Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by nuki_cika »

Za rasulo u grasu je kriv isključivo prijasnji menadzment grasa gdje su se ljudi zapošljavali po rodinskim vezama.U izvještaju na knatonalnoj skupštini o stanju u GRASU je navedeno da je u periodu od 2000 do 2005 godine potrošeno toliko novca na nabavku dijelova da su se komotno mogla kupiti 329 novih vozila :c053:.Naravno za to nije niko odgovarao još uvijek niti će odgovarati,al šta ces,morali su ljudi da kupuju svake godine nove stolove,nove stolice,nove perzijske cilime i još mnogo toga.Pored toga u i oko direktora bilo je 17 raznih rukovodilaca koji su dovedeni tu zna se kako i koji bukvalno nisu imali šta da rade,al radili su
Nravno da nismo mi krivi za stanje u GRASU,niti smo mi krivi što oni ne mogu da postanu samoodrživi.Kad se uvede red i disciplina i limitira broj radnika kojih je sad preko 700 viška(više revizora ima nego nas fakultet studenata)e onda ce im i krenuti možda nabolje.
Ali kakva država takav i prevoz.Al opet i ta karta od 16 KM je prihvatljiva kakv prevoz koristimo.Danas ušao u trmavaj pokvari se ni naprijed ni nazad,izađe vozac,kaže"ne mogu da ga pokrenem"hahahah, :c053: :mrgreen:


kolegice Nexxxum-samo navodim primjer cigara ili sto je administator naveo primjer za kafe,jer znam kakav je nas narod,samo kuka, nema ovo nema ono,a vjeruj mi kad te cigare do 2015 udu na 5 KM po kutiji i dalje ce svi kupovati u istom intenzitetu i pušiti,a i dalje ce se žaliti na neke opće usluge,u konkretnom slučaju kako im je karta preskupa.
Svi budzetski korisnici ce od sad dobivati kupone umjesto para za kartu
Last edited by nuki_cika on Thu Jan 05, 2012 5:11 pm, edited 1 time in total.

Vjecni studos
Posts: 437
Joined: Wed Apr 14, 2010 12:59 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Vjecni studos »

Ja bih im mozda, ali veliko mozda i dao tih 16 KM (mada je to puno) za javni prijevoz da valja cemu uopce, Ja sam prije ne mali broj puta pored karte morao placati taksi, jer, ili kasni trola, a kad dodje onda ni muha ne moze stati (a tebi je hitno), ma gore nego da stoku voze.

A kakvo je stanje voznog parka ne treba ni diskutirati.

Sto ljudi smrde (osobito ljeti) je pak druga stvar.  :mrgreen:

Ma na kraju, to je puno za studente, da se ta karta koristi svakodnevno, pa ajd, al malo se ko vozika po trolama itd. svaki dan...

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by MarcusTulliusCicero »

[quote="Eborg"]
Ovo nema logike.

Kanton kao nivo vlasti odgovoran za finansiranje i upravljanje visokoškolskim ustanovama/Univerzitetom Sarajevo ulazi u subvencioniranje javnog prijevoza upravo zbog svojih krajnjih "korisnika", tj. redovnih studenata.

Nema smisla da se karte uslovljavaju članstvom u SPUS-u koji se tu javlja samo kao pregovarač ali je ugovorna strana u ime svih studenata UNSA, ne samo svojih članova. Dodatno plaćanje članarine u SPUS-u (koju nismo platili pri upisu jer je ista fakultativna i nevezana za upis) bi bilo u najmanju ruku glupo.[/quote]

Ma nema govora da to prođe. Ovo im je možda prošlo na nekim fakultetima i članarina je obligatorna pri upisu, ali na našem Fakultetu to nikada neće proći. Članarina može biti jedino fakultativna, ko želi neka je plati.

Na Informativnoj skupštini USP-a smo pričali o tome i zaključeno je sljedeće:

Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu (SPUS) pokušava da nametne obavezno plaćanje članarine u iznosu od 5 KM za sve studente Univerziteta u Sarajevu, pa tako i za studente Pravnog fakulteta u Sarajevu. Planirano je da studenti ovu članarinu plaćaju prilikom upisa u studijsku godinu, tako da studenti koji ne žele da plate ovu članarinu ne bi mogli upisati godinu. Skupština, kao glavni organ upravljanja USP-a, jednogasno je zaključila da do ovoga ne smije i ne može doći, te da se ova članarina može plaćati samo na dobrovoljnoj osnovi.

