PFSVEMO: Građansko pravo

Sad ste već na pola puta...
crni-90
Posts: 67
Joined: Thu Dec 08, 2011 10:17 pm

Odg: PFSVEMO: Građansko pravo

Post by crni-90 »

A Bože moj, valjda si ostavio mjesta dovoljno da stane i doc. dr. Alena Jurič, mislim u indeksu. Samo nadopišeš, a ja sam ovdje, ako se netko sjeća, apelirao na to baš, pošto me je upozorila teta na šalteru(joj kako joj ime), da unosite u indeks imena oba dvije profesorice. Kolega, više forum čitajte :P

A što se tiče informacija, i meni su poželjne svaki dan otvaram forum :)))

E da, nadam se da ste pročitali moj post o travanjskim ispitnim rokovima. Nez kako se prezivate, ali ako je prije slova L, računajući po abecedno redu naravno, načelno ne možete polagati ispit kod doc. Jurić. Možda da, ali to je individualno hoće li Vas primiti Alena. Ni ja sam ne znam je li to u praksi, jer, kako kažem, i ja tražim svaku inf.

http://forum.studomat.ba/index.php/topi ... 7.html#new


Mene zanima, koliko često prof Silvija pita BiH zakone, jer mi je stvarno maltretiranje učiti sada odvojeno listati zakone grrrr. Pogubit ću se sav ako to budem radio.

ambrozija
Posts: 16
Joined: Sun Dec 12, 2010 11:10 pm

Odg: PFSVEMO: Građansko pravo

Post by ambrozija »

Kolega, do mene je, ne napisah da sam iz Viteza. :) Nismo mi imali mogućnost da biramo profesoricu, jer je prof. Alena tek počela dolaziti kod nas, tako da nemam nikakvih informacija, kako je kod nje polagati, šta traži....svi kažu fina je. Valjda će nam se još netko javiti.
Pozdrav :)

LadyOne
Posts: 6
Joined: Tue Feb 14, 2012 9:38 am

Odg: PFSVEMO: Građansko pravo

Post by LadyOne »

polažem ispit u Vitezu, i čula sam da se građansko može polagati u dijelovima.. jel to istina? ako jeste do kojeg dijela je I dio, da ne učim sve, nego se skoncentrišem na taj dio konkretno.
Hvala unaprijed :)

Andy
Posts: 34
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:54 pm

Odg: PFSVEMO: Građansko pravo

Post by Andy »

Kolegice je li to samo kod vas ili vrijedi i za Mostar? Prvi dio je opći, drugi stvarno pravo i treći nasljedno pravo.

LadyOne
Posts: 6
Joined: Tue Feb 14, 2012 9:38 am

Odg: PFSVEMO: Građansko pravo

Post by LadyOne »

Nisam sigurna za Mostar, mada prema postovima za ovu temu sam zaključila da u Mostaru ima parcijalni kolokvij..!!..
U svakom slučaju hvala na info, olakšava mi u puno :)

deeno
Posts: 9
Joined: Fri Jan 27, 2012 9:34 pm

PFSVEMO: Građansko pravo

Post by deeno »

Pozdrav kolege! Mene zanima da li itko ima ikakva pitanja koja su se pojavljivala na ovom ispitu, kod Petrić ili Jurić, bilo šta?

Andy
Posts: 34
Joined: Wed Mar 30, 2011 9:54 pm

PFSVEMO: Građansko pravo

Post by Andy »

Kolega, evo neka od pitanja kod prof. Jurić. Načela građ.prava(znati definicije), karakteristike činidbe, funkcije imovine, uzroci ništavosti i pobojnosti, dolozne tužbe, zastara, vrste gr.prava i pravnih poslova, fikcija, predmnjeva, što su susjedska prava, vrste posjeda, što je kvalificirani posjed, tužbe za zaštitu vlasništva, služnosti, što je zemlj.čestica i z.uložak te od čega se sastoji, što je uknjižba, pretpostavke za uknjižbu(to je iz zakona o z.knjigama), što je pravo stvarnog tereta i građenja, vrste oporuke, izračunavanje nužnog dijela, nasljedni redovi, tko ne može biti svjedok oporuke, ugovor o doživotnom uzdržavanju, nas.pravo izvanbračnog djeteta, univerzalni i singularni sukcesor, načelo priraštaja.

crni-90
Posts: 67
Joined: Thu Dec 08, 2011 10:17 pm

PFSVEMO: Građansko pravo

Post by crni-90 »

Silvija Petrić, ugodna profesorica jako. Malo vas prepdanu laži koje se šire o njoj da je jako stroga. Ja ispit ovaj nisam nešto dugo spremao, mislio sam da ću pasti. Ali, način na koji ona ispituje me je itekako pozitivno iznenadio. Nije me pitala niti jednu definiciju, nego samo pojmovno šta je šta, a to mi i odgovoara. Nez, možda sam izuzetak, ali primjer zapamtim kada ga pročitam, a definiciju i nabrajanja nikako.

