Rok za završetak studija "stare bolonje"

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Eborg
Posts: 1255
Joined: Fri May 15, 2009 8:11 pm

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by Eborg »

Ponavljam - sataraš od zahtjeva nikome ne pomaže, pogotovo ovako 5 do 12. Jedni bi ovo, drugi bi ono.

Treba odvagati, ne može sve jer se predlaže:

1) bezuslovni upis na IV godinu;
2) suspendovanje liste vezanih predmeta za narednu akademsku godinu;
3) socijalni rok za sve bez obzira na broj ispita.

Ako ćemo već tako, ja predlažem da dodamo i četvrti zahtjev, tj. da nam odmah podijele diplome bez polaganja ispita ali mora da ih uruči Valentin Inzko lično i da bude direktan prijenos na svim kantonalnim televizijama. I mora još da čitava fudbalska reprezentacija bude u publici. I po mogućnosti petak da bude, da se može i izać' k'o akademski građanin onda. Kad je dernek nek' i hala gori.

Dajte ljudi malo realnije.

vuk usamljeni
Posts: 440
Joined: Mon Jun 30, 2014 9:32 am

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by vuk usamljeni »

Ovdje se u sušini govori o Apsolventima,tj.četvrtoj godini koji obnavljaju.Onaj koji je druga a vidim da ima i prva,govorim o st.režimu,nema šanse da diplomiraju  po navedenom režimu a tako vjerovatno i st.bolonja,pa sadašnjim pozitivno-pravnim propisima..Treća godina ako se dozvoli bezuslovni upi u četvrtu šta dobijaju?Četvta su,upisani znači prvi put i nisu apsolventi,nemaju apsolventskih rokova.Največi doseg što mogu uraditi je da u redovnim rokovima,ako im budu ostale obligacije,je da polože pola četvrte godine.Ne kažem da neko nebi uspio i da diplomira al bi bili rijetki.Socijalni rok to nisu ovi smislili i nije neka novost,prije je to bilo bez imalo frke,donese se odluka i bude kao redovan rok.Sad nama koji smo Apsolventi,dali u režimu Apsolventskog staža od godine ili obnavljamo poslije 'odrađenog' apsolventskog je največa prepreka ta lista Vezanih predmeta.E sad šta bi nama bilo najbolje tu se trebamo složiti...Po meni kada bi se ukinula lista vezanih predmeta,da možemo sve polagati sa Iv godine,jer su mnogi izgubili moral zbog Obligacija možda i ne bi trebao socijalni rok,već Oktobar iskoristiti za pripremu Novembarskih ispita,Obligacije pripremati pa ko bude vrijedan,bez nekog većeg truda do nove godine bi mogao da ih položi,a većina bi četvrtu očistila,jer mnogima je samo 4 ispita ostalo,zakočeni zbog Obligacija....Sada da se izvaga šta je prioritet..,zajedno..I valjda je to već bilo da se moglo sve polagati prošlih godina,ako griješim,ispravite me,i ako je tako bilo zašto je sada problem,svakako na ispitima Apsolventskim nema maksimalno 10 studenata...To pitam pošto nisam taj period bio upisan,tj.pravio pauzu od 3-4 godine...Znači dogovorite se kako mislite da je najbolje i da se uputi dopis...Kako god se dogovorite podržavam ako to išta znači...Meni je svejedno,bože zdravlja,Ja ču završiti duga je godina,mada proleti ali ako se'radi' i najbitnije izlazi na ispite može se postići.

Eborg
Posts: 1255
Joined: Fri May 15, 2009 8:11 pm

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by Eborg »

Zato i govorim, no ne moraju to nužno biti apsolventi. Isključivo studenti IV godine. Dakle, govorimo o realnom i onome šta je ostvarivo, ne šta bi bilo dobro.

Najrealniji zahtjev je ukidanje liste vezanih predmeta za narednu akademsku godinu (2014/15) i to samo za one studente starog režima i stare bolonje koji su već upisani na IV godinu ili će je upisati sada.

Za jednu akademsku godinu se može završiti IV godina + 2 ispita sa III godine. Opcija u kojoj neko ulazi sa 5-6 ispita sa III godine je besmislena, kao i ona po kojoj će neko vući ispite sa III godine čitavu godinu a propuštati rokove sa ispita IV godine.

vuk usamljeni
Posts: 440
Joined: Mon Jun 30, 2014 9:32 am

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by vuk usamljeni »

Slažem se sa tobom,da više na pametujem.Ako se treba šta potpisati ili..piši u pp.Ja sam tamo ne iduće sedmice,več od 15. zbog obaveza ne mogu prije.

maki21
Posts: 130
Joined: Mon Dec 12, 2011 5:08 pm

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by maki21 »

Ja se odvaljujem sa ove teme,posto su svi pametni i znaju koji su to zahtevi ostvarivi,a koji ne unapred.Lijep pozdrav i puno uspeha sa zahtevima.Kolega ili kolegica Eborg 06 najbolje zna....

Eborg
Posts: 1255
Joined: Fri May 15, 2009 8:11 pm

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by Eborg »

Odvaljuješ ili odjavljuješ? :D

Ja niti sam predstavnik studenata niti ću zastupati njihove interese. Dao sam prijedlog, ako se prihvati OK. Ako ne, možda neko ima bolji prijedlog.