Skupština je također zaključila da Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu (SPUS) ne može uslovljavati studente da pravo na subvencioniranu GRAS-ovu kartu mogu imati samo oni studenti koji su platili članarinu SPUS-u u iznosu od 5 KM. Projekat subvencioniranih GRAS-ovih karata za studente ne finansira se od ovih sredstava, nego iz sredstava budžeta Kantona Sarajevo. Status studenta Univerziteta u Sarajevu ne stiče se uplatom članarine SPUS-u, nego upisom na neku od visokoškolskih ustanova Univerziteta u Sarajevu.


Više o tome pročitajte na: http://usp.ba/obavjestenja/524/

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by MarcusTulliusCicero »

Studentske karte važe do donošenja nove odluke

Studentske karte za javni gradski prijevoz u Sarajevu važit će do donošenja nove odluke o subvencioniranju i participaciji u troškovima prijevoza u javnom gradskom i prigradskom saobraćaju, saopćeno je iz Ministarstva saobraćaja Kantona Sarajevo.

Redovni i redovni samofinansirajući studenti mogu kupiti jednomjesečne kupone, prema Odluci o subvencioniranju i participaciji u troškovima prijevoza u javnom gradskom i prigradskom saobraćaju za redovne i redovne samofinansirajuće studente na visokoškolskim ustanovama u Kantonu Sarajevo za period juli - decembar 2011. godine.

Ministarstvo saobraćaja KS je izdalo nalog javnim prijevoznicima KJKP GRAS i Centrotrans-eurolines da prema kriterijima propisanim Odlukom vrše štampanje i izdavanje jednomjesečnih studentskih karata.

http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/ ... /120106097

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by MarcusTulliusCicero »

Centrotrans namjerava uvesti autobuse i minibuse u Sarajevu

Prijevozna kompanija Centrotrans Eurolines namjerava se uključiti u javni gradski prijevoz putnika u Sarajevu ne samo autobusima u ravničarskom gradskom području već i minibusima u padinskim dijelovima.

Prethodno će sačekati do kraja januara ishod svojih kontakata s Kantonalnom vladom, a onda će, prema najavama menadžmenta, ponuditi kvalitetan i siguran gradski prijevoz.

Datum kad će se to desiti nije preciziran na današnjoj pres-konferenciji kompanije, održanoj u Sarajevu povodom uspješnog završetka poslovne 2011. godine, na kojoj su se članovi menadžmenta osvrnuli i na stanje u javnom prijevozu na području Kantona Sarajevo.

Centrotrans se već pokušavao uključiti u gradski prijevoz putnika pored aktuelnog dugogodišnjeg prijevoznika GRAS-a, nudeći građanima cijenu prijevoznih karata od 1 KM, nižu od GRAS-ove.

Od namjeravanog ponovnog izlaska svojih vozila na gradske ulice očekuje negativne reakcije konkurencije, kakvih je bilo i u prethodnim pokušajima, ali, kako naglašava menadžment Centrotransa, zakonski i drugi akti, koji omogućavaju poslovnu konkurenciju, otvaraju kompaniji prostor da ponudi svoje usluge u interesu građana.

Pritom je na pres-konferenciji GRAS ocijenjen kao neophodni, osnovni segment, ali i kao subjekt koji, mimo propisa, ne dozvoljava konkurenciju.

http://www.sarajevo-x.com/biznis/news/c ... /120109067

anestezija
Posts: 445
Joined: Fri Jun 26, 2009 12:40 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by anestezija »

Mjesečna vozna karta za studente u Sarajevu 16 KM
Redovni i redovno samofinasirajući studenti Univerziteta u Kantonu Sarajevo u školskoj 2011/2012. godini, mogu da ostvare pravo na subvencioniranje troškova prijevoza u javnom gradskom i prigradskom saobraćaju.

