PFSA: Upravno pravo I

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
lika
Posts: 34
Joined: Fri Feb 25, 2011 2:47 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by lika »

stari sistem, prvi termin, slova a-k 09.04. u 9, ostali 10.04. Bio danas na faxu.

Samanta
Posts: 136
Joined: Fri Sep 10, 2010 8:05 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Samanta »

Moze li mi neko reci (stari sistem,spremam iz knjige) ,PITA LI VRSTE UPRAVNIH AKATA, PRAVNO DEJSTVO UPRAVNIH AKATA,PRESTANAK VAZENJA UPRAVNIH AKATA,PRAVOSNAZNOST UPRAVNIH AKATA,I PRESTANAK DRZAVLJANSTVA,nisam bas sigurna sta se uci iz drzavljanstva? :)

Dado
Posts: 298
Joined: Wed Feb 17, 2010 6:00 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Dado »

Samanta pita on to sve ne pita neke lekcije iz uvoda i nepita Jugoslaviju ostalo do upravnog postupka sve pita.Ja cu ti napisati koja pitanja forsira do upravnog postupka.Pojam upravnog prava,Odnos sa drugim granama prava,Pita izvore ali ne sve,Djelatnost organa uprave ,Uprava u BiH i FBiH,Odnose sve pita posebno lokalnu samoupravu i principe federalizma,(iz ovog dijela jako cesto daje pitanja)Javne sluzbe i preduzeca,Iz upravnih akata pita cesto pogresne upravne akte ali pita i ostale,Drzavljanstvo sve pita najvise nacela drzavljanstvai sisteme sticanja i prestanka,Javno dobro sve pita,Eksproprijaciju pita ali ja sto sam cuo pita vrste i ono osnovno.On uglavnom pita po onim pitanjima koja postoje ovde u skriptarnici, ali postavlja pitanja mimo toga.Moj savjet procitaj sve da znas makar nesto reci ako ti da neko pitanje jer vidjeces nije prof uopce los i ne trazi mnogo samo osnovne stvari.
Last edited by Dado on Fri Apr 08, 2011 1:30 am, edited 1 time in total.

Samanta
Posts: 136
Joined: Fri Sep 10, 2010 8:05 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Samanta »

e hvala :),
Last edited by Samanta on Tue May 17, 2011 4:16 pm, edited 1 time in total.

Ribafish
Posts: 73
Joined: Fri Sep 04, 2009 7:35 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Ribafish »

Zna li neko kod OBNOVE POSTUPKA ( vanredna pravna sredstva) kako profesor pita,tj.moraju li se znati i svi oni razlozi?

lika
Posts: 34
Joined: Fri Feb 25, 2011 2:47 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by lika »

Pa šta će te drugo pitati iz te lekcije?  :biggrinlove: Pita još ko je nadležan za rješavanje, rokove podnošenja. Nije teško naučiti tih 11 tačaka.

Udarna iz vanrednih pravnih sredstava su još zahtjev za zaštitu zakonitosti, ukidanje i poništavanje rješenja u svezi sa upravnim sporom, oglašavanje rješenja ništavnim, i vanredno ukidanje rješenja.

Isto naučiš razloge za poništaj, ništavnost, vanredno ukidanje.

Ribafish
Posts: 73
Joined: Fri Sep 04, 2009 7:35 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by Ribafish »

Ok hvala ti,bas me to interesovalo da li pita bas sve iz Obnove... A znaci moraju si ipak i svi razlozi znati ( posto su alternativnog karaktera mislila sam da je dovoljno nabrojati nekoliko  :)))  :d055:
Last edited by Ribafish on Fri Apr 08, 2011 11:49 am, edited 1 time in total.

lika
Posts: 34
Joined: Fri Feb 25, 2011 2:47 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by lika »

Ma nauči ti svih 11, al kad te pita i npr. zaboraviš nabrojati 2-3 neće biti frka. A i često kad kreneš nabrajati zna prekinuti ako ti to nije prvo pitanje. Važnije ti je da ne kažeš nešta što nije, nego da nešta malo zaboraviš.

ummfares
Posts: 13
Joined: Mon Jul 06, 2009 4:54 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by ummfares »

drage kolege i kolegice!! imam pitanje ili dva...  :) mislim izlaziti na upravu sad drugi rok 23.4. ,prvi put izlazim, stari sistem i to mi je za diplomiranje inshalla....znaci nemam pojma kako profesor ispituje, pa ako vam nije mrsko da mi to pojasnite....pita li on po dijelovima ili da da se polozi sve odjednom? hvala vam unaprijed!!

jaskooo
Posts: 230
Joined: Mon May 17, 2010 11:32 pm

Odg: Upravno pravo I i II

Post by jaskooo »

Pita po dijelovima, imas 4 da tako kazem glave i kao 5 upravni spor. Ako bas spremis mozes i odmah sve poloziti al raja praktikuje iz dva puta poloziti i mnogima polazi za rukom. Procitaj neke ranije postove i vidi kako izgleda ispit, sta forsira a sta ne. Sve u svemu covjek je regularan, hoce pomoci i ne znam sta da ti jos kazem osim nauci i nema frke.

Post Reply

Return to “IV godina”