Prijemni ispit - da ili ne?

Rasprave o aktuelnim događanjima na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.

Prijemni ispit - da ili ne?

Da, treba uvesti prijemni ispit.
112
91%
Ne, prijemni ispit nije potreban.
11
9%
 
Total votes: 123

bambi_88
Posts: 367
Joined: Wed Sep 23, 2009 11:19 am

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by bambi_88 »

Definitivno..posebno me živcira što mnogi ljudi ne uspiju upisati neki željeni fakultet i onda dođu kod nas na pravo čisto da pohađaju neki fakultet... čista glupost i onda se profesori čude kakvih studenata ima na našem fakultetu kad je činjenica da naš fakultet može svako ko ima para da plati školarinu upisati  :@

Vergillius
Posts: 210
Joined: Wed Oct 27, 2010 4:49 pm

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by Vergillius »

Da, jer kao sto bambi_88 rece, reputacija fakulteta je takva da ga " navodno " upisuju samo oni koji su zalutali i nemaju druge vizije u zivotu. Osim toga, vazi i to da statuse redovnih dobiju oni iz slabijih srednjih skola, tako da na kraju uvijek neko ostane zakinut .

DA !

zann
Posts: 350
Joined: Mon Mar 07, 2011 1:26 pm

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by zann »

pa bolje da  statuse redovnih dobije neko iz "slabije" srednje skole iz sarajeva,neko neko sa strane,iz malog mjesta ko je pohadjao gimnaziju jer se tamo svi znaju i naravno svi imaju odlican uspjeh,to je poznata stvar.
Last edited by zann on Fri May 24, 2013 1:27 pm, edited 1 time in total.

Minerva
Posts: 475
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:06 pm

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by Minerva »

Ja sam ZA uvodjenje prijemnog ispita. Na drugoj godini sam pricala sa osobom koja nije znala gdje se nalazi Rusija na karti, a dobila je (ta osoba) status redovnog studenta. Zatim sam saznala da otprilike pola sale na prvoj godini nije imalo latinski jezik, da ga ne znaju, te su vukli za rukav one koji jesu, ukljucujuci mene da im pomognemo da ih naucimo kako se koja rijec izgovara. Iako nije predmet na PFSA, saznala sam da je mnogo ljudi imalo peticu iz engleskog jezika (za koju sam ja ucila, radila diktate, pismene vjezbe, usmeno ispitivanje i sl), na princip da im samo upise na kraju godine ocjenu, a do tada su se "zezali"-a osoba bukvalno ne zna ni rijeci eng jezika i bjezi od pojave, teksta na eng (ukljucujuci prijevode literature za sem radove). Ja sam uspjela ostvariti status redovnog studenta, ali sam strahovala da ce me dvica iz matematike-jedne godine (zaradjene ponosno kod prof. Prge Sefika) pored ostalih premeta (iz kojih sam imala 5) ukopati kada dodju "savrseni odlikasi"s strane, koji nisu imali takvog profu. S druge strane sam naisla na osobe koje su daleko inteligentnije od mene,  a nisu iz Sarajeva, nego neke gimnazije, ali su pokupili znanje iz nje. Veliki broj osoba takodjer ne zna razlikovati Č i Ć...tako da svega ima. Ah da i veliki broj djece/studenata nije procitalo Anu Karenjinu, 100 godina samoce i sl. =D

nuki_cika
Posts: 1757
Joined: Fri Aug 06, 2010 10:30 pm

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by nuki_cika »

[quote="Hannibal"]
Davno smo ja i ti Amere pricali o tome i nesumnjivo da je to bila nuznost,medjutim uprava je prihvatila prijedlog jos prije par godina a od tada se nista nije uradilo.Cinjenica je da ljudi sa vrlo sumnjivim opstim znanjem i pismenoscu upisuju fakultet,pa se desi recimo da kompletna jedna sala ne zna ko je Mak Dizdar.Ovako bez prijemnog to dodatno daje fakultetu prostora za manipulaciju jer se uvijek neko moze ubaciti ispod li preko crte a takvi su primjeri cesti.
[/quote]
Sa  druge godine fakulteta(2008/2009)mi je ostao u sjećanju jedan upecatljiv događaj kada je asistentica Balić na vježbama iz političkih sistema rekla da uzmemo dvolicnice i pišemo pitanja koja ona bude diktirala.Pitanja su se odnosila na neko opće znanje iz političko-društvenog života BiH i obuhvatala su gradivo od ustrojstva BIH ,pa do nekih poznatih ličnosti koje su ostavile pečat u bliskoj prošlosti naše zemlje.I dobro se sjećam kada je pitala koliko je star Ustav BIH,od prepune sale druge godine NIKO nije znao da kaže,nastao muk,i ja sjedio gore u predzadnjoj klupi i kontam zeza se s pitanjem ,a niko ne odgovara ,i kad sam ono vidio sve mi je bilo jasno  gdje sam došao da studiram.Na kraju ja ono "pa 13 godina",i onda oni za mnom uglas  "13 godina"kaže ona napokon da se odgovori.Onda nisu znali da nabroje dva visoka pretstavnika u BiH koja su obavljala mandat povjeren od međunarodne zajednice i još neka osnovna pitanja koja  je postavila.Ne mogu se sjetiti da li si i ti prisustvovao tome,jer si moja generacija ?
Ovi gore primjeri samo pokazuju koliko smol mi neobrazovani niti pokazujemo volju da se to osnovno znanje unaprijedi ,a Studirali smo ili još neki studiraju fakultet koji zahtjeva obrazovanost i poznavanje ovdašnjih političko -društevnih prilika.
Sad da krenete po fakultetu i pitate studente u kojem aneksu  Dejstonskog sporazuma je sadržan ustav BIH,smio bi glavu  dati da 5 posto istih ne bi znalo odgovoriti,jer naravno nikad ga nisu ni čitali niti ih je to zanimalo,osim kad im je Duvnjak tražio da nauče 5 lekcija iz toga da bi položili.

