Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Rasprave o aktuelnim događanjima na fakultetu.
Mery
Posts: 243
Joined: Mon Sep 21, 2009 11:33 pm

Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by Mery »

Napisite obavijesti i saznanja o trenutnom strajku na Univerzitetu u Tuzli...

Naime,receno je da zbog strajka na Univerzitetu u Tuzli (zbog neprihvatanja određenih zahtjeva koje je postavio Univerzitet Vladi TK)  do daljnjeg se odgadjaju sva predavanja...
Znaci, u ponedjeljak 12.10. nece biti odrzano nijedno predavanje na Univerzitetu...
Takva su barem moja saznanja...
a vi pisite ako znate sta vise...

zakon
Posts: 20
Joined: Tue Sep 22, 2009 5:39 pm

Odg: Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by zakon »

Dodimo u subotu u 11 i 30 min ispred PF-a,a onda i u ponedeljak na glavne proteste.....



Podrška studentima -podrzimo kolege i promjene,to mozemo samo Mi-svi zajedno

Želimo u dati punu podršku svim studentima Univerziteta u Tuzli koji su konačno ustali da brane svoje
interese i stavove,koji su ustali da isprave svu onu nepravdu koja im se godinama desava.,a koja je svoj
vrhunac dozivjela zadnje  donesenim odlukama Senata.
Odluke Senata,pojedinih dekana nisu nista drugo do velika nepravda prema studentima,velika nepravda prema zivotu i buducnosti mladog covijeka one su sramne i ponizavajuce.Te odluke uistinu i pokazuju koliki je interes odgovornih prema studentima,i dokazuje da u prvi plan ne stavljaju studenta nego novac,a naročito je to sramotno sto se to radi u ovakvom vremenu,vremenu recesije i na ovakav nacin,prisiljavanjem studenata na vece skolarine i nametanje novih nastavnih planova i programa i onemogucavanja u sto vecoj mjeri prelaza sa SVP na redovan studij,postavljajuci gotovo nenormalne uslove za takav prelazak,sta je ovdje u pitanju znanje ili novac, sta je ovdje bitnije novac ili student...
Na sjednici sjednici Senata u srijedu 07.10.2009.godine je izglasana nevjerovatna  odluka po kojoj studenti koji su upisani u statusu SVP ( studenta za vlastite potrebe ) sada moraju imati čistu godinu kako bi u narednoj godini imali status redovnnog studenta i bili oslobođeni plaćanja koje se kreće u rasponu od 1200 KM pa sve do 2000 KM po jednoj godini. Vanredni studenti placaju skolarinu vecu za 150 KM, cak 1500Km za studijsku godinu...Cime se pravdaju ova povecanja, u periodu velike krize i recesije
dali ce  za ovaj novac student dobiti bolje amfiteatre ,besplatne knjige i drugu literaturu, profesore koji ce redovno dolaziti na predavanja i ispite,profesore koji ce htjeti razgovarati sa studentima, hoce li dobiti priznatije diplome, hoce li dobiti posao sutra...

Cime se pravdaju ova povecanja.

Ovo je sramna odluka Senata, sramno vođenje ovog Univerziteta i očigledno je da ovaj Univerzitet treba da doživi promjene.
Smatramo da Senat i Vlada trebaju da poniste ove sramne odluke, i da rade na jacanju ideje o besplatnom i kvalitetnijem obrazovanju mladih ljudi,a ne da rade na ideji koja ima u cilju da svakom studentu uzme sto vise novca dok se nalazi na fakultetu,a onda ga poput nekog laika,poslije zavrsenog fakulteta upise na evidenciju nezaposlenih gjde ceka posao po tri i vise godina.
Ovo prevazilazi granice umnog moralnog i razumnog, ovo prelazi u izrabljivanje i kriminal.
Takode i Senat ali i Vlada TK kao osnivač Univerziteta, moraju ukinuti efekte ove nemoralne i kriminalne radnje.Moraju poceti stititi interese ali i prava studenata na Univerzitetu, a ne vlastite interese

Da li je razlog za sve ovo nedostatk novca u kasi Vlade TK !?