Moj stav je zasnovan na prethodnom iskustvu sa našim NNV-om koji je a priori tako postavljen da će odbiti većinu studentskih inicijativa za ovakve stvari. Neke stvari koje smo ranije tražili su bile ili bezobrazne ili neosnovane (recimo taj famozni socijalni rok, svake godine ga tražimo pa nekad se dobije, nekad ne). Po meni se socijalni rok daje kada je neka vanredna situacija (kao npr. ove poplave, veliki broj studenata koji je pao na nekom ispitu, rok za završetak i sl.). Ovo sada je u rangu: "Dajte nam ba da polažemo i da se Rifat makne iz kuh'nje." Valjda kao pravnici trebamo znati da za neke stvari postoji pravni osnov ili u najmanju ruku obostrani interes pa da bi bilo nešto od toga.

Kao što već rekoh, NNV-u nije u interesu da odobrava stvari za koje ionako nemamo neki osnov. Ali ako im se ukaže da i oni mogu izvući korist, tj. "kutarisati se" studenata što prije tokom naredne akademske godine i sebi smanjiti glavobolju za ubuduće ne vidim zašto se ne bi išlo takvim zahtjevom.

Ako drugi misle da treba ići (i da li uopće ići) sa 1, 2, 3 ili 5 zahtjeva onda ćemo i ići tako. Ali ja smatram da je lakše "progurati" nešto što je svima u interesu nego nešto što će svaki profesor gledati za podozrenjem pa neće ništa proći.

Pokušavam biti pragmatičan. Ali realno, vjerovatno od ovoga ništa neće ni biti tako da se ne sekirajmo. Pojeo vuk magarca, neka se hvata knjige kome nije kasno i lajkajmo i dalje.

YoDona
Posts: 319
Joined: Sat Sep 12, 2009 10:00 am

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by YoDona »

koliko god mi prijedlog za ukidanje liste vezanih ispita bio najrealniji ,  bojim da nam se nece izaci u susret ,upravo zbog toga sto je u interesu fakulteta da nas zadrze sto duze da placamo obnove. Evo konkretno ja sam polozila one ispite koji nisu bili vezani za obligacije, a ostali su na cekanju,a da ne govorim da mi je sve i jedna polozena parcijala ponistena. Tako da i ove godine od mene imaju 725 markica. A sigurno da nisam jedini slucaj.

Nejraaa
Posts: 380
Joined: Fri Dec 31, 2010 8:06 am

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by Nejraaa »

[quote="Eborg"]
Ovdje svako navodi vodu na svoj mlin, kako kome šta treba, pa uključuje ili isključuje nešto iz "zahtjeva" na svoju ruku.

Od bezuslovnog upisa u IV godinu nema ništa, barem ja vjerujem da je to sada neostvariv zahtjev. Da se išlo s tim u julu, možda se mogao pripremiti teren za to. Ovako, 5 do 12 čisto sumnjam. Kao i prošle godine, jednostavno je prevelik zahtjev za to i bit će odbijen tako da se ne bih ni opterećivao istim.

Glede polaganja ispita sa IV godine bez položenih ispita sa III godine - po meni je to i dalje ostvarivo. Ti studenti su već IV godina, ne daje im se nikakva sadaka, ne opterećuje se nastavni kadar. Čisto im se izlazi u susret da završe po sistemu po kojem su i počeli.

Jedini je problem što je USP nezainteresovan za to pitanje.
[/quote]

Ja ne vidim razlike između ljudi koji nisu dali uslov jer su im ostala 3 ispita s III godine (a znamo koja 3 su uvijek u pitanju) i zbog toga obnavljaju godine i ljudi koji obnavljaju godine jer ne mogu polagati ispite s IV godine dok ne riješe dva ispita (dakle samo obligacije). Ok jedni su dali uslov za IV godinu drugi nisu, ali realno tu se radi o samo jednom predmetu. Tako da mi je sasvim razumljivo zasto ljudi traze bezuslovan upis. Ipak je veca sansa da je manjina onih koji su stara bolonja a ostala im tona ispita s III godine, u odnosu na one koji imaju samo ta 3.

Eborg
Posts: 1255
Joined: Fri May 15, 2009 8:11 pm

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by Eborg »

Pa nema niko problem s tim ali to treba definisati TAČNO tako. Ali sam ja malo sit studenata kojima je ostalo 5-6-10 ispita sa III godine pa hoće bezuslovni upis.

Kada je bilo prošle godine za bezuslovni i ono raja čekala, hajde rekoh da dam podršku, možda i bude nešto. Došao ja tamo i pitam ljude koje dugo nisam vidio na faxu kakva je situacija. I kaže djevojka hladno: "Ma joj, ja radim, imam samo dva položena ispita sa III godine, baš bi mi ovaj bezuslovni upis dobro došao." Tad mi je pao mrak na oči, pogotovo jer nije bila jedina u toj situaciji, najviše mi je bilo žao ljudi sa "trilingom" ispita od kojih sam i sam bio jedan. Još kad one, u nedostatku boljeg izraza, alapače počeše vrištati da se blokira tramvaj ispred fakulteta definitivno sam odustao od bilo kakve normalne rasprave i zaputio se kući za knjigu.

ius is best
Posts: 425
Joined: Mon Feb 23, 2009 12:01 am

Rok za završetak studija "stare bolonje"

Post by ius is best »

Eborg upravo tako.Na kraju mi koji imamo osnova nesto traziti izvisimo i budemo od USP-a prozvani kao vjecni studenti.Nova bolonja nije prosla torturu sa Rimskim pravom gdje je u pola skolske godine prebaceno na pismeni ispit i na pitanja iz fus nota.Onda im je dozvoljeno polaganje sa naredne godine ispita iako prethodna nie cista, nama naravno ne.I mi smo lijeni,i mi smo vjecni studenti.Mene interesuje da li ce oni nama tom odlukom ukinuti jedan rok u aprilu,jedan u septembru ili nam se ukidaju i aposlventski?Ako nam ukinu apsolventske,dno dna.

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”