I ovo za prijemni ,Prije par godina postajala je rubrika "pitajte dekana"i  tu su postavljana pitanja od strane studenata i prosljeđivana dekanu Petroviću gdije je on odgovarao.Neki student je postavio pitanje baš o uvođenju prijemnog ispita i dekan je odgovorio ,pazi sad"TRENUTNO NEMAMO ADEKVATNOG PROSTORA GDJE BI SE ORGNIZOVALO POLAGANJE PRIMJEMNOG ISPITA.Tipična izjava ,a ujedeno i neistinita .ZAŠTO?
Zato što bi uvođenje prijemnog ispita smanjilo broj upisanih studenata ,a ujedno i smanjilo vanbudzetske prihode fakulteta i uprava fakulteta to mudro ignoriše niti dozvoljava da se o tom pitanju ozbiljno razgovara i samo uz ozbiljan pritisak na upravu fakulteta može se doći do konkretnog rezultata.Njima su u interesu samo pare,više studenata ,više novca ,a kvalitet i nivo znanja koji nosimo s fakulteta je mizeran,a kada bi se te pare trošile racjonalnije imali bi i bolju i kvalitetniju nastavu i bolje pravnike.Ovako sve je to tanko

Vjecni studos
Posts: 437
Joined: Wed Apr 14, 2010 12:59 pm

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by Vjecni studos »

Prijemni ispit svakako DA, bar za redovne studente. Mislim stvarno da se ne moze cijeniti neko samo na temelju ocjena iz srednje. Pa ljudi su upadali na faxove kao prosjecni, ili losi ucenici, al bi prijamni razvalili. Moram reci da me malo cudi sto to ne uvedu, jer to im je ako nista drugo jos jedan vid prihoda (ili im je mozda to sitnis, pa im se ne da s tim zezati). Uz to mislim da bi se i teze ubacivalo preko veza i vezica.

Za vanredne studente prijamni mi je suvisan, jer ionako sami sve sebi placaju...

tamnoplavo
Posts: 25
Joined: Fri Feb 10, 2012 10:40 am

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by tamnoplavo »

najbolji ce isplivati bilo prijemnog ili ne

Eborg
Posts: 1255
Joined: Fri May 15, 2009 8:11 pm

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by Eborg »

Niko nije rekao da prijemni ispit treba biti nešto ultra-teško ali da se provjere pismenost i opće znanje je neophodno.

Ko to ne može položiti onda zaista nije za fakulteta tako da ne shvatam zaziranje od toga.

Nedavno u trolejbusu slušam "ponosnog oca" kako kaže: "Ma eto ova moja nije znala šta će upisat', svega je strah, pa na kraju upisala pravo, ha ja, šta će drugo."

Dakle, apsolutno sam za uvođenje prijemnog ispita. I to govorim kao neko ko je završio srednju školu van "najboljeg i najpametnijeg" Sarajeva. Recimo meni su u sjećanju više ostali neki studenti iz Olova, Goražda, Tuzle i Zenice kao kvalitetni sudionici u diskusijama nego neko iz Sarajeva, dakle ta predrasuda i vječna borba "sarajevske metropole" i "seljačke provincije" je apsolutno deplasirana. Tako da je "davanje dodatnih bodova" onima koji su završili škole u Sarajevu u najmanju ruku strašan faux pas.

Nažalost, naš fakultet je godinama institucija za prikupljanje budžetskog novca i štampanje više-manje bezvrijednih diploma nego ustanova ozbiljne naučne vrijednosti i kredibiliteta. Od nivoa Kiseljaka, Travnika, Bijeljine i sličnih "ekspres-fakulteta" ga dijeli samo lijepa zgrada i 10-tak članova osoblja.

Dzeniii
Posts: 929
Joined: Tue Jan 05, 2010 12:00 am

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by Dzeniii »

[quote="Eborg"]
Dakle, apsolutno sam za uvođenje prijemnog ispita. I to govorim kao neko ko je završio srednju školu van "najboljeg i najpametnijeg" Sarajeva. Recimo meni su u sjećanju više ostali neki studenti iz Olova, Goražda, Tuzle i Zenice kao kvalitetni sudionici u diskusijama nego neko iz Sarajeva, dakle ta predrasuda i vječna borba "sarajevske metropole" i "seljačke provincije" je apsolutno deplasirana. Tako da je "davanje dodatnih bodova" onima koji su završili škole u Sarajevu u najmanju ruku strašan faux pas.
[/quote]

A svašta.. O čemu ti kolega pričaš?? Učenici sarajevskih srednjih škola dobiju ravno 0 bodova, a učenici iz drugih gradova koji upišu fakultet u Sarajevu, pri prijemu, imaju, čini mi se 10 bodova samim tim što su iz drugog kantona. Toliko o privilegijama sarajevske djece.  :k837

Ljubicica444
Posts: 358
Joined: Tue Jul 12, 2011 10:53 am

Prijemni ispit - da ili ne?

Post by Ljubicica444 »

Ja sam iz drugog kantona i nisam imala nikakvih privilegija osim postignutog uspjeha,i bodovanje na osnovu toga...

Post Reply

Return to “Događanja na fakultetu”