Ne novac ce obezbijediti,imaju nacina, nek se posluze istim receptom kojim su i sebi povecali plate,nek otkriju svima taj tajni recept, hocemo i mi jefinije studije kao sto i oni hoce vece plate,mi hocemo da ucimo na fakultetima da nebi ucili od njih,zelimo  i da zavrsimo fakultet kako su ga i oni zavrsavali u onom sistemu,hocemo da student ima prava kao sto ih je imao studen u njihovo vrijeme....kada im je bilo sve besplatno  i obezbijeđno...sta smo im mi danas krivi...neka nam kazu....

Ovo nije pravedno i posteno....


Mi želimo kvalitetnije obrazovanje. Za to naše obrazovanje mi itekako plaćamo. Želimo smjene odgovornih ljudi, želimo bolje uslove u studentskim domovima, želimo pravi obrazovni sistem,uspjesan,sistem koji odgovara savremenim potrebama ,potrebama modernog drustva,profesore koji ce se adaptirati tom novom sistemu, obrazovni sistem u kojem ce student imati pravo da kaze sta misli, zelimo ono sto imaju drugi studenti u zapadnim zemljama,kvalitetno obrazovanje,moderne i rasterecene nastavne planove,univerzitete koji vrijede i imaju strucne kadrove. Ovaj nas  bolonjski proces na Univerzitetu u Tuzli svako drugačije tumači i eto kakav je ni oni nemogu da se dogovore sta je crno a sta bijelo u njemu...Zar nevide da nevalje,zar nevide da je ovo propali expreiment, Iz godine u godinu mjenjaju nam sisteme bolonje od prve do sada trece ili pete generacije dokle vise, kada ce se sjetiti i studente da pitaju...mi bi savrseniji obrazovni sistem i nastavne planove napravili nego oni...


Ali tko nas pita i zasto....ljudi pa ove nase glavonje  rade sto hoce....studenti nemaju nikakvih prava niti priliku da iskazu svoje misljenje prije nego se ista usvoji,,,,mi samo na ono gotovo sto nam oni serviraju mozemo pricati i protestvovati....


Neznam u cijem interesu oni rade,pretvorili su fakultete u sredstvo za bogacenje svojih nimalo plitkih dzepova,iz godine u godinu su prokletiji, evo povecali su nam i uspisninu za studij...onemogucavaju prelaze.... mjenjaju statut svakog dana.... a kobajagi uvijek su u minusu na kraju godine...
da ponovim: -nije mi to jasno gdje odleprsa sav onaj novac,,, kad mi studenti nakon sto uplatimo upisninu ne vidimo ni pfening od tog novca...
pricaju o nekakvim naucnim projektima...kakvim projktima-onim na kojima se oni bogate i koji nikada nece biti realizovani..
.gdje je sva ta stuka nasih profesora na svim fakultetima gdje je neka studija sto smo je mi studenti uradili s njima ....NEMA JE ..
Pa, valjda mi znamo da u tim projektima nikada nismo mi bili sudionici....valjda je jedan od satavnih djelova takvih projekata i to da studenti sudjeluju u njima i da se na taj nacin usavrsavaju.... ali OD TOGA NEMA NISTA
Mi studenti ,nismo ni sugurni kad ce nam biti ispitni rokovi, profesori dolaze na ispite i odgađaju ih kad god oni hoce,,, pravila na fakultetima mjenjaju iz dana u dan -gdje je tu sigurnost za jednog studenta, kako da znam koje pravo imam kad se pravila neprestano mijenjaju.....

bitno je da su pare potrosene,ajd sto su i uzimaju novac na lopovski nacin oni nas sve prave ludima,svakog studenta ....naucni projekti

