PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Podforum studenata postidplomskog studija (II ciklus) Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Pinkica
Posts: 120
Joined: Sat Aug 22, 2009 3:37 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Pinkica »

I mene zanima isto? :)
I sta je sa rasporedom za DL na katedri Krivično pravo?

Tanjah
Posts: 33
Joined: Mon Oct 11, 2010 9:09 am

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Tanjah »

Kolegice kleopatra, zabrana upisa mastera na državnom fakultetu studentima sa privatnih fakulteta nije nikakva diskriminacija.Oni II ciklus studija mogu upisati na maticnoj visokoskolskoj ustanovi.  Države u našem okruženju imaju zakone kojima su normirali npr. da se u državnu službu mogu primiti samo diplomanti sa državnih fakulteta. Studenti privatnih fakulteta imaju izbor za zapošljavanje u nedržavnom sektoru. Tako je sve svima na samom početku jasno.

U cijelom zapadnom svijetu  je uobičajeno da poslodavac koji daje bolje place naglasi da zapošljava stručnjake koji su završili određene fakultete za koje se zna da su više rangirani ( pravnik sa Harvarda je sigurno blizi zaposlenju od nekog drugog). To niko ne smatra diskriminacijom, jer svako zna da je tesko steci diplomu Harvarda, upravo zbog visokih kriterija.

Samo kod nas je sasvim svejedno da li si završio fakultet u Kiseljaku ili u Sarajevu. Samo kod nas bakalaureat sa privatnog fakulteta može u svemu konkurisati bakalaureatu sa državnog univerziteta.

Ne znam da li ce nam biti svejedno kada za nekih 10 godina u ambulanti zateknemo ljekara sa diplomom iz Travnika.
Last edited by Tanjah on Wed Dec 05, 2012 1:59 pm, edited 1 time in total.

Vera
Posts: 3
Joined: Sun Sep 23, 2012 1:09 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Vera »

kolegice @Tanjah objasnili ste to na pravi način. Svaka čast. Potpisujem.

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by nuki_cika »

Tanjah
Znaš zašto je to kod nas
Zato što ti retadrirani pravni fakulteti služe babinim sinovima koji već obavljaju  neku javnu funkciju i nemaju odgovarajuću stručnu spremu,pa im je potrebna diploma kako bi zadržali posao.

Zbog takvih ljudi i jesu osnovani ti privatni fakulteti.Pa ja kad bi ovdje počeo pričati ko sve ide na te privatne fakultete po kiseljaku,sokocu ne bi mi vjerovali i to ljudi koji nemaju vezr s vezom,još zaposleni po sarajevskim opštinama,ali otom potom

To je već neka druga tema

pravnik_123
Posts: 578
Joined: Wed Jan 20, 2010 4:24 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by pravnik_123 »

Opstinama, sudovima, tuzilastvima, cjelokuponom pravosudju. I to oni koji imaju SSS a rade na pozicijama za koje se zahtjeva VSS , pa u medjuvremenu zavrse neki od tih faksova kako bi dozivotno obnasali te funkcije na koje su dosli zna se vec kako. Ali to je zaista sad drugi par opanaka. :D

Fadi
Posts: 14
Joined: Mon Nov 16, 2009 9:14 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Fadi »

Pozz,

ja sam pricala s dekanom i on kaze da su dopis za upis jos 150 studenta poslali ministarstvu te da cekaju odg a i sam kaze da ne zna kada ce biti odgovor zbog ovog s Vladom al zaboravih ga pitati da li taj odgovor moze doci "kasno"  sto podrazumjeva da smo zakasnili s predavanjima (ili da vlada bude smatrala da je taj zahtjev upucen kasno npr razmatraju ga u januaru)... iako sa se ja najvise interesovala za DL studije...

Dekan tvrdi da je i on za prijem svih studenata tj da se prime svi prijavljeni ali  da se prednost daje nasim studentima... da li neko zna imenom i prezimenom da je neko s privatnog fakulteta primljen tj na konacnoj listi ako da da mi posalje u privatnoj poruci pa ako me put nanese u Sa da opet odem do dekana potkrepljena sa vise cinjenica...

Smmokvica88
Posts: 86
Joined: Mon Nov 30, 2009 3:07 am

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Smmokvica88 »

Molim vas, da li neko zna na koji nacin biramo ove izborne predmete i do kada je rok za to... Je li isto do 14og??? Ne znam na koje predavanje da idem... I je li moguce da su na hitorijskom smjeru samo dva obavezna i jedan izborni predmet plus metodologija naravno...

NeLa
Posts: 140
Joined: Mon Sep 07, 2009 7:44 am

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by NeLa »

Meni nikako nije jasno, sta cemo mi koji smo primljeni na DL studij? Hocemo li se odjavljivati sa biroa i sta ako u medjuvremenu nadjemo posao (pripravnicki) ???  :zamisljen:

Tonka
Posts: 52
Joined: Thu Mar 31, 2011 8:37 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Tonka »

Smmokvica88,  kad predajemo papire za upis na studentskoj za postdiplomski, dobijemo papir na kojem su ponudjena dva izborna predmeta, da zaokruzimo jedan od njih, u okviru smjera na kojem pohadjamo nastavu.
Posto je upis do 14.12. i taj odabir vrsimo do tog datuma.
Koliko znam, na svakoj katedri postoje dva obavezna predmeta, plus metodologija, kao obavezna, i taj jedan izborni.

Pinkica
Posts: 120
Joined: Sat Aug 22, 2009 3:37 pm

Odg: PFSA: II ciklus studija - opća diskusija

Post by Pinkica »

Ni meni nije jasno šta ćemo mi koji smo upisani kao DL....pogotovo jer ja već radim pripravnički pa ako neko nešto zna molim vas da podijelite te informacije...ova neizvjesnost me zaista izluđuje :)

Post Reply

Return to “II ciklus studija”