Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Post Reply
TinkerBeLL
Posts: 526
Joined: Wed Mar 11, 2009 7:57 am

Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by TinkerBeLL »

Svi studenti Univerziteta u Sarajevu od januara naredne godine trebali bi imati besplatan javni prijevoz, a ovaj prijedlog nedavno su podržali i premijer KS Besim Mehmedić i predstavnici GRAS-a. To će se desiti nakon realizacije projekta elektronskih kartica za sve studente Sarajevskog univerziteta, koji će u buduće plaćati samo njihovu izradu.

Image

Projekat kojeg su pokrenuli članovi Studentskog parlamenta, organizacije koja promovira prava studenata u Sarajevu, podrazumijeva izradu elektronskih kartica pomoću kojih bi studenti imali određene popuste, a između ostalog i besplatan prijevoz.

Troškovi javnog prijevoza plaćali bi se iz kantonalnog budžeta, dok bi jedan dio cijene godišnjih karata subvencioniralo preduzeće GRAS. Studentima u tom slučaju preostaje plaćanje troškova izrade i štampanja elektronskih kartica po cijeni od 5 KM.

Image

Predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu Adi Džamalija istakao preduzeće GRAS na sebe preuzelo obavezu da napravi elaborat o troškovima cijelog projekta, kako bi se napokon krenulo sa realizacijom.

"Trenutna procjena je da će se godišnje treba izdvojiti 15 miliona KM kako bi studenti imali besplatan prijevoz. Uz to, treba utvrditi tačan broj studenata koji pohađaju fakultete u Sarajevu, a pretpostavka da ih trenutno ima oko 40.000. Nakon što elaborat bude urađen, proslijedit ćemo ga Vladi, a konačnu odluku o tome dat će Skupština Kantona", kazao je Džamalija za Sarajevo-x.com.

On je naveo da su studenti u stalnom kontaktu sa predstavnicima GRAS-a, te da se u narednih nekoliko dana očekuje i izrada elaborata.

Preuzeto sa: Sarajevo-x.com, 13.10.2009.

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by otpravnik »

Jedno pitanje.....
zasto ovo ne stavis na portal, tako ce svi da vide.....kao "obavjestenje"...ovako-rijetko ko zalazi u razne diskusije  :f040:
kako hoces.....

TinkerBeLL
Posts: 526
Joined: Wed Mar 11, 2009 7:57 am

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by TinkerBeLL »

E dobra ideja :) Pokusat cu i tako :)
Malo sam off sto se tice konstruktivnih rjesenja, raspadam se od groznice.
U svakom slucaju veselim se ovim plavim karticama kojim cemo da trljamo nos revizorima  :f040:

otpravnik
Posts: 726
Joined: Wed Sep 16, 2009 11:19 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by otpravnik »

na portalu je  :d055:
sada ce svi da gledaju  :kava:

WB01
Posts: 293
Joined: Tue Jul 28, 2009 11:58 am

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by WB01 »

Svaka cast za ideju... ovo je standardna praksa u europskim gradovima...  :d055:

Eborg
Posts: 1255
Joined: Fri May 15, 2009 8:11 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by Eborg »

Mislim da ce ovo biti dobra stvar.Samo se bojim da ne bude zloupotreba poshto je nashem narodu dusha neshto slagati i ukrasti,drazhe im nego hljeba se najesti.  :rolleyes1:

berince_s
Posts: 532
Joined: Sat May 30, 2009 6:27 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by berince_s »

Znaci, ovo sigurno stupa na snagu od januara? Posto vidim da iako sam prijavila na isss-u da mi treba potvrda za regulisanje prevoza, pored pise neobradjeno vec 3 sedmice... A valja svaki dan davati 3,20 KM za prevoz, a za kafu da ne govorim :kava: :mrgreen:

TinkerBeLL
Posts: 526
Joined: Wed Mar 11, 2009 7:57 am

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by TinkerBeLL »

Nadamo se svi ovoj olaksici i manjoj presiji u novcaniku, jer onda necemo morati placati kupone i to je 30KM vise na raspolaganju za mjesecno trosenje :) Sto ti se tih potvrda tice, trebas provjeriti jesi upisana u semestar, jer prvo to odrade pa onda potvrde. Ili imas opciju da odes preko puta studentske i kupis one potvrde sto se rucno popunjavaju pa zamolis da ti na licu mjesta opecate. I meni treba potvrda za prevoz, a isto mi se desava kao tebi...pa probat cu sutra ovako :)
Last edited by TinkerBeLL on Thu Apr 21, 2011 12:50 pm, edited 1 time in total.

berince_s
Posts: 532
Joined: Sat May 30, 2009 6:27 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by berince_s »

Upisana sam u semestar, ali i dalje stoji zahtjev kao neobradjen...
A i draze mi je dati 30 KM za kupon nego svaki dan po 3,20... Eh sad, pitanje je da li ce ikako obradjivati te zahtjeve za regulisanje prevoza, ako vec planiraju te studentske iskaznice... Mada nije na odmet otici do "ljubazne" gospode iz studentske i priupitati....
Hvala ti u svakom slucaju, sad bar znam da nisam jedina sa neobradjenim zahtjevom :D
Last edited by berince_s on Thu Apr 21, 2011 12:50 pm, edited 1 time in total.

barak
Posts: 149
Joined: Wed Nov 11, 2009 8:11 pm

Odg: Besplatan prevoz za studente Univerziteta u Sarajevu

Post by barak »

bilo bi extra 30km vise za gluposti:P

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”