Ljudi pa sve u svemu tko nas pita....i oni iz Vlade i iz Senata jesu savez za obmanu .. imaju li oni usi i oci ...znaju li oni koliki je problem danas iznaci novac za studiranje a dopustaju da upisnine divljaju kako se kome prohtije.....umjesto da skolovanje bude pristupacnije i dostupno svima....ovdje ostaje sansa da samo babini sinovi... njhova djeca  studiraju....a mi bijeda kako nas dan obicne  ljude nazivaju, mi cemo dizati kredite da platimo skolarinu,,,,,radit cemo citavo ljeto da platimo kredit,,,,,studirat cemo sa 5 Km dnevno i putujuci po 100 Km na dan.....vise gladni nego siti....al tko nam je kriv sto i nas babo nije  onaj VELIKI covjek...tko nam je kriv sto nismo imali priliku upisati se na redovan studij.....sto smo morali napustati studij zbog nedostatka novca...pa raditi ...pa ponovo upisivati.....i jos ovi nasi VELIKI LJUDI ,,,puni razumjevanja dizu i upisnine i onemogucuju rokove,,,svi pametuju....ma ja znaju oni da ce da kazem "ovce" biti na broju...dali presli na iducu  godinu ili obnovili.....njima je isto a dali je nama ....

Oni mjenjaju odluke kako im se prohtije i donose sta god hoce.....to je za njih odluka a nekome se radi o necemu sto moze promijeniti citav zivot....lako je dici prst za nesto i izglasati ali sad nek pogledaju oko sebe i vide sta su napravili ne samo tamo ponekom studentu nego svima nama

Oni nas moraju saslusati....ali sta sve donose i usvajaju u zadnje vrijeme  opet ce bit da smo mi krivi....a neka znaju da nismo i zato i jesmo danas tu


Ovdje će se desitii revolucija ovog sistema

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by sentinel »

[quote="Mery"]
Napisite obavijesti i saznanja o trenutnom strajku na Univerzitetu u Tuzli...

Naime,receno je da zbog strajka na Univerzitetu u Tuzli (zbog neprihvatanja određenih zahtjeva koje je postavio Univerzitet Vladi TK)  do daljnjeg se odgadjaju sva predavanja...
Znaci, u ponedjeljak 12.10. nece biti odrzano nijedno predavanje na Univerzitetu...
Takva su barem moja saznanja...
a vi pisite ako znate sta vise...
[/quote]
Ne strajkuje Univerzitet, jer bi onda profesori slozno rekli da nece drzati nastavu. Nego je Senat nalozio da se ne drzi nastava zato sto nije prihvacen njihov prvi prijedlog statuta. Lijeni, pa im mrsko to prepravljati. A ako je vracen mislim da i ne zelim znati kakve sve nepravilnosti imaju u njemu.

Nefertiti
Posts: 357
Joined: Thu Oct 01, 2009 6:04 pm

Odg: Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by Nefertiti »

ne znam kakav je to strajk i obustava nastave kad iduce sedmice se najavljuje da ce biti vjezbe  :S a danas bilo predavanje iz krivicno procesnog :S

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by sentinel »

Vec neko vrijeme se zna da je taj statut odbijen, nego je netko lijen, pa to nije htio prepravljati, a ovo je izgleda planirano za sami pocetak nastave (ali one prave nastave), te je kalkulirano da ce se tada brze i lakse popustiti tim zahtijevima.
Ja bih samo volio vidjeti taj statut da vidim sta su to sada zakuhali.

Mery
Posts: 243
Joined: Mon Sep 21, 2009 11:33 pm

Odg: Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by Mery »

[quote="Nefertiti"]
ne znam kakav je to strajk i obustava nastave kad iduce sedmice se najavljuje da ce biti vjezbe  :S a danas bilo predavanje iz krivicno procesnog :S
[/quote]

pa strajk pocinje od ponedjeljka valjda...
a vjezbe ce biti odrzane, samo predavanja nece biti...
tako sam ja cula barem...
eto sad saznajem i razloge svega...  :)

zidane_
Posts: 64
Joined: Tue Aug 18, 2009 6:07 pm

Odg: Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by zidane_ »

[quote="Mery"]
[quote="Nefertiti"]
ne znam kakav je to strajk i obustava nastave kad iduce sedmice se najavljuje da ce biti vjezbe  :S a danas bilo predavanje iz krivicno procesnog :S
[/quote]

pa strajk pocinje od ponedjeljka valjda...
a vjezbe ce biti odrzane, samo predavanja nece biti...
tako sam ja cula barem...
eto sad saznajem i razloge svega...  :)
[/quote]

gore sam procitao, da pise obustava predavanja.. ali to me buniii  ;(            Dali ce biti vjezbeee..... ? imali neko da zna..unaprijed hvala  :) :f055:

sentinel
Posts: 769
Joined: Sat Jun 27, 2009 12:38 pm

Odg: Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by sentinel »

Kolega, na vjezbama se utvrdjuje gradivo koje se preslo sa profesorom na predavanju. Bilo bi logicno zakljuciti da se ni vjezbe nece odrzavati.

