PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Podforum za studente koji studiraju po starom nastavnom planu i programu.
aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by aidaim »

Ja mislim tek polovinom oktobra posto trebaju biti u drugoj polovini novembra.

bebuli
Posts: 6
Joined: Tue Apr 06, 2010 7:11 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by bebuli »

Da li je neko uspio platiti na rate? I da li jos neko kasni sa upisom kao ja :-) valjda se moze upisat i nakon 5.10. Hvala

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by aidaim »

Kasnim ja, tamo ću polovinom oktobra.. Kažu bolonjci može na rate ali samo ako ti niko ne radi, mora se donijeti potvrda, ma bezobrazluk, tako sam pročitala tamo na temi IV godina.

Aida_ida
Posts: 245
Joined: Wed Apr 07, 2010 4:44 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by Aida_ida »

Sta ako rade a nisu im redovna primanja?Ako ja radim a nemam primanja ili ne radim vise pa sam na birou?Nosi ih vise,nemojte im nista ni govoriti, dajte upisne listove i uplatnice.Ako budu sta pricali odmah cemo kod dekana...
Last edited by Aida_ida on Wed Oct 07, 2015 5:27 pm, edited 1 time in total.

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by aidaim »

Baš tako, ne znam ništa sigurno ja samo kažem šta sam kod bolonjaca pročitala a vi se bunite, garant čim neko dekana spomene neće više bit nikakvih problema, stvarno su bezobrazni samo što nas u avgustu ne počnu upisivat, ja neću sigurno još 15 dana, samo ću se pojavit briga me.

DILCE82
Posts: 7
Joined: Thu Sep 24, 2009 11:01 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by DILCE82 »

Pozdrav, raja
Meni treba pomoć od svih vas. Zaglavio sam kao apsolvent već par godina. Imam iz treće obligacije i cijelu četvrtu godinu.
Svaki savjet je dobrodošao. Šta da učim? Iz čega da učim (a da olakšan sebi)? Garant su se i profesori promijenili :-)
Ima li još neko da je u situaciji kao ja?! I ili sam jedini :-D

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by aidaim »

Slobodno uzmi skripte sve i uči, vidi šta ti najviše odgovara, a naravno trebaš prelistat ove teme da ti bude jasnije kako se šta polaže, skripte imaš u kopirnici blizu faxa, Hilda se zove cura koja tamo radi i ona je apolsvent stari sistem pa nju pitaj sve šta ćeš kupit. A mene interesuje imal iko da kaže kad otprilike budu izbačeni ti apsolventski rokovi, trebali bi sad nekad, valjda će se neko nać da napiše ovdje kad izađu da ne pregledam stalno onu stranicu od faxa? Hvala.
Last edited by aidaim on Tue Oct 20, 2015 5:32 pm, edited 1 time in total.

elica
Posts: 50
Joined: Tue Sep 22, 2009 5:12 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by elica »

[quote="DILCE82"]
Pozdrav, raja
Meni treba pomoć od svih vas. Zaglavio sam kao apsolvent već par godina. Imam iz treće obligacije i cijelu četvrtu godinu.
Svaki savjet je dobrodošao. Šta da učim? Iz čega da učim (a da olakšan sebi)? Garant su se i profesori promijenili :-)
Ima li još neko da je u situaciji kao ja?! I ili sam jedini :-D
[/quote]

Kolega, vise informacija mozes pronaci i na grupi na Facebooku stari.sistem.pfsa.

Neke od opcih informacija vezanih za predmete sa IV godine mozes naci ispod. Takodjer, uvijek mozes pisati profesorima i otici na konsultacije u slucaju pitanja o ispitu, kao i nejasnoca vezano za materiju.

1. TEORIJA PRAVA

Način polaganja: pismeno
Literatura za spremanje ispita se sastoji se iz tri hrestomatije i to:
1. Filozofija prava i Politicka filozofija,
2. Pravo i religija i
3. Evropsko pravo.

Hrestomatije su se mogle naći u knjižari na prvom spratu (preko puta USP-a). Ukoliko ih ne nađete, javite se asistentu Damiru Banoviću i zamolite ga da vam da svoje primjerke da kopirate.

Kabinetske konsultacije:
> Kod asistenta Damira Banovića: srijedom od 12:00 do 17:00 h, kabinet 123
> Kod profesora Zdravka Grebe: nacelno, profesor drzi konsultacije poslije predavanja na 4. godini, tj. utorkom od 11h

2. UPRAVNO PRAVO

Način polaganja: usmeno
Literatura:
Udžbenik sa crvenim koricama prof.dr. Mustafa Kamarić-prof.dr. Ibrahim Festić iz 2009. godine. Ako ovaj udžbenik ne možete pribaviti, onda će biti dovoljno da uzmete udžbenik sa zeleno-žutim koricama iz 2004. godine.

