PFSA: Uvod u građansko pravo

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
andjelak
Posts: 23
Joined: Thu Jul 30, 2009 4:59 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by andjelak »

[quote="Dorian.Gray"]
[quote="ame"]
[quote="bolestan"]
Moze odg na ovo pls: 1) Da li dusevno oboljela osoba moze sklopiti pravnu radnju ili pravni posao.?
i "protok vremena, kupoprodajni ugovor, definicija nasciturusa, uzrokovanje stete. trebalo je odrediti koja je od njih pretpostavka, koja fikcija, presumpcija & pr. osnova." Ovo pitanje pls? Hvala!  :zamisljen:
[/quote]

Nije uopste bilo to moze li sklopiti pr.radnju il pr. posao, vec smao moze li sklopiti pr.posao, je li on nistav i zasto.
Protok vremena- pretpostavka
kupor ugovor-pravna osnova
uzrokovanje stete-presumpcija
def nasciturusa- fikcija.
[/quote]

sto se tice ovog pitanja , ja sam napisao da je protok vremena prirodni dogadjaj kao pravna cinjenica , a uzrokovanje stete  ljudska radnja ( tacnije delikt ) , ovo ostalo kako stoji .

Sto se tice pitanja da li dusevno oboljela osoba moze sklopiti pravi posao  i da li je taj postao nistav , ja sam napisao da je nistav SAMO AKO mu sud oduzme poslovnu sposobnost , jer dusevna bolesna osoba nije poslovna nesposobna sve dok mu sud tu sposobnost ne oduzme zbog utvrdjenih razloga . Asistentica nam je na to na jednoj vjezbi obratila panzju , pa sam ja to stavio ovde :D sad ne znam jel ispravno
[/quote]

Ovo za dusevno oboljelu osobu je tacno....asistenitica je to posebno naglasila na vjezbama, cak smo i diskutovali o tome prije nego sto je rekla konacan odgovor na pitanje...
znaci i teski psihicki bolesnik je poslovno sposoban ako mu poslovna sposobnost nije zvanicno oduzeta od strane suda.
dusevno oboljela osoba poslovnu sposobnost stice punoljetstvom kao i ostali i ima je sve do trenutka kada mu je sud oduzme. Dakle, samo ako neko pokrene postupak za oduzimanje ili ogranicavanje necije poslovne sposobnosti i ako sud odluci da toj osobi sposobnost oduzme on je gubi.

sad sam i samu sebe zbunila hahaha  :f010:

Lisaa
Posts: 8038
Joined: Mon Dec 28, 2009 10:56 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Lisaa »

Zakljucak -ta dusevno bolesna osoba ne gubi automatski posl sposobnost vec kada neko pokrene postupak za to  :d055:

ame
Posts: 95
Joined: Sat Oct 03, 2009 1:33 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by ame »

[quote="Amcho"]
[quote="ame"]
Koji nisu valjani: 1) zakljucenje ugovora o radu sa 15god bez rod.saglasnosti, jer je kao 15godisnjak ograniceno poslovno sposoban,
[/quote]

@Ame

Mislim da si ovo malo fulila, jer zakon o radu kaze ovo:

Clan 15.
Ugovor o radu moze da zakljuci lice koje je navrsilo 15 godina zivota i koje ima opcu zdravstvenu sposobnost utvrdenu od nadlezne zdravstvene ustanove.


Ipak je valjano ovo, ostatak zadatka sam nesto slicno uradio samo me malo zabrinulo sto je previse nabacano pa ne znas sta sve treba pojasniti :D
[/quote]

Ma ja, imala sam osjecaj da sam nesto tu fulila, jer sam to za  maloljetnika sa navrsenih 15 godina smao znala da moze zakljuciti ugovor o radu, a ostale uvjete noo :D.

berince_s
Posts: 532
Joined: Sat May 30, 2009 6:27 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by berince_s »

[quote="adi"]
[quote="Amcho"]
Pa jedino Adi tako da usred udara groma prema određenoj osobi dolazi do smrti odnosno prestanka poslovne sposobnosti samim tim prestaje građanski pravni odnos, jedino mi to pada na pamet :S
[/quote]hvala ti a mislim da dodje onda do prestanka pravne sposobnosti
[/quote]
Meni, kolega, ovo vuce na prirodne dogadjaje, na koje ne mozemo uticati. Ako bismo uzeli za primjer kupoprodaju, ja tebi prodajem kisobran. Ti meni dajes novac, ja tebi predajem kisobran, u tom trenutku desi se udar groma koji unisti kisobran koji sam ja tebi dala u vlasnistvo u zamjenu za novac... Posto je to prirodni dogadjaj, niko od nas nije mogao uticati na to hoce li se to desiti ili ne, tebi je dato vlasnistvo nad tom stvari, ja nisam duzna da ti nadoknadim stetu, a ti ostajes bez novca i kisobrana...
Meni jedino ovo pada na pamet, a koliko je ovo moje razmisljanje tacno ili nije NE ZNAM :D :mrgreen:

**dzeny
Posts: 25
Joined: Thu Jan 07, 2010 1:05 am

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by **dzeny »

Da li mi neko može potvrditi da su pitanja sa danjašnjeg testa ista ili su različita od testa koji je rađen jučer...? :moli:

Gabrielle
Posts: 2652
Joined: Tue Oct 27, 2009 9:34 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Gabrielle »

Još nisam kući došla. :D

1. Presumpcija
2. Razlika između imovinskog i građ. prava
3. Propisi Jugoslavije, zakoni do 1941. izgubili su svoju pravnu snagu, a stari propisi su vrijedili samo u slučajevima: 1.) ako određena materija nije regulirana propisima SFRJ
                    2.) ako nisu u suprotnostima s Ustavom SFRJ
                    3.) ako nisu u suprotnostima sa socijalizmom
4. Amortizacija (2 pitanja)
5. Radnje koje su suglasne s pravom su .. (navesti 2 primjera)
6. 2 zadatka, jedan u vezi maloljetnika i sklapanja ugovora, drugi je nešto oko plaćanja najama, tako nešto.
7. Odrične teorije (navesti)
8. ESEJSKO je potpuno drugačije definisano nego u knjizi , ALI SE PIŠE O NAČELIMA GRAĐANSKOG PRAVA.
9. Da se nešto poveže, ugl. (5 2 3 1)

Sretno!  :mrgreen:
Last edited by Gabrielle on Tue Nov 23, 2010 12:04 pm, edited 1 time in total.

blanco
Posts: 142
Joined: Tue Sep 29, 2009 12:58 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by blanco »

moze li netko napisati koja su pitanja bila danas u ove 3 grupa danas ujutro sto su radile ?

Gabrielle
Posts: 2652
Joined: Tue Oct 27, 2009 9:34 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Gabrielle »

Pa eto, napisala sam.  :mrgreen:

Lissa
Posts: 197
Joined: Mon Sep 07, 2009 1:57 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Lissa »

gabi a sta ti je ovo 5 pitanje.. ne kontam??? ii hvalaaaa ti

Gabrielle
Posts: 2652
Joined: Tue Oct 27, 2009 9:34 pm

Odg: Uvod u građansko pravo

Post by Gabrielle »

Radnje suglasne pravu su pravno dopuštene radnje (primjer: pravni posao i tužba).  :mrgreen:

Post Reply

Return to “II godina”