dosta laganijoj srednjoj skoli, a ko  je primljen kao redovan student ...  :kava:
almira kurtic
Posts: 10
Joined: 07 Jul 2009, 09:20

glasam za prijemni ispit,koji ce biti relevantan za prijem na fakultet,ali ako neko ima isti broj bodova onda da odluci prosjek ocjena srednje skole.Mislim da prosjek ocjena nije relevantan za upis,jer ima onih koji zasluze ocjene i oni koji prosetaju kroz skolu i dobiju isto tako dobre ocjene kao i oni koji posteno uce.Ne moze jedan gimnazijalac imati isto znanje kao neko iz tehnicke skole,jer gimnazijalac sigurno ima temeljito i opseznije znanje, pa bi se na osnovu toga trebali napraviti i testovi opsteg znanja koji bi sadrzavali sve oblasti a koje su bitne za neko osnovno znanje visokoobrazovanih.Iskreno imala sam kolega na faxu koji nisu znali osnovne stvari,kao npr.citanje-tecno, izgovaranje pojedinih slozenih rijeci,a da ne spominjem ostalo.Zato glasam za prijemni ali strozijeg oblika bez intervencija i sugerisanja uticajnih ljudi,jer samo na taj nacin ce znanje i rad pobijediti ovaj javasluk. :d055:
Legally Blonde
Posts: 462
Joined: 20 Feb 2009, 13:39

Definitivno sam ZA prijemni ispit. Na taj način bi svi dobili priliku da pokažu svoje (ne)znanje, i možda Pravni fakultet više ne bi bio fakultet na koji se upisuju svi koji nisu znali šta da rade od života...
dijana
Posts: 208
Joined: 22 Feb 2009, 21:51

Apsolutno podrzavam! Obavezno uvodjenje testa pismenosti a ne bi bilo lose ni povijesti/istorije/historije. Sramota je da buduci akademski gradjani budu nepismeni odnosno da nemaju dovoljan stepen pismenosti.
Srednje skole su razlicite. Ne moze se mjeriti uspjeh postignut u skolama sa  10,12 predmeta sa onima koje imaju po 15, 16 pa cak i vise.
Uvodjenjem prijemnog ispita svi bi na neki nacin imali jednake sanse za upis.
Veki
Posts: 82
Joined: 24 Dec 2009, 20:41

B/H/S jezik, historija i opsta kultura :)) jer stvarno ima svakakvih srednjih skola u sta sam se uvjerio.. studentica pravnog fakulteta imala prosjek 5,0 u srednjoj a sada ce obnoviti godinu =/
Lil_star_lela
Posts: 74
Joined: 16 Nov 2009, 22:51

Ja sam itekako ZA polaganje prijemnog ispita. Zavrsila sam opcu gimnaziju  i  morala sam upisati vanredno..naravno prvo mamini i tatini sinovi i td stela do neba  :@ al najjace mi je bilo kad mi je rekla jedna djevojka koja je btw RS, da je zavrsla frizersku skolu  !!!  :| mislim HALO !!! :h055:
otpravnik
Posts: 403
Joined: 16 Sep 2009, 23:19

Isti problem i u TZ :-(
Kada je moja generacija upisivala- najvise redovnih studenata je primljeno sa pr. masinskom skolom :-( a mi gimnazijalci vanredno  :c053:
Logicno mi je da ako si zavrsio masinsku, nastavis u tom smjeru, ali ne- to je unaprijed proracunato.... sto bi zavrsavali tezu i bili vanredni studenti, kada mogu laksu i upisati se redovno...
Kao i vecina "stvari" u BiH - "nigdje veze"  :f010:

Jedna napomena- u TZ postoji prijemni ispit, ali to bitno ne mijenja stvar.... ti se prijemni "vrte" po internetu i opet se vracamo na isto- svi dobro urade prijemne, sabere se prosjek iz srednje i opet smo na istom....
Last edited by otpravnik on 11 Jul 2010, 08:30, edited 1 time in total.
kaja
Posts: 198
Joined: 15 Feb 2010, 16:06

treba uvesti prijemni ispit obavezno!!!neka stela i tu proradi hehehehe
zaljepljena
Posts: 538
Joined: 14 Sep 2009, 09:13

Smatram da treba uvesti prijemni ispit. Ko ima znanje, neka ga i pokaze.
Onaj koji nije u stanju da polozi prijemni ispit ne moze se nadati da ce moci polagati i ispite koji ga cekaju na fakultetu.Prijemni ispit treba da bude baza za buduce studente te testiranje njihovog znanja radi njih samih.
mija
Posts: 85
Joined: 08 Oct 2009, 12:07

Nenormalno je da nemamo prijemni ispit.Mislim da bi se trebao polagat preko optičkih čitaća
tako da bi se bar malo stalo u kraj sa stelama!
Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”