Foto: Sarajevo-x.com
Studenti će sa iskaznicama moći kupovati mjesečni kupon po cijeni od 16 KM koji će važiti u svim zonama i svim vidovima saobraćaja.

Za izradu iskaznica studenti su obavezni donijeti potvrdu o statusu redovnog studenta izdatu od strane visokoškolske ustanove u kojoj je redovan student upisan, popunjen obrazac "Prijava za subvenciju prijevoza redovnih studenata u javnom gradskom i prgradskom saobraćaju", a obrazac mogu preuzeti na web stranici Ministarstva saobraćaja KS, te index na uvid i jednu fotografiju.

Troškovi izrade iskaznica iznose 5 KM, a izrada iskaznica i prodaja studentskih kupona počinje u utorak 10. januara 2012. godine, na prodajnim mjestima GRAS-a: Ćumurija, Otoka, Ilidža i Dobrinja u vremenu od 7 do 14.30 sati, a karte preuzimaju lično studenti.

Studenti su obavezni izvršiti zamjenu postojećih studentskih karata do 16.j anuara ove godine, saopćeno je iz Službe za odnose sa javnoću GRAS-a.

http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/ ... /120109079

_________________________________________________________________________________________

Mogli su staviti mjesecna je toliko, polugodisnja toliko, pa ko hoce da izvadi odjednom za pola godine, neka ima i tu mogucnost, ko nece, onda ima mjesecna i to je to.
Last edited by anestezija on Mon Jan 09, 2012 2:41 pm, edited 1 time in total.

Jenny1406
Posts: 2714
Joined: Sat Nov 21, 2009 10:41 am

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Jenny1406 »

Odlicno! Svaka cast!  :d055:

MarcusTulliusCicero
Posts: 9846
Joined: Fri Feb 20, 2009 12:49 am
Contact:

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by MarcusTulliusCicero »

OK odluka, jedino što bi možda trebalo promijeniti je to da se omogući i vanrednim studentima da kupuju ove kupone.

Ali pod uslovom da su nezaposleni i da kao dokaz donesu potvrdu iz Zavoda za zapošljavanje. Jer ne bi bilo korektno da neko dobije kartu za 16 KM, a u radnom je odnosu i ima primanja.
Last edited by MarcusTulliusCicero on Mon Jan 09, 2012 4:40 pm, edited 1 time in total.

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by nuki_cika »

:d055:
Evo sacu ja reci kako je išlo sa tim kartama za vanredne:
Kad sam krenuo na fakultet 2007 godine sjecam se da vanredni nisu  imali pravo ni na one karte od 33 KM,jer su u to vrijeme te karte od 33 KM mogli  kupovati redovni studenti(opet njihva glupa pretpostavka da svi vanredni rade) i znam da sam ja pokušavao kupiti tu kartu od 33 KM kad sam se prebacio u vanredne i nisu dozvoljavali. :c053:
Od 2009 cini mi se da su počele da se koriste te jeftinije karte za redovne i r.samofinansirajuce studente i gle ovo"odjednom vanredni mogu kupovati te karte od 33 KM-koji cinizam,ali pošto to nisu omogucili odmah nisam ni tada htio da im kupujem niti i dan danas kupujem karte i necu kupovati sve dok se i nama te jeftinije karte ne omoguće,očita diskriminacija vanrednih  :@
A oni nek razmisle da li  bi im bilo pametnije da im ja mjesecno dajem 16 KM ili da im ne dajem nikako-očito bolja im je ova druga solucija,e pa ako je tako...
Last edited by nuki_cika on Mon Jan 09, 2012 5:59 pm, edited 1 time in total.

Medelica
Posts: 119
Joined: Wed Mar 30, 2011 2:59 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Medelica »

[quote="MarcusTulliusCicero"]
OK odluka, jedino što bi možda trebalo promijeniti je to da se omogući i vanrednim studentima da kupuju ove kupone.

Ali pod uslovom da su nezaposleni i da kao dokaz donesu potvrdu iz Zavoda za zapošljavanje. Jer ne bi bilo korektno da neko dobije kartu za 16 KM, a u radnom je odnosu i ima primanja.

[/quote]
TO bi bilo odlicno za vanredne studente ako bi se sta moglo uraditi po tom pitanju;)

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”