PFSA: Obligaciono pravo - opći dio

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
ClEoPaTrA
Posts: 631
Joined: 06 Jul 2009, 00:33

Zaista, takve informacije su moguće. Međutim, ako je na prvom aprilskom roku test sadržavao jedno ili dva pitanja iz pomenute materije, onda logičnim slijedom dolazimo do zaključka da se to mora pripremiti za polaganje ispita. Na četvrtoj godini nijedan predmet u sebi ne sadrži pomenutu materiju, osim Ugovorno poslovnog prava koje ima doticaja sa ugovorima koji se obrađuju u sklopu zelene knjige. Ali, Međunarodna prodaja robe uči se isključivo iz Obligacionog prava-Posebni dio. Imali ste predavanja u ponedjeljak, a svakako konsultacije su istog dana, i trebali ste pitati profesora ili asistenticu da li se uči ili ne...
Last edited by ClEoPaTrA on 16 Apr 2011, 15:13, edited 1 time in total.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Poslao sam ja mail asistentici,pa cemo dobiti provjerenu informaciju,ali vjerovatno će reći da treba uciti :(
elSaiik

Mora se učiti. Čak i da se ne mora učiti i da jeste materija nekog drugog predmeta, prof će za svaki slučaj staviti jedno pitanje iz te oblasti, da bi raji još više otežao. Kao da činjenica da radove i ne pregledava i šara po njima, u fazonu pregleda, običnom olovkom na dan uvida, te obaranje ljudi koji jesu imali, i za koje sam naknadno to prizna, dovoljno bodova za prolaz, nisu dovoljno otežavajuće okolnosti za položiti.

Dušebriznici se mogu javiti, brisati i braniti, ali to je vam je tako. Provjereno 100%, mojim očima i ušima. Uzmite kakvu skriptu, listu pitanja, pišite samo do kraja crte, ništa mimo, ništa nazad na naličju papira, i položit ćete. Hoćete li dobiti 6 ili 10 su svakako nijanse o kojima ne odlučujete ni vi ni prof/ass već sreća.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

El saik,upravu si to to sve sto kažes,ali ima pitanja koja moras odgovarati mimo onih crta.Ja znam jednoj curi je prikrižila pitanje "naknadno odobrenje kod poslovodstva bez naloga"zato što nije napisala da ima retroaktivno dejstvo.Znaci može ti prekrižiti citavo pitanje zbog toga sto si izostavio jednu rijec
elSaiik

Znam. Sličan je primjer i kod onih tužbi gdje uzima pola boda ako se ne navede rok. Govorih samo iz ličnog iskustva nekoga ko je položio iz prve oboje obligacija a raspolaže manjim znanjem nego ljudi koji redovno padaju. Znam te ljude, znam njihovo znanje i način odgovaranja. Prolaz ti je ako te zapadne prolaz, ali su veće šanse da će smatrati da šupljiraš ako daje široke odgovore nego ako pišeš kraće. Jbg, nema vremena on da čita, pa je bitno estetski, odokativno, da odgovara formi.
Siberian_Tiger
Posts: 12
Joined: 17 Jun 2009, 23:52

Meni je to sasvim okay, odgovoriti jasno i konkretno na ono što te pita. Uostalom, da profesor od nas traži kilometarske odgovore za svako pitanje dao bi nam 6 listova kao na Međunarodnom pravu pa da šupljiramo koliko god možemo, ali smisao učenja Obligacionog prava je prepoznati bitne stvari i iste napisati na ispitu, dakle u okviru onih linija koje su predviđene za odgovor.

I ja sam Opći dio položio tako što sam jasno i konkretno odgovarao na svako pitanje, samo treba pažljivo pročitati pitanje kao što kolega nuki_cika napisa par postova iznad :) naš problem je što smo navikli da na ovom fakultetu šuplja prolazi iz većine predmeta, ali Obligacije nisu takve nemojte se zavaravati ;)
elSaik
Posts: 480
Joined: 21 Feb 2009, 18:38

Ne kontate. Momak je napisao ono što mu je označeno kao da fali na jednoj strani, NA DRUGOJ STRANI. Nije mu priznato. Znači, pisao, ne napisao isti ti đavo. Niti se prolazi niti se pada zbog gradiva. Uostalom, to ćete i smi vidjeti ukoliko budete ikad otišli na uvid rada koje je Bikić "pregledavao", a ne asistentica.
nuki_cika
Posts: 1689
Joined: 06 Aug 2010, 22:30

Evo nap.meni je na testu bilo pitanje "fakultativno ovlaštenje na strani povjerioca",ja sam to napisao u 3 ili 4 recenice.
Subjektivna i objektivna nemogućnost ispunjenja ugovora,samo napisao sta je jedna,a sta druga(po jednu znaci recenicu)i napisao mogu biti početna(prvobitna) i naknadna.
Rokovi kod pobojnosti:objektivni jedna giood od saznanja za pobojnost,odnosno od prestanka prinude,subjektivni tri godine od zaključenja ugovora.
Pretpostavke raskida ugovora:neispunjenje obaveze,krivica dužnika,obavještenje dužnika i naknadni rok(znaci samo nabrojati)
Vrste vrijednosnih papira:prema sadržaju:obligacionopravni,stvarnopravni i ličnopravni,a prema ličnosti titulara prava:na donosioca na ime i po naredbi(znaci samo nabrojao)
Naknadno odobrenje kod pos.bez naloga-3 recenice napisao,uz obavezu da napištete da ima retroaktivno dejstvo,
Razlike preuzimanje duga i ustupanje ugovora,u cetri tačke napisao 4 recenice
Prekid zastarijevanja,samo napisao prekida se kad dužnik prizna dug,i svakom drugom radnjom preduzetom pred sudom...
Kompenzacija je jedan od nacina prestanka obligacija tako što se međusobno dospjela potraživanja povjerioca i dužnika prebijaju.Prebijanjem se obje tražbine gase ako su iste,a ako su različite gasi se manja,a visa ostaje postojati za onu razliku iz te dvije.Pretpostavke jednostrane,samo nabrojati onih 5 pretpostavnkih.

Ovo sam napisao kako bi vam dao jasniju sliku kako sam ja položio i kako bi trebalo pisati.Znaci konkretna pitanja i još konkretniji odgovori i rijesen problem,samo treba nauciti :d055:
guzva
Posts: 80
Joined: 13 Mar 2009, 12:55

u koliko sati je opci dio u ponedjeljak?
Lucky Strike
Posts: 494
Joined: 21 Feb 2009, 23:18

U 13 h.
Post Reply

Return to “III godina”