PFSA: Moderne pravne kodifikacije

Podforum studenata druge godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
YoDona
Posts: 319
Joined: Sat Sep 12, 2009 10:00 am

PFSA: Moderne pravne kodifikacije

Post by YoDona »

zamolila bih kolege koji su polagali ispit 1.09.09 da napisu pitanja koja su imali na testu, a prije svega ona koja se ticu uporedjivanja dvije ili vise kodifikacija .
hvala vam
Last edited by YoDona on Sat Aug 18, 2012 9:45 pm, edited 1 time in total.

lejla777
Posts: 56
Joined: Sun Feb 22, 2009 4:15 pm

Odg: MPK

Post by lejla777 »

1. Sta je "pravna nauka"
2. Sta je "dekodifikacija"
3. Da li je prilikom stvaranja  OIZ Crne Gore bilo zastupljeno 5 faktora koji pomazu kodifikaciju?
4. Sistem Francuskog gradjanskog zakonika
5. Uporedi nastanak Francuskog i Svicarskog gradjanskog zakonika

delicate
Posts: 19
Joined: Mon Jul 13, 2009 11:16 pm

Odg: MPK

Post by delicate »

koliko je vama trebalo da spremite ovaj ispit?  :cupo:
ja kontam za II termin, to su 2 sedmice  :kava:

YoDona
Posts: 319
Joined: Sat Sep 12, 2009 10:00 am

Odg: MPK

Post by YoDona »

hvala puno lejla meni siu takodje bila sva ista pitanja osim prvog, tu sam trebala nabrojati najmanje 5 predmodernih kodifikacija...
@delicate ne treba ti mnogo da ga naucis,ja sam ga vrlo brzo naucila ali izgleda napamet jer nisam znala odgovoriti na ovo trece i peto pitanje :dunno: i opet ne bih znala,pa kolegice lejla ako nije problem da me malo uputis,posebno ov peto pitanje,jel postoji neka shema u vezi s ovim slicnostima i razlikama,ja koliko god da iscitavam nastanak oba zakonika sve mi je nekako apstraktno
hvala

YoDona
Posts: 319
Joined: Sat Sep 12, 2009 10:00 am

Odg: MPK

Post by YoDona »

jos jednom molim lijepo kolegicu  lejlu za pomoc

lejla777
Posts: 56
Joined: Sun Feb 22, 2009 4:15 pm

Odg: MPK

Post by lejla777 »

Sto se tice 3. pitanja, postoje onih 5 faktora (da trenutno pravo ne odg. novonastalim uvijetima (da je zastarjelo), da postoje raniji zakoni kao primjer, pravnici voljni da potpomognu prihvacanju kodifikacije (to je cega se sad mogu sjetiti, ima to sve u knjizi) )
Prilikom stvaranja OIZ za CG postojali su ovi faktori...
A sto se tice 5. pitanja, ne postoji nikakva sema, jednostavno procitas oba zakonika, i izdvojis slicnosti, ostatak nabrojis kao razlike (tako sam barem ja uradila), i to je to.
Toliko, nadam se da ti je ovo barem malo pomoglo. :)

YoDona
Posts: 319
Joined: Sat Sep 12, 2009 10:00 am

Odg: MPK

Post by YoDona »

hvala lejla...juce je bio ispit i nisu bila pitanja teska, pa cemo vidjeti

TinkerBeLL
Posts: 526
Joined: Wed Mar 11, 2009 7:57 am

Odg: MPK

Post by TinkerBeLL »

Eh ovako stoje stvari sa danasnjeg susreta sa ovim predmetom:

-Seminarski+jedan semestralni test su nacini da se osvoje dodatni bodovi koji se nose na zavrsni pismeni ispit u januaru (dakle isti princip kao sto je bio na KPH).
-55-56bodova- pocinje ocjena 6
-Seminarski ce se zavisno od tezine teme moci raditi u grupama do 4 osobe
-Test mozemo ocekivati u mjesecu novembru, i to vjerovatno na casovima vjezbi, a ne na predavanju, i potrebno je na tom testu ostvariti preko 51% da bi se osvojeni bodovi upisali na zadnju stranu indexa i pikali na zavrsnom ispitu.