Preporuka: kada učite, učite kao da trebate riješiti slučaj, ili npr, upisati založno pravo, vlasništvo upisati, steći nešto dosjelošću, pobijati neki p. posao... Dakle, sve što učite, učite kao da trebate primjeniti u praksi i prolaz vam je zagarantiran. Mene je prof., čak iako nisam nešto najbolje naučio i napravio puno grešaka, pohvalio kako učim s razumijevanjem.

Pitanja kojih se mogu sjetiti:
1. pobojni pravni poslovi, vrste...
2. posjed, vrste zaštite, kada imate pravo samopomoći, što je mirni posjed, je li lopov zaštićen-kada je zzaštićen,
3. dosjelost, uzmete u zakup 30 godina zemljište, hoćete li ga steči dosjelošću-zašto? pretpostavke dosjelošću, SAMOSTALNI POSJED(to je važna stavka u dosjelošću, naučiti šta kako, a ne samo def!!!!!!!!!!)
4. Služnosti, razlike nositelji (realiter i ad personam) primjeri da prodam, prodate-kada ostaju, kada nestaju..., osobne trajanje...
5. Zemljšne knjige- ono načelo da pravnu sudbinu dijele sve čestice u zemljištu. e onda primjer zanimljiv: Imate u jednom ZK ulošku više čestica, a želite jednu založiti, kako će te to napravit?!! razmišljajte malo :P
6. nasljedno pravo, nač reprezentacije e onda od toga ide dalje, a šta ako ovo, ako ono, po kojem se onda načelu nasljeđuje...

Pažnja, pitanja nisu postavljana ovako kako sam ja napisao nego se sve vezalo jedno uz drugo. Neće ona vama postaviti pitanje služnosti i čekati da vi govorite, nego će potpitanjima fino pomoć vam u svemu. Naprimjer posjed, kada ste mirni posjednik, a šta ako je on saznao tek za godinu dana za to, jeste l Vi i dalje mirni posjednik... bla bla.

Ulgavnom, znati, a ne bubati!!!

Pozdrav i sretno svima!!!

delfincic
Posts: 16
Joined: Wed Nov 17, 2010 10:24 pm

PFSVEMO: Građansko pravo

Post by delfincic »

evo nekih kartica koje su se izvlacile na rokovima kod prof Alene J.
prof. Alena Jurić

1.
Zajednicko vlasinistvo
Sta
su komlementarne stvari
Osobne
sluznosti
Sudska
oporuka
2.
Vrste pravnih osoba,
Pravo gradjenja,
Nacelo
reprezentacije,
Pobojnost
pravnih poslova,
Stjicanje
od nevlasnika,
3. 
Predpostavke pravne osobe,
Konvalidacija,
Derivatno stjecanje,
Razlika izmedju uknjizbe i pribiljezbe,
Nistavost oporuke,
4.
Presumcija,
Parlamentarne stvari,
Sudska oporuka,
Razlike izmedju ploduzivanja i stanovanja
5.
Vrste subjektivnih prava,
Uzroci nistavosti,
Dopustena samopomoc,
Realni tereti,
Tko nasljedjuje po trecem nasljednom redu,
Ugovor o dozivotnom nasljedjivanju,
Uzroci pobojnosti,
Dosjelost-predpostavke
6.     
Nekretnina,
Fikcija,
Dosjelost,
Stvarne sluznosti,
Koje osobe ne mogu biti svjedoci oporuke,
Nasljedjivanje izvanbracnog djeteta.
7.     
Rei vindicatio,
Zastarni rokovi,
Građenje na tuđem zemljištu,
Što je to pertinencija,
Odricanje od nasljedstva,
Kada nasljednik postaje nasljednikom
8.     
Uzroci pobojnosti pravnih poslova,
Originarno stjecanje vlasništva,
Sastav zemljišne knjige,
Drugi nasljedni red,
Nužni nasljednici,
Presumpcija i vrste presumpcije
9.     
Sastavljene stvari,
Vrste formalnih pravnih poslova,
Zastara,
Posjedovna parnica,
Publicijanska tuzba.
10. 
Karakteristike činidbe,
Vrste založnog prava,
Privatna oporuka,
Konverzija,
Razvrgnuce suvlasnicke zajednice,
Sukcesori

vopra
Posts: 3
Joined: Wed Dec 12, 2012 2:39 am

PFSVEMO: Građansko pravo

Post by vopra »

Evo još par pitanja:
Od čega se sastoji zk uložak?
Pretpostavka za redovitu dosjelost?
Rei vindicatio.
Razlozi nedosjelosti nasljednika.
Uvjeti za valjanost vlastoručne oporuke.
Odgovornost nasljednika za dug ostavitelja.
Usmena oporuka.
Sklapanje ugovora u pisanom obliku.
Ko ne može bit svjedok oporuke?

Post Reply

Return to “Druga godina”