Kabinetske konsultacije:
> Kod profesora Envera Ajanovića: srijedom do 15 sati, ili izuzetno i ponedjeljkom ili petkom oko 14, 30 ili 15h


3. GRAĐANSKO PROCESNO PRAVO

Način polaganja: usmeno, iznimno pismeno
Literatura:
Udžbenik Calija-Omanovic, Građansko procesno pravo
Kabinetske konsultacije:
> Kod profesora Sanjina Omanovića: u sali IV godine, ponedjeljkom u 8.15 i ll.l5h


4. IZBORNI PREDMET: KRIMINOLOGIJA SA PENOLOGIJOM (jedan od izbornih predmeta)

Način polaganja:
Ispit se polaže tako sto se materija iz Kriminologije polaze usmeno kod prof. Borislava Petrovića, a materija iz Penologije u vidu testa kod profesorice Hajrije Sijerčić-Čolić i asistentice Vildane Vranj. Nebitno je koja se materija prva polaže. Popunjava se jedna prijava za obje materije, tj Kriminologiju sa penologijom. Profesor koji posljednji unosi ocjenu daje jednu zajedničku ocjenu.

Literatura:
> Kriminologija Sljedeći dijelovi iz knjige "Kriminologija", Petrović i Meško: poglavlja 1 i 2, str. 71 (naslov XYY), poglavlje 6 (samo prve dvije teorije), str. 98-99 (jedna teorija), poglavlje 9, str. 221-235 (kriminalitet bijele kragne)
> Penologija Sljedeći dijelovi iz knjige H. Sijerčić – Čolić, V.Vranj, Uvod u penologiju i izvršno krivično pravo BiH, 2011: Prvi dio (Pojam i predmet penologije, odnos penologije i drugih nauka), Drugi dio (Evolucija društvenih reagovanja na kriminalitet), Četvrti dio (Savremeni pristupi i izazovi u kategorizaciji i razvoju sistema reagovanja država na kriminalitet), Peti dio (Izvršno krivično pravo BiH), Šesti dio (Izvršenje kazne zatvora u BiH) i Osmi dio (Izvršenje alternativnih mjera i krivičnih sankcija prema maloljetnicima u BiH).
Obje knjige se mogu naći u biblioteci.

Kabinetske konsultacije:
> Kod profesora Borislava Petrovića: ponedjeljkom i srijedom od 12-14h
> Kod asistentice Vildane Vranj:


5. MEĐUNARODNO PRIVATNO PRAVO

Način polaganja:
Literatura:
Bilo koji standardni udzbenik Medjunarodnog privatnog prava, npr.
o Muminovic: Medjunarodno privatno pravo + Procesno medjunarodno privatno pravo, oba izdata u Sarajevu 2008. godine
o Varadi-Bordas-Knezevic-Pavic: Medjunarodno privatno pravo, Beograd, 2011.
o Zivkovic-Stanivukovic: Medjunarodno privatno pravo, Nis, 2004.
o Pak: Medjunarodno privatno pravo, Beograd, 2001.
o Sajko, Medjunarodno privatno pravo, opci dio, Zagreb, 2001.

Kabinetske konsultacije:
Kod profesora Edina Muminovića: cetvrtkom poslije 14 sati


6. AUTORSKO PRAVO I PRAVO INDUSTRIJSKE SVOJINE

Način polaganja: pismeno

Literatura:
Udžbenik: Pravo intelektualne svojine, Slobodan M. Marković, Dušan Popović, University press - Izadnje Magistrat, Sarajevo, 2015;

Zakonski tekstovi:
a) Zakon o autorskom i srodnim pravima
b) Zakon o kolektivnom ostvarivanju autorskih i srodnih prava
(a) i b): “Službeni glasnik BiH” br. 63/2010)

c) Zakon o patentu
d) Zakon o žigu
e) Zakon o industrijskom dizajnu
f) Zakon o zaštiti oznaka geografskog porijekla
g) Zakon o zaštiti topografije integrisanog kola
h) Zakon o zaštiti novih sorti bilja u Bosni i Hercegovini
(od c) do h): “Službeni glasnik BiH” br. 53/2010 + biljne sorte izmjena br. 32/2013)

i) Zakon o osnivanju Instituta za intelektualno vlasništvo BiH (“Službeni glasnik BiH” br. 43/2004)

Svi zakonski tekstovi su dostupni i na: http://ipr.gov.ba/bs/stranica/zakoni-i- ... asnitva-bs

Kabinetske konsultacije:
> Kod profesorice Ize-Razije Mešević Kordić: Ponedjeljak: 13:00 – 16:00 h, Utorak: 14:00 - 16:00 h


7. PRIVREDNO PRAVO

Način polaganja: pismeno

Literatura:

1. S. Covic - Poslovno pravo (statusni dio)
2. Trifkovic, Simic, Trivun, Mahmutcehajic - Poslovno pravo (ugovori)

Kabinetske konsultacije:
> Kod profesorice Zinke Grbo: srijedom od 10 do 15h
Last edited by elica on Tue Oct 20, 2015 7:14 pm, edited 1 time in total.

lelusa
Posts: 39
Joined: Wed Jul 01, 2009 8:39 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by lelusa »

Moze li se jos uplatiti na rate, znaa li netko? :zamisljen:

aidaim
Posts: 1556
Joined: Wed Jun 09, 2010 9:46 pm

Re: PFSA: Stari nastavni plan i program | Opšta diskusija

Post by aidaim »

Elice svaka ti čast, ja se inače iznenadim kad na ovom forumu bilo ko odgovori, hvala za info za grupu na facebooku, ja sam inače na čekanju za grupu IV godina danima, valjda će biti s ovom grupom ažurniji.
Last edited by aidaim on Tue Oct 20, 2015 8:29 pm, edited 1 time in total.

Post Reply

Return to “Stari nastavni plan i program”