Teme za seminarske radove:
1. Francuski gradjanski zakonik - nastanak i recepcija
2. Sistem austrijskog gradjanskog zakonika i Medzele - poredjenje
3. Kodifikacija - koncept, historija i klasifikacija
4. Austrijski gradjanski zakonik - nastanak, recepcija, znacaj
5. Opste zemaljsko pravo Pruske - nastanak, sistemi, izvori, karakter, recepcija)
- literatura: članak - Anali Pravnog fakulteta u Beogradu br. 1 i 2, 1993.god, prof. dr. Dragoljub Petrovic
6. Italijanski gradjanski zakonik - nastanak, sistem, izvori, karakteristike, recepcija
7. Pruski krivicni zakonik 1851.god
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
8. Francuski krivicni zakonik 1810 - nastanak, sistem, izvori, karakter, recepcija
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
9. Recepcija švajcarskog gradjanskog zakonika u Turskoj
10. Recepcija austrijskog gradjanskog zakonika u Srbiji
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
11. Nastanak Opceg imovinskog zakonika za CG
- literatura: članak - Sto godina Opceg imovinskog zakonika, Jelena Danilovic, Pravni fakultet u Beogradu, br.6, 1988
12. Njemacki gradjanski zakonik - nastanak, sistem, recepcija
13. Egipatski gradjanski zakonik - nastanak, izvori, recepcija
14. Srpski gradjanski zakonik
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
15. Holandski gradjanski zakonik
16. Buducnost kodifikacija
17. Intelektualna historija evropskih kodifikacija u 18. i 19. vijeku
18. Projekat evropskog gradjanskog zakonika
19. Evolucija kodifikacije i civilnog pravnog sistema - prema dekodifikaciji i prekodifikaciji
- literatura: naci text na internetu na ovu temu, autor je Marija Murillo
20. Gradjanski zakonik Kvibeka

Napomene:
- Postoji jos jedna tema, 21. ali nisam vise mogla izdrzati da sjedim cijeli cas da bi cula jos samo nju, pa ako neko od kolega zna koja je neka me dopuni  :U
- Ass je rekao da ovu navedenu literaturu mozemo naci u biblioteci fakulteta

amra 1
Posts: 453
Joined: Fri Oct 02, 2009 6:38 pm

Odg: MPK

Post by amra 1 »

nema 21. teme :mrgreen: on se malo zeznuo...rekao je da je to to..tih 20 tema :D

Diesel
Posts: 644
Joined: Sat May 23, 2009 8:05 am

Odg: MPK

Post by Diesel »

[quote="TinkerBeLL"]
Eh ovako stoje stvari sa danasnjeg susreta sa ovim predmetom:

-Seminarski+jedan semestralni test su nacini da se osvoje dodatni bodovi koji se nose na zavrsni pismeni ispit u januaru (dakle isti princip kao sto je bio na KPH).
-55-56bodova- pocinje ocjena 6
-Seminarski ce se zavisno od tezine teme moci raditi u grupama do 4 osobe
-Test mozemo ocekivati u mjesecu novembru, i to vjerovatno na casovima vjezbi, a ne na predavanju, i potrebno je na tom testu ostvariti preko 51% da bi se osvojeni bodovi upisali na zadnju stranu indexa i pikali na zavrsnom ispitu.

Teme za seminarske radove:
1. Francuski gradjanski zakonik - nastanak i recepcija
2. Sistem austrijskog gradjanskog zakonika i Medzele - poredjenje
3. Kodifikacija - koncept, historija i klasifikacija
4. Austrijski gradjanski zakonik - nastanak, recepcija, znacaj
5. Opste zemaljsko pravo Pruske - nastanak, sistemi, izvori, karakter, recepcija)
- literatura: članak - Anali Pravnog fakulteta u Beogradu br. 1 i 2, 1993.god, prof. dr. Dragoljub Petrovic
6. Italijanski gradjanski zakonik - nastanak, sistem, izvori, karakteristike, recepcija
7. Pruski krivicni zakonik 1851.god
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
8. Francuski krivicni zakonik 1810 - nastanak, sistem, izvori, karakter, recepcija
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
9. Recepcija švajcarskog gradjanskog zakonika u Turskoj
10. Recepcija austrijskog gradjanskog zakonika u Srbiji
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
11. Nastanak Opceg imovinskog zakonika za CG
- literatura: članak - Sto godina Opceg imovinskog zakonika, Jelena Danilovic, Pravni fakultet u Beogradu, br.6, 1988
12. Njemacki gradjanski zakonik - nastanak, sistem, recepcija
13. Egipatski gradjanski zakonik - nastanak, izvori, recepcija
14. Srpski gradjanski zakonik
- literatura: Veliki pravni sistemi i kodifikacije, Srdjan Šakić, Popovic Dragoljub
15. Holandski gradjanski zakonik
16. Buducnost kodifikacija
17. Intelektualna historija evropskih kodifikacija u 18. i 19. vijeku
18. Projekat evropskog gradjanskog zakonika
19. Evolucija kodifikacije i civilnog pravnog sistema - prema dekodifikaciji i prekodifikaciji
- literatura: naci text na internetu na ovu temu, autor je Marija Murillo
20. Gradjanski zakonik Kvibeka

Napomene:
- Postoji jos jedna tema, 21. ali nisam vise mogla izdrzati da sjedim cijeli cas da bi cula jos samo nju, pa ako neko od kolega zna koja je neka me dopuni  :U
- Ass je rekao da ovu navedenu literaturu mozemo naci u biblioteci fakulteta

[/quote]

''Test mozemo ocekivati u mjesecu novembru, i to vjerovatno na casovima vjezbi, a ne na predavanju, i potrebno je na tom testu ostvariti preko 51% da bi se osvojeni bodovi upisali na zadnju stranu indexa i pikali na zavrsnom ispitu.''
nteresuje me da li ovaj test mogu raditi i vanredni studenti???pozz

Post Reply

Return to “II godina”