PFSA: Osnovi prava intelektualnog vlasništva

Podforum studenata četvrte godine Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Ljubicica444
Posts: 358
Joined: 12 Jul 2011, 10:53

mozel neko napisati pitanja i koji je zadatak bio,plizz
pravnica :))
Posts: 68
Joined: 24 Jun 2010, 16:53

Zadatak onaj sa kompjuterskim programom iz juna ili aprila, a teorije ja se sjecam funkcije ziga navesti i objasniti, nesto u vezi opisom pronalaska sadrzaj,funkcija opisa i patentnog zahtjeva ja mislim, ko je izvorni titular biljne sorte tako nekako,nesto u vezi srodnih prava i slicnosti sa autorskim.
Jos od teorije je bilo: sta se ne moze zastititi patentom po ZASP-u (to su autorskopravno nezasticene tvorevine navedene u zakonu - njih 5), i zaokruziti u slucaju sukoba dva nezavisna prijavioca patenta ko ima prednost kod nas (prvi prijavilac).

A zadatak sam ja uradila tako da sam se pozvala na clan 103. ZASP-a i napisala da sva imovinska autorska prava na prvoj igrici-KP (kompjuterskom programu) pripadaju poslodavcu. Naime, zaposlenik se poziva na rok iz clana 100 ZASP-a, navodeci da je proteklo dovoljno vremena (5 godina), medjutim ovaj rok ne vazi za KP kako se to navodi u nekom od tih clanova (100 ili 101 nisam sigurna, nemam zakon pri ruci), vec se primjenjuju odredbe koje regulisu KP. Dakle sva imovinska prava pripadaju poslodavcu, iako je zaposlenik autor i samim tim je trebao ovlastenje od poslodavca da napravi drugu igricu. Druga igrica je djelo prerade (tu navesti dva clana koja se odnose na preradu).
adoado23
Posts: 27
Joined: 25 Apr 2012, 16:06

Zahvaljujem kolegici na odgovoru.
neyra
Posts: 79
Joined: 15 Apr 2010, 23:24

Moze neko pomoci sa odgovorima na ova pitanja: :moli:
Autrosko pravo najslicnije je?
Koja su to ostala autorska prava,a spadaju u autorska i srodna prava,nabroj i objasni osim imovinskih prava i moralnih?
Razlike kod autorskog prava i prava ind.svojine u predmetima,subjektima,rokovima,objektima i ovlastenjima?
Šta je čuveni ., a sta opće poznati žig?
hitch_
Posts: 41
Joined: 03 Mar 2010, 16:00

Par pitanja vezano za ovaj predmet u 2013/14 godini:

1.Tko ce drzati predavanja Prof Misita ili Viša ass. dr. Iza Razija Mešević ? Posto znam da je i proslih godina asistentica bila zaduzena za sve osim za predavanja i upis ocjene.

2. Vazi li polozena parcijala cijelu godinu ?

3. Mogu li studenti koji su prenjeli Obligacije izlaziti na parcijale i zavrsni ispit,jer nisam bas upucen kako to ide s povezanim predmetim iz III i IV godine. ZAPRAVO ME ZANIMA SITUACIJA VEZANO ZA OBLIGACIJE, jer sam njih prenjeo.Znam da je prije bilo moze se izaci na ispit a profesor upise ocjenu tek kad bude cista treca godina.

Unaprijed hvala na odgovorima  :d055: :d055: :d055:
Alen89
Posts: 2136
Joined: 01 Jul 2009, 13:49

@hitch_
1)Profesor je odrzavao dva do tri predavanja, ostala je ass odrzala!
2)Vazi.
3)Ne mogu!
Ljubicica444
Posts: 358
Joined: 12 Jul 2011, 10:53

imal neko da nam napise pitanja i koji je zadatak bio,jel ponovila neki ili je novi bio
Ljubicica444
Posts: 358
Joined: 12 Jul 2011, 10:53

zar nije niko izlazio na drugi rok  :mig:
maltus
Posts: 48
Joined: 07 Oct 2009, 21:12

ima li rezultata?
hedija
Posts: 35
Joined: 05 Sep 2009, 22:53

I mene zanima da li ima išta vezano za rezultate???? :moli:
Post Reply

Return to “IV godina”