PFSA: Radno pravo

Podforum studenata treće godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Layla22
Posts: 515
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:43 pm

PFSA: Radno pravo

Post by Layla22 »

Iz cega da spremamo ispit mi, jadnici, koji izlazimo integralno  :mrgreen: Ima li nesto da se ne uci?  :moli:

Amcho
Posts: 6097
Joined: Thu Nov 12, 2009 6:39 pm

PFSA: Radno pravo

Post by Amcho »

@Layla22


Integralno kad se polaže kao što sam već spomenuo dolaze esejska pitanja i to sistemom 2 x 4 iz svake oblasti biraš po jedno koje ćeš raditi. Naravno da se ne uči sve, nego spremaš po grupama pitanja koja redovno dolaze to ste sigurno čuli. Kolega je na str. 163. ove teme naveo, a imate i od drugih kolega napisano pa samo pretražite. Nekih 6 grupa pitanja spremite i naučite i to je to. Može se spremiti iz one skripte od 100 i nešto str. jer je urađena kvalitetno i u njoj je sadržano sve što je potrebno za prolazne ocjene. Ako hoćete veću ocjenu onda se držite knjige ipak je knjiga knjiga. :mig:

Layla22
Posts: 515
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:43 pm

PFSA: Radno pravo

Post by Layla22 »

A je li mislis da ucim po knjizi sve redom ili samo te grupe ispitnih pitanja? Msm, ne ganjam ja nikakvu visoku ocjenu nego radije ucim po knjizi, ali mi se ova cini prevelikom da bi se dobro zapamtile sve lekcije, kad su pitanja esejska  :S Hvala puno :mig:

post_mortem
Posts: 80
Joined: Thu Oct 28, 2010 1:02 pm

PFSA: Radno pravo

Post by post_mortem »

Ima l' ko predavanja njena pa da nam postavi :). To je jako bitno.

Amcho
Posts: 6097
Joined: Thu Nov 12, 2009 6:39 pm

PFSA: Radno pravo

Post by Amcho »

[quote="Layla22"]
A je li mislis da ucim po knjizi sve redom ili samo te grupe ispitnih pitanja? Msm, ne ganjam ja nikakvu visoku ocjenu nego radije ucim po knjizi, ali mi se ova cini prevelikom da bi se dobro zapamtile sve lekcije, kad su pitanja esejska  :S Hvala puno :mig:
[/quote]

U suštini kad pređeš te grupe naučiš komplet gradivo samo što kroz njih i podpitanja ne učiš sve i neke stvari-lekcije preskačeš koje bi učila da kreneš redom. Kad povadiš pitanja i kreneš sa učenjem shvatiti ćeš o čemu pričam. Kad radije učiš po knjizi onda će ti biti lakše za spremiti, ali je materija svakako obimna i logično da se ne može sve naučiti. Zato kad budete radili ispit  pokušajte uraditi svako pitanje prosječno ne gubite vrijeme da na sve odgovorite, ukratko osnovne stvari navedete i pređite na iduće. Sat vremena se radi, ali toliko stvari ima da proleti pola vremena dok kreneš znam iz iskustva zato me i koštalo prvi put pa sam pao nažalost. Uglavnom kad kreneš sa učenjem biti će ti jasnije o čemu sam pisao samo polako i bez nerviranja. :d055:

Maranello
Posts: 199
Joined: Sun Oct 17, 2010 4:46 pm

PFSA: Radno pravo

Post by Maranello »

Je li ima iko iskustva sa vjezbom iz radnog prava (komentar presude)?
Osim sto znam da maximalno moze sadrzavati 5 stranica teksta, zna li me neko uputiti na ostale finese ?

law
Posts: 513
Joined: Fri Oct 30, 2009 12:31 am

PFSA: Radno pravo

Post by law »

Ima li u nasoj kopirnici ta skripta od 100 i nesto strana? Jesu pitanja bas esejska ili vise poluesejska?

Gabrielle
Posts: 2652
Joined: Tue Oct 27, 2009 9:34 pm

PFSA: Radno pravo

Post by Gabrielle »

Esejska.

vio
Posts: 30
Joined: Thu Jan 28, 2010 2:58 pm

PFSA: Radno pravo

Post by vio »

procesno radno pravo se ne uci, zaseban je predmet ?  :k835: :)

ocajna_kucanica
Posts: 94
Joined: Tue Jun 14, 2011 9:28 pm

PFSA: Radno pravo

Post by ocajna_kucanica »

[quote="kaja"]
Ja nisam Amcho ali sam nešto raspoložen da pomognem , ne znam sta mi je  :d025: Evo buraz pitanja iz radnog ........    Participacija (pojam, pravni rezim, oblici, participacija u radnom zakonodavstvu BiH)
2  Odnos radnog prava s drugim granama prava
3 Formalno-pravni uslovi za zasnivanje radnog odnosa (donosenje odluke, uspostavljanje kontakta, provjera radnih sposobnosti, odlucivanje o prijemu u radni odnos, ugovor o radu, stupanje radnika na rad, ispraveu vezi sa zasnivanjem radnog odnosa)
4 Rasporedjivanje zaposlenika na radno mjesto
5. Zastita na radu (pojam, mjere zastite na radu)
6  Materijalna odgovornost zaposlenika
7. Postupak do donosenja pojedinacnog akta o pravima i obavezama iz radnog odnosa (pojam, skraceni i posebni ispitni postupak)
8.  nesto oko sporova ...
---------------------------------------------------------------------------
-1. -Sloboda udruzivanja-sindikalna prava i slobode
  2 - Evropsko individualno radno pravo
3. -Sistem radnih odnosa u BiH
  4  -Radni odnos sa stranim drzavljanima
5. -Disciplinska odgovornost
  6 - Pravo na plate
7. -Nacela ranopravnog postupka
  8 -Inspekcija rada
---------------------------------------------------------------------------
1.Međunarodni izvori (Konvencije, Preporuke MOR-a)
2.Kolektivni ugovori (Pojam, priroda, Obiljezja, Kolektivni ugovori u BiH)
3. Radno vrijeme (pojam, preraspodjela, nocni rad)
4.Suspenzija zaposlenika (pojam, vrste)
5.Sloboda rada, Pravo rada, Pravo na rad
6.Postupak do donesenja odluke (pojam, skraceni, i posebni ispitni postupak)
---  MOR - nastanak, savremeni izazovi
------------------------------------------------------------------------------------
1.heteronomni izvori,
2.pretpostavke za zasnivanje radnog odnosa,
3.odsustva,
4.pravo na strajk
------------------------------------------------------------------------------------
1.MOR, osnivanje, organi, savremeni izazovi
2.definicija i pojam radnog prava, nazivi, podjela
3. radni odnos
4 lica van radnog odnosa
5.pravo na platu
6.odmori, pojam, vrste i gosinji odmor
7.vrste odluka
Ko sad časti kahvom ?
[/quote]


Ako sam dobro shvatila, 2 pitanja moramo odgovoriti iz ove zadnje dvije grupe pitanja (heteronomni izvori... i MOR..)??

Post Reply

Return to “III godina”