PFSVEMO: Građansko pravo

Sad ste već na pola puta...
Mostarac
Posts: 27
Joined: 27 Sep 2009, 12:21

Prvo pogledaj koji ti više odgovara ( znaš i sama da postoji Pravni fakultet Sveucilista u Mostaru i Pravni Fakultet na Dzemalu Bijedicu )..
tinaab
Posts: 24
Joined: 23 Mar 2011, 16:30

evo pitanja sa ispita od 6.6.
1.izmjene i dopune formalnih pravnih poslova (nema u knjizi!)
2.prigovori tuzenika u posjedovnoj parnici
3.razvrgnuce suvlasnicke zajednice
4.pojam stvarnih sluznosti
5.uvjeti nastanka prava gradjenja
6.uknjizba tj. uvjeti za uknjizbu
7.u kojim slucajevima dolazi do nuznog nasljedjivanja
8.sudska oporuka

to je bila moja grupa u kojoj su pisali oni koji imaju cijeli ispit a u drugoj oni koji su polozili, koliko sam shvatila, barem jedan kolokvij
tinaab
Posts: 24
Joined: 23 Mar 2011, 16:30

ovo su pitanja iz druge grupe, koje sam zapamtila (nadam se tocno)  :mrgreen:
bilo ih je isto 8.
1. radnje duznika na stetu vjerovnika
2.prestanak stvarnih sluznosti
3.pravo stvarnog tereta
4.predbiljezba
5.nuzno nasljedno pravo
6.izvedeno stjecanje prava vlasnistva
lulu
Posts: 4
Joined: 16 Jun 2011, 11:40

moze li mi netko reci koliko pitanja na pismenom treba uraditi za prolaznost?
btw, ono prvo pitanje koje je tinaab naglasila da nema u knjizi (1.izmjene i dopune formalnih pravnih poslova (nema u knjizi!) nalazi se u knjizi(izdanje 2006) u OBLICIMA PRAVNOG POSLA -Usmeni dodaci pisanom ugovoru..Eto,nema da nema,kod petricke sve ima  :mig:
leonarda
Posts: 3
Joined: 18 Nov 2010, 19:12

koja pitanja budu najčešća iz stvarnog prava ??? hvala
tinaab
Posts: 24
Joined: 23 Mar 2011, 16:30

moja greska za izmjene i dopune sada i ja vidim da ih ima u knjizi! dobro ga je probrala...  :mrgreen:

ja sam uradila u cijelosti 6 pitanja od 8 i dobila 3  :cheer:

a iz stvarnog...koliko sam ja upratila, najcesca pitanja su: posjedovna parnica, prigovori tuzenoga, mirni posjed,
vlasnicke tuzbe i razlike izmedju njih, izvorno i izvedeno stjecanje prava vlasnistva, ogranicenje prava vl. na temelju zakona i pravnog posla, suvlasnistvo i zajednicko vlasnistvo, stvarne sluznosti, prestanak sluznosti, uknjizba, predbiljezba, teretovnica, upis prava gradjenja u zemljisne knjige, stvarni tereti...
leonarda
Posts: 3
Joined: 18 Nov 2010, 19:12

Tina hvala puno  :d055:
tomek
Posts: 2
Joined: 09 Jul 2010, 14:24

Kakve su sanse da se gradjansko nauci za tjedan dana ako se uci po skripti s nasciturusa, ima 120str?
deniskulaa
Posts: 3
Joined: 23 Sep 2010, 14:00

Ljudi položija sam  :D
3 puta sam pada (2 puta pismeno i 1 put usmeno) a jucer sam usmeno odgovara i proša :)))
Spremajte ispit po knjizi to vam je moj savjet, ovo su pitanja koja profesorica često postavlja: prigovore tuženog u posjedovnoj parnici, miran posjed, služnosti, razlika između vlasničkih tužbi, ništetni i pobojni pravni poslovi (važno) konvalidacija i konverzija (važno), isprava, zastara i zastarni rokovi (veoma važno)  karakteristike prava vlasništva (nabrojat i objasnit), razlika između uknjižbe i predbiljžbe, drugi nasljedni red (veoma važno)...
Profesorica Petrić je odlična, vrlo jednostavna, jako korektna i čak želi pomoći ako vidi da ste učili i imate znanje.
Ako vam bilo kako mogu pomoći slobodno pitajte  :D

Svima želim puno sreće na ispitu  ;)
lulu
Posts: 4
Joined: 16 Jun 2011, 11:40

[quote="tomek"]
Kakve su sanse da se gradjansko nauci za tjedan dana ako se uci po skripti s nasciturusa, ima 120str?
[/quote]


Pa zavisi kakav ti je kapacitet mozga :f010: Ja recimo ne mogu,nazalost, nisam bas toliko inteligentna :h055:
Post Reply

Return to “Druga godina”