PFSA: Obligaciono pravo - posebni dio

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
llejla
Posts: 89
Joined: 01 Dec 2009, 23:59

Kiga je vise bilo,integralno ili parcijalno?samo 10studen da polozi,premalo :/
Pandora
Posts: 263
Joined: 07 Sep 2010, 23:19

Koja su pitanja bila na pismenom? :)
Chocolate
Posts: 119
Joined: 10 Jun 2011, 09:42

1. ko odgovara za dusevno bolesna i lica zaostalog umnog razvoja i kako se oslobadjaju odgovornosti
2. odgovornost saucesnika kakva je i (ne sjecam se tacno kako je bilo formulisano )kad namjera jednog saucesnika prelazi granice saucesnistva
3.renta- kad prestaje obaveza placanja i kakve dvije vrste postoje
4. kakva je situacija kad kupac proda stvar trecem licu a nije obavijestio prodavca sa pravom prece kupovine
5.zasto je vazna forma ugovora o poklonu
6. slicnosti i razlike neprave ostave i zajma
7. nesto oko otkaznog roka - kako se odredjuje, tako nesto
8. osnovne funkcije factoringa

A daje B-u motorno vozilo u zakup - sastaviti ugovor
Amila88
Posts: 27
Joined: 10 Sep 2013, 14:36

Moze li mi neko napisati odgovor na ovo pitanje, molim vas:
kako se racuna otkazni rok kad je otkaz nacin prestanka ugovorne obaveze?
hvala
Chocolate
Posts: 119
Joined: 10 Jun 2011, 09:42

e tako je bilo formulisano pitanje :) postoji zakonski otkazni rok  ali i ugovorni... Ja sam se toga sjetila...
Pa mi je tek poslije palo napamet da pored ugovornog i zakonskog moze da se odredi vjerovatno i mjesnim obicajima, pa pretpostavljam na osnovu prirode obaveze ili okolnosti posla.. E sad, da li je to trebao da bude odgovor ili nesto drugo ne znam :) ako neko zna bilo bi lijepo da napise :)
Praetor
Posts: 60
Joined: 21 Jun 2010, 15:34

Kolege, imam knjigu "Obligaciono pravo - posebni dio", A. Bikića, iz 2005. godine. Da li je u toj knjizi sadržano sve što je potrebno učiti za ovaj ispit (izuzevši poglavlja o naknadi štete, naravno)? Hvala unaprijed na odgovoru.
Chola
Posts: 598
Joined: 21 Aug 2011, 02:30

Nije, treba ti novo izdanje od 2011. godine.
Isto tako nema nista u vezi naknade stete, to sigurno mislis na crvenu knjigu - opci dio.
Amila88
Posts: 27
Joined: 10 Sep 2013, 14:36

Novi ugovori koliko cesto dolaze? Jel ima neko pitanja koja dodju iz novih ugovora da napise?
Hvala puno.
ius is best
Posts: 424
Joined: 23 Feb 2009, 00:01

Posto je danas ispit iz Obligacionog prava-opci dio pismeno, da li to znaci da ce iduci ponedjeljak i za posebni dio biti pismeno, ima li neka obavijest?
Pandora
Posts: 263
Joined: 07 Sep 2010, 23:19

I mene to interesuje, ako neko sazna, neka nam javi :)
Post Reply

Return to “III godina”