Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Nexxxum
Posts: 31
Joined: Thu Jan 07, 2010 9:36 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Nexxxum »

Ooooj parazite drzave i drustva?! De odmori malo.
Platim kafu i popijem je kakvu takvu, platim kartu i nemam prevoz 4 mjeseca!!!
Nemaju oni sta traziti za neke kvazikarte kad NEMA prevoza. Isto kao sto kad platis kafu dobijes soljicu sa sadrzajem, tako kada nabave prevozna sredstva onda se oni imaju sta pitati. Dok se dobro ne izvozam za ovo sto sam pjesacila od mene nece ni marke. Vazno je da oni dobivaju 70 KM za kartu mjesecno a ne kupe je. Sami radnici upropastavaju firmu a ja STUDENT da je kupujem pa da jos i pjeske mlatim?
Jedino u sto mi ne trebamo da se pretvorimo u ovoj situaciji je u budale a ne parazite. Pa je li iko svjestan da nas vlade gule do gole koze a ne pruzaju nista nazad? I mi paraziti da postanemo? Tesko - nemamo na koga da uzmemo za domacina.

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by MarcusTulliusCicero »

Ja se tim prevozom kojeg ''nema'' vozim svaki dan. Vozila jesu u očajnom stanju, GRAS propada, red vožnje se ne poštuje, revizori su uglavnom neljubazni, vozila kasne ali prevoza ima. Sjeti se samo onog štrajka i kakva je situacija bila u Sarajevu i kakav je kolaps nastao. Ne ponovilo se. Činjenica je da i bez ovakvog lošeg prevoza mi ne možemo, jer nema konkurencije.
Last edited by MarcusTulliusCicero on Thu Jan 05, 2012 12:06 am, edited 1 time in total.

prandelli
Posts: 20
Joined: Fri Dec 09, 2011 9:55 am

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by prandelli »

16 KM je prihvaljiva cijena za mjesecne iskaznice.

Gabrielle
Posts: 2652
Joined: Tue Oct 27, 2009 9:34 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Gabrielle »

[quote="Nexxxum"]
Ooooj parazite drzave i drustva?! De odmori malo.
Platim kafu i popijem je kakvu takvu, platim kartu i nemam prevoz 4 mjeseca!!!
Nemaju oni sta traziti za neke kvazikarte kad NEMA prevoza. Isto kao sto kad platis kafu dobijes soljicu sa sadrzajem, tako kada nabave prevozna sredstva onda se oni imaju sta pitati. Dok se dobro ne izvozam za ovo sto sam pjesacila od mene nece ni marke. Vazno je da oni dobivaju 70 KM za kartu mjesecno a ne kupe je. Sami radnici upropastavaju firmu a ja STUDENT da je kupujem pa da jos i pjeske mlatim?
Jedino u sto mi ne trebamo da se pretvorimo u ovoj situaciji je u :cenzura:  a ne parazite. Pa je li iko svjestan da nas vlade gule do gole koze a ne pruzaju nista nazad? I mi paraziti da postanemo? Tesko - nemamo na koga da uzmemo za domacina.
[/quote]
Pa ako možeš piti "kakvu takvu kafu", onda je logično da se možeš voziti "kakvim takvim prevozom"? Vrlo jednostavno, ti ne plaćaj kartu od 16 KM pa nastavi pješačiti. Pošteno. :)
Nego, 'ajmo smiriti situaciju malo .. :e006:
Ja uvijek imam kartu, mjesečnu. Na fakultet najčešće idem pješke, vlastitim izborom, nisu bitni razlozi. Nekad čak dam svoju kartu drugarici koja živi dalje, za koju znam da će je uhvatiti revizori, ionako se slabo vozim gradskim prevozom. 16 KM je i više nego prihvatljivo, kome se ne sviđa, neka ne troši vrijeme na forumske rasprave nego neka se angažuje pa to riješi. :e006:
Last edited by Gabrielle on Thu Jan 05, 2012 1:17 am, edited 1 time in total.

Elmaaaaaa
Posts: 96
Joined: Sun Oct 25, 2009 1:15 am

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Elmaaaaaa »

Da smo mi kako treba, imali bi i besplatan, jer kad je jedna generacija protestima mogla dobiti kartu od 50 KM za jednu godinu, što ne bi i mogli? SAMO je problem organizovati se i uraditi nešto. Ostalo ništa nije problem. A narocito kafa kod jednog studenta :)

Hannibal
Posts: 1019
Joined: Mon Apr 04, 2011 2:02 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Hannibal »

Ljudi moji karta je de iure 16km,ali se ne moze uzeti za jedan mjesec vec najmanje za pola godine odnosno 6 mjeseci i samim tim cijena karte de facto je daleko od 16km,sto je pljackaski potez i GRASA i SPUSA koji je vodio pregovore!Sve u svemu samo nek vrate karte na 50km godisnje i mirna Bosna,cak su tu kartu imali studenti pravo uzimati koji su studirali na privatnim fakultetima sto je krajnje malo prljavo,jer zasto bi se subvencionirane karte davale nekom ko placa skolarinu par hiljada maraka?