Mery
Posts: 243
Joined: Mon Sep 21, 2009 11:33 pm

Odg: Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by Mery »

[quote="zidane_"]
[quote="Mery"]
[quote="Nefertiti"]
ne znam kakav je to strajk i obustava nastave kad iduce sedmice se najavljuje da ce biti vjezbe  :S a danas bilo predavanje iz krivicno procesnog :S
[/quote]

pa strajk pocinje od ponedjeljka valjda...
a vjezbe ce biti odrzane, samo predavanja nece biti...
tako sam ja cula barem...
eto sad saznajem i razloge svega...  :)
[/quote]

gore sam procitao, da pise obustava predavanja.. ali to me buniii  ;(            Dali ce biti vjezbeee..... ? imali neko da zna..unaprijed hvala  :) :f055:
[/quote]

znam samo da je receno da ce vjezbe biti odrzane iz krivinog procesnog prava jer su bila predavanja u petak i subotu, a pretpostavljam da ce tako biti i za krivicno pravo... to ja znam samo... jer su jedino iz ta dva predmeta odrzana predavanja za 2. i 3. godinu...

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: Strajk na Univerzitetu u Tuzli pocinje od 12.10.2009...

Post by otpravnik »

Univerzitet u Tuzli na klimavim nogama


Univerzitet u Tuzli je osnovan 1976. godine. Trenutno broji 20.000 studenata na 13 fakulteta i 44 studijska odsjeka. Od osnivanja do 9.10.2009. godine, osim jednog kraćeg ratnog perioda, prvi put se desilo da je prekinuta nastava na svim fakultetima. Nastava je prekinuta odlukom Senata Univerziteta, a u cilju vršenja pritiska na Vladu TK da bezuslovno da saglasnost na Statut Univerziteta u Tuzli kao pravni okvir za stvaranje uslova za nesmetan nastavak započete nastave na fakultetima/Akademiji Univerziteta u Tuzli u akademskoj 2009/2010. godini, bez kojeg je nemoguće raditi po zakonu.

Na saglasnost, koja se ovih dana puno spominje, prema riječima Edina Delića, v.d. prorektora za nastavu, čeka se od aprila 2009. godine.

Više nije riječ o dobrim i lošim studentima, razumnim ili nerazumnim studentskim zahtjevima, nego o 20.000 studenata koji ne mogu pohađati nastavu i obavljati svoje obaveze jer se Vlada TK i Univerzitet u Tuzli ne mogu usaglasiti oko mnogo čega.
Prekidom nastave najveća šteta je nanesena Univerzitetu u Tuzli kao i studentima.
Sve se manje cijeni tuzlanska diploma a Univerzitetu u Tuzli pada ugled iz dana u dan.
Zadnju godinu dana piše se o korupciji na Univerzitetu, nelegalnim naknadama upravnog odbora,protestima studenata,neregularnim odnosima na relaciji Vlada TK · Univerzitet u Tuzli, a najmanje o naučnim radovima, uspjesima studenata i profesora.
Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli danas je održana press konferencija na kojoj su članovi Senata obratili novinarima. Na press konferenciji su učestvovali v.d. prorektora za nastavu Edin Delić, sekretar Univerziteta Jasmina Berbić i predstavnik studenata Munir Mandra. Prisutan je bio i dekan RGGF Tuzla Abdulah Bašić dok rektor Univerziteta Džemo Tufekčić, iako najavljen nije bio prisutan zbog drugih obaveza.

