PFSVEMO: Građansko pravo

Sad ste već na pola puta...
Post Reply
mladen87
Posts: 12
Joined: 19 Oct 2009, 10:48

aha dobro,znaci nemoram to  :D i hvala vam na ovim korisnim informacijama :d055:
Last edited by mladen87 on 14 Dec 2011, 01:37, edited 1 time in total.
ivana.....
Posts: 43
Joined: 22 Jun 2010, 10:46

ima li itko da sprema Građansko za 30.8. u Mostaru, da se angažiramo oko pitanja, i svih mogućih korisnih informacija pa da to položimo :kava: :d055:
TEA
Posts: 24
Joined: 07 Oct 2009, 20:34

Mislim da ti timski rad i prikupljanje pitanja neće vele pomoći,radije knjigu u ruke i uči  :mig:
Last edited by TEA on 14 Dec 2011, 01:37, edited 1 time in total.
ivana.....
Posts: 43
Joined: 22 Jun 2010, 10:46

pitanja mogu biti od koristi, pa ako tko zna neka koja su dosad bila molila bi ga da napiše  :moli: :bravo:
garici
Posts: 15
Joined: 09 Dec 2009, 16:48

ja sam imao ova pitanja: razlozi pobojnosti p.p.; zastita posjeda; sudska zastita; rokovi; vrste upisa u ZK; karakteristike p.p.; actio confesoria; stvarne sluznosti; 2.nasljedni red; zastara; progovor tuzenog u posj.parnici; suvlasnistvo; stvarni teret. Nadam se da ce ti biti od pomoci.
Last edited by garici on 14 Dec 2011, 01:37, edited 1 time in total.
srky
Posts: 22
Joined: 15 Aug 2010, 16:34

ja znam da je u 6 mj bio pismeni, polagala mi ga je kolegica, al vam je to radi vrućine bilo, i kad je pismeni dosta treba pisati, pitanja su bila u nje : upis prava građenja u ZK, prestank služnosti, koga štiti posjedovna tužba , da li nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove, oblik pravnog posla, alografska oporuka, razlika između reivindikacije i publicijanske tužbe , zemljišnoknjižno tijelo..ne znam jel još išta bilo, mislim da jeste al se ne mogu sjetiti, ugl za mene su pitanja bila laka, samo što baš treba dobro napisati da bi prošao...ja sma usmeni prošao, odgovarao sam pola sata...al sam knjigu izučio da valja..napisat ću vam pitanja koja su učestala na usmenom, jer znam kako vam je  ;)
založno pravo- sve treba znati,načela, što ne može biti objekt zal prava, osnovni oblici-razlika između pignusa i hipoteke ( imaju 2 ) , gdje se upisuju nekretnine gdje pokretnine, dobrovoljno, sudsko, zak zal pravo, zštita i prestanak .... a dovoljna je skripta s nasciturusa , iako sam ja u neka doba odustao i uzeo knjigu u ruke
stvarni teret- definicija, oblici stv tereta, zaštita, razlika stv tereta i služnosti .
pravo građenja- definicija, stjecanje, prestanak, upis pr građenja u zk, razlika pr građenja i služnosti ( stvarne i osobne)
zemljišne knjige- od čega se ZK sastoji i objasniti, pravni status zemljišnoknjižnog tijela, zk ulošci, vrste upisa i objasniti , razlika između uknjižbe i predbilježbe, uvjet za uknjižbu, brisovna tužba i načela
služnosti- razlika osobne i stvarne, definicije osobne i stvarne, stjecanje ( zakon- dosjelost!), tužbe, prestanak,  i kod vrsta služnosti ja sam samo naučio nabrojati stvarne a osobne sam naučio , i kod osobnih razlika uporabe i plodouživaja.
posjed-sveee :D meni je posjed iskreno najlakši bio , a kod zaštite tu sve pita, sudsku , dopuštenu samopomoć, tko pokreće posjedovnu tužbu, tko pobjeđuje, što se dokazuje, aktivana i pasivna leg, rokovi, tužbeni zahtjev, prigovori tuženika- i znat primjere, privremen naredba- 2 odluke koje treba donjeti , tko je mirni posjednik, onda mirni posjed...vlasništvo- taođer svee :D al pitanja koja su učestala - koji su poslovi zajednički suvlasnicima, što ej efektivan posjed, dioba suvlasništva, koji pr posao mora postojati za prijenos vlasniš., isprava- što sadrži, tužbe - sve znati ( meni su tužbe bile lake a nikako mi se nisu ograničenja vl dala naučiti) , dosjelost-rokovi, redovna i izvanredna, pretpostavke za stjecanje dosjelošću, što je titulus kod stjecanja prava vlasništva, modus, suvlasništvo razlika od zajedničkog vlasništva....ovo sam vam napisao al se podrazumijeva da treba sve:D
nasljedno pravo- načela- najviše načelo kaduciteta, kada je nasljednik nedostojan , odgovornost nasljednika za dugove ostavitelja, zakonsko nasljedno prav- def, kada dolazi do zak naslj., načela ( veoma važno!) nasljedni redovi ( veoma važno) , kada bračni drug gubi pavo na nasljedtvo, oporučno nasljedno pravo, oblik oporukeusmena oporuka-pretpostavke, tko ne može biti svjedok oporuke, što je legat, opoziv oporuke, nevaljanost oporuke, e nužno nasljedno pravo sve- def, nužni dio što je, nužni nasljednici tko su i razlika, izračunavanje nužnog dijela, što se ne uračunava u nužni dio, isključenje nužnih nasljednika
a opći dio- ja sma naučio sve od činidbe pa nadalje a ovo iz početka malo prelistao ... učestala pitanja- vrste pr poslova, zabluda,pr radnje dužnika na štetu vjerovnika, konverzija, konvalidacija, ništetnost pr poslova, pobojnost.....

ako nešto imali za pitati ja ako znao odgovorim vam.... i sretno na roku
ivana.....
Posts: 43
Joined: 22 Jun 2010, 10:46

  :d055: :bravo: Svaka čast kolege, hvala vam puno na pitanjima!!!!!  :)
mmarija
Posts: 7
Joined: 27 Apr 2010, 20:23

A da li je netko od vas isao na kolokvije, jel tako lakse?? :|
L5
Posts: 3
Joined: 06 Oct 2010, 23:14

molim vas,  koja je sluzbena literatura za građansko..nema na webu faxa
koliko sam shvatio P. Klarić - M. Vedriš: Građansko pravo, 12. izdanje, Narodne novine, Zagreb, 2009. 
Jos nesto sa strane, zakoni?
tnx!
mmarija
Posts: 7
Joined: 27 Apr 2010, 20:23

Verdis-Klaric, ali izdanja do 2005 godine....
za zakone nisam sigurna, nisam ih jos nabavila, to ce nam tek poslije trebati, na zavrsnom ispitu...(za nas koji cemo na kolokvije izlaziti)
Post Reply

Return to “Druga godina”