Iker C
Posts: 165
Joined: Sun Sep 19, 2010 6:27 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Iker C »

Ako je predprošle godine godišnja mogla biti 50km zašto je ove godine 200 KM? Realna cijena bi bila 100 KM godišnje. Svaki fening za torturu koju preživimo od 15-17 je previše.

sen20
Posts: 91
Joined: Sun Jan 24, 2010 5:58 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by sen20 »

Siguran sam da se mnogi nece slozit samnom,al mislim da je bolja opcija polugodisnja karta,jer zamislite se svaki mjesec (pored svih obaveza) gurat i cekat pred prostorijama gdje se prodaju kuponi.Zar nije bolje i transparentnije uzet odmah za pola godine i miran,nego se peglat svaki mjesec i kupovat.

Leloni
Posts: 182
Joined: Thu Feb 26, 2009 3:32 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Leloni »

Održana vanredna Skupština Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu

Na vanrednoj Skupštini Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS), održanoj u ponedjeljak 19. decembra 2011. godine, između ostalog su izglasane izmjene i dopune Statuta Studentskog parlamenta, donesen je novi Pravilnik o radu Skupštine, te je osnovana nova stalna komisija u okviru Studentskog parlamenta – Komisija za zdravstvo. Tako je za predsjednika Komisije za zdravstvo izabran Muris Bečirćić, aktuelni predsjednik Udruženja studenata Medicinskog fakulteta, a za upražnjenu poziciju na mjesto predsjednika Komisije za naučnoistraživački rad izabrana je Vlasta Glišić, studentica Prirodno-matematičkog fakulteta. U okviru izmjena Statuta odlučeno je da će se izborna skupština ubuduće održavati u novembru umjesto u aprilu, kako bi nova rukovodstva mogla odmah da počnu sa radom. Također, Skupština je odlučila da članarina za Studentski parlament mora biti obavezna za sve studente koji žele učestvovati u projektima Studentskog parlamenta. Ono što je možda i najviše interesovalo studente jeste rješavanje problema oko godišnjih studentskih karata za javni gradski prevoz. S tim u vezi, predstavnici Studentskog parlamenta su sa Skupštinom, koju čine predstavnici svih asocijacija fakulteta i akademija Univerziteta u Sarajevu, donijeli sljedeće zaključke:

• godišnje studentske karte za javni gradski prevoz smiju najviše koštati 100,00 KM za prvu zonu saobraćaja;
• godišnja karta će se sastojati od tri kupona – 1. kupon za period od januara do juna, 2. kupon za mjesece juli i august i 3. kupon za period od septembra do decembra. Na ovaj način se izlazi u susret studentima koji tokom ljetnog raspusta nisu u Sarajevu, kao i brucošima koji se u septembru upisuju na fakultete;
• pravo na ovu studentsku kartu imaju oni studenti koji su postali članovi Studentskog parlamenta uplatom od 5,00 KM. Ukoliko neki studenti nisu uplatili 5,00 KM na račun Studentskog parlamenta, mogu obaviti uplatu u bilo kojoj banci u narednom periodu;
• SPUS i sve asocijacije studenata će učiniti sve, što je u zakonskim okvirima, da ovaj prijedlog bude usvojen;
• nikakvo povećanje cijene nije prihvatljivo!

Ovaj prijedlog SPUS-a je već dobio podršku menadžmenta GRAS-a i sada predstoje razgovori sa Vladom i Skupštinom Kantona Sarajevo kako bi se ovaj prijedlog prihvatio. Pored ovoga, Studentski parlament će nastaviti sa svojim redovnim aktivnostima koje su direktno u vezi sa poboljšanjem studentskog standarda i organizovanja – navedeno je u saopćenju Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu.

meni u ovoj odluci nije jasno jesmolimi vec pri upisu uplatili tih 5 KM i koliko ceme kostati karta za  sest mjeseci ako odem sad da je izvadim

Eborg
Posts: 1255
Joined: Fri May 15, 2009 8:11 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Eborg »

Ovo nema logike.

Kanton kao nivo vlasti odgovoran za finansiranje i upravljanje visokoškolskim ustanovama/Univerzitetom Sarajevo ulazi u subvencioniranje javnog prijevoza upravo zbog svojih krajnjih "korisnika", tj. redovnih studenata.

Nema smisla da se karte uslovljavaju članstvom u SPUS-u koji se tu javlja samo kao pregovarač ali je ugovorna strana u ime svih studenata UNSA, ne samo svojih članova. Dodatno plaćanje članarine u SPUS-u (koju nismo platili pri upisu jer je ista fakultativna i nevezana za upis) bi bilo u najmanju ruku glupo.

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”