Podsjećamo, Senat Univerziteta u Tuzli donio je odluku o prekidu nastave jer Vlada TK nije dala saglasnost na Statut Univerzita u Tuzli, bez kojeg kažu ne mogu raditi. Saglasnosti i dalje nema ali nastava ipak počinje i to zbog naloga glavnog kantonalnog inspektora za obrazovanje TK.

Studenti Univerziteta u Tuzli su protestvovali u ponedjeljak, isti dan su obavili i razgovor sa premijerom TK i resornom ministricom te im je obećano ispunjenje svih zahtjeva. Pošto je na tome sve i ostalo studenti su danas najavili nove proteste. Naime, Munir Mandra je rekao da čekaju do 12 sati 19.10. (ponedjeljak), a ako se ništa ne promijeni štrajkuju ponovo u utorak.

Dakle, imamo situaciju da je najavljen početak nastave i štrajk studenata. S obzirom da je danas petak jasno je da od te nastave nema ništa.

Ne treba onda ni čuditi što studenti i roditelji traže objašnjenja i najavljuju prelaske na druge Univerzitete.
Vjerovatno se neće dozvoliti uništavanje Univerzieta u Tuzli ali se postavlja pitanje je li moralo ovako biti, je li moralo doći do prekida nastave i učestalih protesta studenata?

Izjava Edina Delića v.d. prorektora za nastavu, u kojoj kaže da se na saglasnost Vlade na Statut čeka od aprila 2009. godine, bila je povod da se obratimo Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta s pitanjem "zašto se tako dugo čeka na saglasnost". Dobili smo opširan odgovor kojeg u nastavku prenosimo u cijelosti:

Inspekcija za obrazovanje je 12.10.2009. godine boravila na JU Univerzitet u Tuzli i provjeravala na osnovu čega je donesena odluka Senata o prekidanju nastave na svim visokoškolskim ustanovama Univerziteta u Tuzli. Na osnovu inspekcijskog nalaza, Inspektorat je donijeo Rješenje u kome se između ostalog navodi:

"Nalaže se JU Univerzitet u Tuzli kao pravnom licu i rektoru prof.dr. Džemi Tufekčiću kao odgovornom licu, da stavi van snage Odluku Senata Univerziteta u Tuzli, broj : 03-7926-1/09 od 09.10.2009. godine, te da organizuje redovnu nastavu na svim fakultetima /akademiji Univerziteta u Tuzli." i citiram "Prilikom donošenja pomenute odluke Senat Univerziteta u Tuzli je postupio suprotno odredbama člana 112. Zakona o visokom obrazovanju. U vezi sa donesenom Odlukom, od strane Senata u Tuzli, rektor Univerziteta u Tuzli, kao odgovorno lice je bio obavezan da postupi u skladu sa odredbama člana 57. Zakona o visokom obrazovanju i člana 26. Zakona o univerzitetu.".

Posljednja verzija prijedloga Statuta Univerziteta u Tuzli, na protokol Ureda za zajedničke poslove Vlade TK dostavljen je 15.10.2009.godine (četvrtak). Putem Djelovodnika, isti predmet (Prijedlog Statuta Univerziteta u Tuzli), Ministasrtvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta TK dostavljen je 15.10.2009. godine u 13:00. Shodno tome, Prijedlog Statuta Univerziteta u Tuzli na dnevnom redu Vlade TK naći će se na prvoj narednoj sjednici Vlade (obzirom da je sjednica Vlade održana prije dostavljanja materijala od strane Univerziteta).

Od ranije je poznato da Vlada TK nije dala saglasnost na Statut zbog neusklađenosti Prijedloga Statuta sa primjedbama koji su uputili resorno Ministarstvo i Ministarstvo finansija, te sa Zakonom o visokom obrazovanju.

Prema informacijama sa kojima u ovom trenutku raspolažemo, predviđeni su i planirani razgovori između Vlade TK i predstavnika Unije studenata, te smo stava da je tek nakon završetka razgovara, moguće znati da li će biti ili ne najvaljenih protesta.


http://www.bhstring.net/tuzlauslikama/t ... p?id=32228
Last edited by otpravnik on Sat Oct 17, 2009 4:08 pm, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”